Patenty potvrzují, co už déle tušíme. Apple vyvíjí novou technologii senzoru pro neinvazivní monitorování glukózy.
Řada nových patentových přihlášek podporuje nedávná tvrzení, že Apple představí v budoucích Apple Watch možnost sledovat glukózu pomocí terahertzového elektromagnetického záření. A to bez nutnosti odběru krve. Jedná se o technologii, které se věnuje již mnoho lékařských společností, a Apple na ní prý pracuje již několik let.
Schválené patenty
Nyní však byla odhalena řada čtyř souvisejících patentových přihlášek, které společně ukazují nejnovější návrh společnosti. Dočkat bychom se mohli už v Apple Watch Series 7, i když je to značně nejisté. Žádný z patentů však konkrétně nezmiňuje ani slovo glukóza, ani spojitost krve s cukrem. Všichni nicméně ukazují systémy využívající absorpční spektroskopii, což je to, co všechny neinvazivní návrhy systémů pro monitorování glukózy používají.
„Terahertzova spektroskopie a zobrazování v dynamických prostředích s vylepšeními výkonu pomocí senzorů okolního prostředí,“ je ta nejzásadnější patentová přihláška, přičemž další tři s ní úzce souvisejí. Všechny jsou připisovány i stejnému týmu vývojářů a všechny se zabývají používáním elektromagnetických vln jako součást systému. Kromě obav o přesnost zde ale existuje také problém s odběrem energie u tak malých zařízení, jako jsou hodinky.
Neinvazivní monitorování glukózy s několika „ale“
Problém je zde však minimálně ještě jeden. K přidání dalších senzorů není na Apple Watch jednoduše místo. Integrace více senzorů do tak malého spotřebního elektronického zařízení pro detekci plynů, kapalných a pevných materiálů by zvýšila i jeho velikost a samozřejmě náklady. Zároveň jsou zde otázky ohledně vodotěsnosti. Nový návrh Applu využívá k měření terahertzové elektromagnetické záření. V podstatě by tak byly Apple Watch zařízení pro rádiovou spektroskopii, které pracuje na velmi krátkou vzdálenost.
Patent konkrétně uvádí že, vysílač (senzor) elektronického zařízení (Apple Watch) vydává elektromagnetické vlny (EM) ve frekvenčním pásmu terahertzů (THz) do dynamického prostředí a přijímač elektronického zařízení pak přijímá odraženou EM vlnu. Zde je stanovena spektrální odezva odražené EM vlny, která zahrnuje absorpční spektra svědčící o přenosovém médiu v prostředí. Absorpční spektra jsou následně srovnávána se známými absorpčními spektry cílových přenosových médií. Apple tvrdí, že tento návrh souvisí také s celkovým monitorováním zdraví, jako je detekce rakoviny kůže a dalších kožních poruch.
Pokud návrh společnosti Apple skutečně funguje, znamená to, že monitorování glukózy lze provést jako neinvazivní postup. Znamená to ale také to, že by hodinky Apple Watch mohly sledovat jednotlivé úrovně průběžně a upozorňovat tak nositele na významné změny, jako je tomu u srdeční frekvence. Terahertzová generace RF a přesné snímání s ní spojené je však stále relativně nová technologie. Není jasné, jak daleko Apple ve vývoji miniaturizovaných komponent je, a pokud už vůbec skutečnou fyzickou práci nad samotný rámec výzkumu konceptu zahájil.