Nejlepší aplikace pro sledování videa na iPadu využijete pro přehrání všech formátů. Podívejte se, jaké si stáhnout, aby přehrávání vždy fungovalo!
Po vybalení z krabice iPad přehraje mnoho typů videa, ale zdaleka ne všechny – a někdy ani zdaleka ne pohodlně. Tady se dozvíte, jaké bezplatné a placené možnosti to mohou zlepšit.
Není pravda, že iPad je pouze spotřební zařízení. Ale je pravda, že je to fantastické spotřební zařízení – a to zejména pro video.
Jaká videa jde na iPadu přehrávat
Apple ale nechce, abyste museli nad něčím přemýšlet, chce, abyste iPad prostě vzali do ruky a užívali si sledování čehokoli. Dělá to do té míry, že k dispozici není ani skutečná aplikace pro přehrávání videa a místo toho iPadOS prostě přehrává videa za vás.
Nebo jich alespoň přehrává hodně. iPad sice nemá přímý ekvivalent QuickTime Playeru z Macu, ale dá se předpokládat, že pokud tato aplikace zvládne přehrát video na MacBooku Pro, iPadOS si s ním poradí také.
Stačí klepnout na soubor s videem a podívat se na něj. Nebo případně počkat, až se stáhne, když ho iCloud stáhne, a pak klepnout a sledovat. Apple se kupodivu zdráhá uvést, jaké formáty QuickTime Player nebo iPadOS umí přehrávat, ale podle stránek podpory si neporadí se soubory .avi, .wmv nebo .mkv. Apple je označuje za „starší nebo specializované formáty“, které však mohou být na internetu zcela běžné.
K jejich přehrávání proto potřebujete aplikaci třetí strany. Těch existuje mnoho, ale ve skutečnosti jen hrstka těch, které jsou pro přehrávání většiny formátů nejlepší.
Nejlepší aplikace pro sledování videa na iPadu
VLC
Pokud si pořídíte pouze jednu aplikaci pro přehrávání videa pro iPad, mohla by to být právě tato aplikace, která rozhodně dokáže přehrát jakýkoli formát videa, na který narazí. VLC však není dokonalý v tom, že může být trochu krkolomný, přesto je to švýcarský armádní nůž mezi přehrávači videa.

Možná překážka se týká toho, jak do VLC na iPadu dostanete video. VLC jako by se vracel do starých časů, a proto vám jako první doporučuje, abyste jej připojili k Macu a synchronizovali.
Pokud budete ve VLC pro iPad přehrávat hodně videí, můžete to udělat a možná se vám to vyplatí. Pak je tu sdílení přes Wi-Fi, což může být cesta, kterou se vyplatí zvolit, pokud přehráváte streamované video z webových stránek.
Pokud si ale dnes chcete do iPadu jen nahrát nějaká videa a přehrávat je, je tu iCloud. A Dropbox, Google Drive, OneDrive a Box.
Nebude to rychlé, ale můžete procházet složky v těchto službách, pak vybrat videa, která jste tam umístili, a načíst je do VLC.
Nebo v aplikaci Soubory vyhledejte videa a po jejich otevření najdete tlačítko Otevřít ve VLC. Navíc můžete videa přetáhnout do aplikace VLC v doku iPadu.
Může však trvat dlouho, než se pak ve VLC bez jasného důvodu otevřou.
Aplikace VLC je v App Store zdarma. K dispozici je také bezplatná verze pro Mac, kterou je však nutné stáhnout přímo od vývojáře.
Verze pro iPad vyžaduje systém iOS 9 nebo novější. To znamená, že oficiálně podporuje iPady ještě před rokem 2019, kdy se iPadOS oddělil od operačního systému iPhone.
Přehrávání videa je však poměrně náročné na procesor, takže ačkoli jej teoreticky můžete používat na iPadu z roku 2015, tedy z roku iOS 9, nebude to úplně pěkný zážitek.
InFuse
InFuse pro iPad má stejná omezení při vkládání videa do zařízení jako VLC, ale lépe využívá proces – a obecně se zaměřuje na snadné používání. Jakmile máte video v aplikaci, je obzvláště jednoduché ho organizovat, protože InFuse sám roztřídí například filmy od televizních pořadů.
Tento druh automatického třídění a kurátorství se hodí, pokud je InFuse vaším hlavním přehrávačem videa nebo pokud máte jednoduše hodně videí.

K dispozici je bezplatná verze aplikace InFuse, která přehrává většinu formátů videa bez jakýchkoli omezení, například bez zhoršení kvality obrazu. Upgrade na placenou verzi však přidává další formáty, včetně možnosti přehrávat formát Blu-ray bez konverze.
Placená verze InFuse stojí 2 dolary za měsíc nebo 13 dolarů za rok při předplatném. Nebo je zde možnost jednorázové doživotní licence za 100 dolarů.
Plex
Přehrávač Plex je zajímavý tím, že videa nenahráváte do iPadu, ale streamujete je z Macu. Můžete to dělat i tehdy, když jste mimo místo, kde je váš Mac, ale pro začátek budete potřebovat dobrou Wi-Fi.
Navíc abyste mohli sledovat streamovaná média na iPadu, když jste mimo síť Wi-Fi, ve které je váš Mac, musíte zaplatit jednorázový poplatek 4,99 dolarů. Ten se kupuje v aplikaci pro iPad a aktivuje vzdálené streamování.

Plex má několik možností, pokud jde o vzdálené streamování, a celkově se jedná o službu, která může být uživatelsky nepřívětivá. To ale skutečně platí pouze pro stranu Macu, kde se streamování nastavuje, a když pak ke sledování používáte iPad, je to jednodušší.
Plex nabízí také filmy a televizní programy z vlastní knihovny. Může také streamovat vybrané živé televizní kanály.
Kromě poplatku za aktivaci na dálku ve výši 4,99 USD lze Plex používat zdarma, ať už sbírku médií sledujete doma, nebo mimo domov. Stejně tak živé televizní vysílání je zdarma.
Můžete si však zaplatit takzvaný Plex Pass. Od 4,99 USD/měsíc bude Plex fungovat jako DVR podobně jako TiVo – pokud máte připojený i tuner.
Jak vybrat nejlepší přehrávač videa pro iPad
Pořiďte si všechny – VLC, InFuse a Plex. Každý z nich má bezplatnou verzi a v každém případě vám tyto bezplatné verze mohou stačit.
Za aktivaci vzdáleného přehrávání v aplikaci Plex pro iPad se vyplatí jednorázově zaplatit 4,99 dolaru, ovšem pouze v případě, že máte na Macu velkou knihovnu médií. A pakliže se chystáte být mimo domov, nemůžete se spolehnout na Wi-Fi, takže pak by Plex neměl být vaší jedinou volbou.
Pak ale můžete Plex sledovat také přes InFuse. Takže pokud jde o jedinou aplikaci, která vám umožní mít lokálně uložená videa a navíc přístup k mediálnímu serveru Plex, je InFuse nejjednodušší.
Což znamená, že za tím, co dostanete a jak snadno se používá, VLC zaostává. To je vlastně překvapivé, protože VLC je na trhu tak dlouho, přehrává tolik formátů a funguje na tolika platformách.
Možná je to jen o zvyku, ale i když se mi InFuse líbí natolik, že si pořídím placenou verzi, mám pocit, že VLC je ten, který je třeba mít pro jistotu po ruce.
Je také nejmenší – má 62,7 MB (InFuse má 100,4 MB a Plex 160 MB). Takže když je budete mít všechny, neudělá to v úložišti iPadu obří díru.
Obrovskou díru ale udělá gigabajt videa, které nakonec můžete uložit do každé z nich. Pro sledování na cestách si tedy před cestou vyhraďte čas na přidání toho, co chcete, a na odstranění toho, co jste už viděli.
Koneckonců, iPad je sice fantastické zařízení pro konzumaci médií, ale bylo by dobré nechat si na něm i nějaké místo pro práci.