Apple iCloud je tu s námi už dlouho a většina z náš za něj měsíčně pravidelně platí. Kolik nás to ale dlouhodobě stojí a není lepší alternativa?
Apple nám k prodávaných produktům nabízí možnost uchovávání dat v podobě svého cloudu. iCloud je nedílnou součástí Apple ekosystému už více jak 12 let. Za tu dobu se stal něčím, co 95 % uživatelů denně používá. Ať už jako zálohu svých fotek a videí, jako místo pro zálohu zařízení nebo pro ukládání dalších dokumentů a dat z aplikací.
Nevýhodou takového řešení je pravidelný poplatek, který se účtuje na měsíční bázi. Sice se u nižších tarifů nedostanete ani nad 100 Kč, ale při dlouhodobém využití se cena nemusí zdát jako zanedbatelná. Proto si v článku propočítáme, na kolik nás dlouhodobě iCloud vyjde a jak je na tom takové dlouhodobé využití NAS jednotek od Synology, které dokážou hodně funkcí Apple cloudu zastat.
Co potřebuji k využití NAS jednotky od Synology
NAS jednotka (Network Attached Storage) je jak zkratka napovídá, síťové uložiště a může být přístupné jak z vaší lokální sítě, tak vzdáleně. Data z telefonu nebo počítače do něj dostanete tedy stejně jako do iCloudu a stačí vám k tomu internetové připojení. Narozdíl od iCloudu ale budete muset koupit fyzické zařízení, to osadit disky a nastavit ho.
S výběrem vhodné jednotky vám pomohou stránky Synology. Jednoduchý průvodce se zeptá, zda potřebujete NAS do firmy nebo na doma, k čemu ho hodláte používat nebo kolik uživatelů se na něj bude připojovat. Po pár kliknutí už máte zúžený výběr na pár modelů. Pro naše účely porovnání jsme zvolili jednotku DS223j, která v sobě má dvě šachty na pevné disky a svým výkonem stačí na obsluhu domácnosti s několika členy.
K NAS serveru budete dále potřebovat pevné disky. V obchodech můžete natrefit na balíček jednotky a disků, ale vždy je lepší si koupit oboje samostatně. Za mě jsou ověřené disky od Seagate a jejich modely IronWolf, které jsou vhodné pro využití v NAS a nepřetržitý provoz. Synology ale prodává svoje vlastní disky. Měly by být maximálně kompatibilní pro plynulý chod, časem neztrácejí výkon a jejich cena je jen o trochu vyšší než u jiných výrobců. Navíc se nemusíte starat o jejich aktualizaci firmwaru, ta je automatická a hlídaná přímo v NAS jednotce. Řada Plus je pak přímo určena pro domácnosti nebo menší firmy a kapacita začíná na 4 TB za kus.
Co umí Synology zálohovat
Synology se postupně učí a už dávno neplatí, že se jedná jen o obyčejné úložiště dat, kam prostě manuálně přesunete požadované soubory. Pro Apple uživatele je jednou z nejpoužívanějších funkcí Fotky na iCloudu. Ta po pořízení fotky automaticky pošle snímek na Apple cloud. Můžete také snadno fotky a video sdílet.

Synology Photos je naproti tomu alternativní funkce. Je součástí Synology ekosystému a je určena pro použití přímo s NAS jednotkou. Umožňuje uživatelům ukládat a spravovat fotografie a videa na NAS a nabízí také funkce, jako je automatické zálohování, sdílení a nástroje pro úpravy. Vaše fotky a videa tak budete mít pořád u sebe, nebudou se odesílat na cizí servery a vše může fungovat plně automaticky.

Kromě fotek mám na iCloudu uloženo 40 GB dokumentů. Na iCloud Drive se dostanete z aplikace Soubory v iOS nebo na Macu můžete soubory prohlížet přímo ve Finderu. Synology ale zase nabízí svoje řešení, kterému říká Synology Drive. Funguje podobně jako jiné cloudové služby, takže si lze představit takový Dropbox, akorát že data jsou uložena na vašem vlastním serveru. Synchronizace souborů je zajištěna dodatečnou aplikací, kterou lze do macOS nainstalovat.

Co naopak iCloud pořád neumí a asi jen tak umět nebude, je záloha počítačů Mac. iPhone, iPad nebo Apple Watch nenesou tolik dat a lze je do iCloudu automaticky pravidelně zálohovat. Kompletní záloha Macu ale může zabrat i terabajty a vhodné je využít Time Machine. Vestavěnou funkci v macOS, která zajistí automatickou a pravidelnou zálohu na zvolené úložiště a to včetně NAS jednotky od Synology. Jak Time Machine na Synology nastavit jsme psali v jednom z našich předchozích článků.
Kolik mě to bude dlouhodobě stát?
Možná začnete o ceně předplatného přemýšlet až ve chvíli, kdy vám iCloud oznámí, že je zaplněný. Přechod z 200GB tarifu na 2TB nemusí být příjemný, protože nic mezi tím Apple nenabízí a z 79 Kč měsíčně se platba zvedne na 249 Kč měsíčně. Přitom právě v tomto případě už se vyplatí začít myslet na další možnosti.
Moje výpočty zohledňují cenu NAS jednotky, disků a energie na provoz zařízení. Oproti iCloudu, kde je počítání jednoduché a měsíční platbu jen vynásobíme podle potřeby. Pro přehled nabízím porovnání v časovém horizontu 5 a 10 let. Jestli si myslíte, že NAS jednotka 10 let nevydrží, není to pravda. V naší kanceláři běží neustále Synology DS916+ z roku 2016 a poslední operační systém DSM 7 podporují i modely z roku 2013.
Za už zmíněný NAS Synology DS223j teď dáte kolem 5 000 Kč. K němu disky, které se dnes vyplatí nejvíce v kapacitě 4 TB. Ostatně i Synology disky řady Plus jsou nabízené právě od této kapacity výše. Pro náš výpočet jsme ale zvolili 2TB Seagate IronWolf za cenu 2 200 Kč kus. Záleží na každém, kolik místa bude potřebovat.
V neposlední řadě je nutné počítat i s cenou za provoz. Zahrneme tedy cenu energií, která se dnes pohybuje kolem 6,50 Kč za kWh, ale každý může mít jinou cenu. Jednotka pak spotřebuje 16 W za hodinu. Pro výpočet jsme zvolili režim 24/7, takže nepočítáme s tím, že by po celou dobu používání byl NAS vypnutý nebo v úsporném režimu, kdy jsou uspané disky. Dostáváme se na cenu 914 Kč za rok. Je to ale opravdu zřejmě strop, protože Synology dovoluje přehledně plánovat chod jednotky a taková hibernace disků už spotřebuje jen 4 watty za hodinu, tedy 4krát méně.
Jak můžete vidět v tabulkách, možná vás překvapí ceny za iCloud předplatné v dlouhodobějším horizontu. Asi nemůžeme předpokládat, že Apple zásadně zlevní a i nedávno představené vyšší možnosti úložiště ukázaly, že ty nižší nijak nezlevnily. Zároveň je jasné, že čím více úložiště potřebujete, tím více se vám vyplatí ukládat na NAS a nevyužívat iCloud předplatné.
Za mě je tak optimální variantou zvolit nižší předplatné iCloudu, třeba 50 GB a doplnit ho o NAS. Úplně přejít mi nepřijde rozumné, protože třeba automatická záloha iOS zařízení funguje skvěle a nemusíte iPhone nebo iPad připojovat, data přetahovat a vlastně se o nic nestaráte. Naopak ukládání velkého množství dat na cizí servery na bázi předplatného jsou dlouhodobě drahým špásem.
Za 50GB tarif u Applu dáte 25 Kč, takže za 10 let mu zaplatíte 3 000 Kč. To se nezdá tak hrozné. Doplníte to pak o Synology NAS s dvěma 2TB disky (a zrcadlením dat, kdy se využívá celkový prostor 2 TB a další 2 TB slouží jako záloha v případě jednoho disku). Tím pádem celkově za 10 let zaplatíte 21 540 Kč. Když byste takto využívali jen Apple iCloud, cena by za stejný prostor byla 29 880 Kč. Už tady se tak kombinace iCloud + Synology vyplatí a při potřebě více prostoru úspora neustále roste.
Jo a ty disky oba vydrží spolehlivě 10 let že. V práci máme opravdu hodně nasů a průměrná životnost disků je okolo 5 let. Takže když budu mít štěstí a připočítám výměnu jen jednoho disku v tom 10 letém období tak je to + 2000kč. Ten rozdíl 6300,- za 10 let mi opravdu nestojí za riziko, že mám vše v jednom baráku. Požár, přepětí, vykradení. Raději budu mít svoje data doma na počítači + doma v šupliku záloha timemachine + někde JINDE v cloudu.
Já bych řekl, že dnes ty disky vážně 10 let vydrží. Zvlášť ty vhodné do NASu. Doma mám 2šachtový model z roku 2018 a v kanceláři 4šachtový z 2016. Jednou jsem disk měnil, byl ale vadný a vyreklamoval se. Jinak jedou zařízení 24/7 bez problémů celou dobu (5 a 7 let).
Tak každý máme jiné zkušenosti. V práci 22 NASů jedou 24/7 v místnostech kde je celoročně 22 stupňů, moc vytížené nejsou, jediná služba co tam běží je iSCSI a padá na ně záloha serverů. Ve všech jsou 3 disky v RAID 5 = 66 disků za posledních 5 let vyměněno 16 disků. Doma mám 2 6TB disky v RAID1 a jedou 24/7, původně oba WDC WD60EFRX-68L0BN1. Když měli nalítáno 29 tis.hodin(cca 3 roky a 3 měsíce), tak se jeden odporoučel. Druhý je tedy teď ST6000VN001-2BB186 nalítáno 4700 hodin.
Takže OK, životnost bude asi vyšší než jak jsem psal původně 5 let, ale záleží i na štěstí, mě doma jeden odešel po 39 měsících.