Movavi Video Editor poslouží perfektně pro střih videa a směle se může měřit s náročnějšími a dražšími programy.
Movavi Video Editor není nejkomplexnějším editorem videa, který je k dispozici, ale přesto má více funkcí, než byste mohli čekat. Zároveň za něj nezaplatíte moc a rozhodně může být pro vás přínosem, když nehodláte utrácet 8 000 Kč za nejpokročilejší Final Cut Pro.
V recenzi se podíváme na celkové uživatelské rozhraní a procesy spojené s vlastní tvorbou videa. Dostaneme se k importu médií, základním úpravám videoklipů, použití efektů a některým náročnějším možnostem úprav. V závěru si pak ukážeme, jak Movavi Video Editor umí exportovat vaše videa, abyste je mohli sdílet se světem.
Uživatelské rozhraní Movavi Video Editor
Pokud jste aplikaci spustili poprvé, zobrazí se vám rychlý výukový program, který vás seznámí s rozhraním. I když se jedná o velmi základní úvod, informace jsou přesto docela užitečné – zejména pokud jste nikdy předtím nepoužívali podobný editor. Seznámí nové uživatele se základním pracovním postupem, počínaje importem médií, fungováním časové osy videa a použitím efektů.
Jakmile vše projdete, zobrazí se hlavní rozhraní. To bude okamžitě povědomé všem, kteří již dříve používali podobné programy pro střih videa, jako je už zmíněný Final Cut Pro nebo třeba Adobe Premiere. I ti, kteří s ním teprve začínají, si ho mohou ale rychle osvojit.
K dispozici jsou tři hlavní části: část knihovny médií v levém horním rohu, okno náhledu v pravém horním rohu a časová osa probíhající podél spodní části. Časová osa je rozdělena na tři stopy: zvuk, hlavní video a titulky, což umožňuje oddělit jednotlivé prvky projektu. V případě potřeby můžete přidat další stopy jednotlivých typů.
Import médií
Prvním krokem v každém videoprojektu je import médií, který je v Movavi Video Editoru velmi snadný. Importovaná média se umístí do sekce Project files. Tam zůstanou pěkně pohromadě a jakmile je budete potřebovat, stačí požadovaný soubor vzít a přetáhnout ho na časovou osu. Všichni, co už někdy stříhali ve Final Cut Pro, tuto činnost dobře znají.
Během testování jsem při reorganizaci videí 4K na časové ose nezaznamenal žádné zpoždění, takže alespoň tento aspekt procesu je poměrně plynulý a jednoduchý. Movavi provádí optimalizační proces pro každý přidaný HD/4k klip, což může dočasně způsobit, že aplikace poběží trochu pomaleji, ale jakmile je konečně hotová, vše se zrychlí. Co naopak je pomalejší, je spuštění celé aplikace. Nevím, zda je to přímo mým zařízením (15palcový MacBook Air s M2) nebo je na vině překlad aplikace pomocí rozhraní Rosetta. Aplikace totiž není přímo optimalizovaná pro Apple Silicon.
Přímo v aplikaci lze také snadno nahrávat video pomocí kompatibilního zařízení, jako je webová kamera nebo připojená videokamera, ačkoli žádné takové zařízení v tuto chvíli nemám, takže jsem tento aspekt programu nemohl vyzkoušet. Pro ty z vás, kteří vytvářejí výuková videa nebo jiný podobný obsah, to bude velká pomoc.
Úpravy videoklipů
Pokud jde o základní nástroje pro střih, Movavi Video Editor odvádí vynikající práci. Samotná práce s časovou osou je při umisťování různých videoklipů poměrně jednoduchá a pohotová a při úpravě délky klipu nebo stříhání videa na více částí jsem nezaznamenal žádné zpoždění. Přibližování časové osy bylo stejně plynulé a umožňovalo vám rychle se dostat na úroveň jednotlivých snímků pro přesné umístění přechodů a efektů.
Přechody lze snadno přidat přetažením z části Transitions v knihovně médií na klip, na kterém pracujete. Na výběr je spousta přechodů a v části Effects Store jich je samozřejmě k dispozici mnohem více, pokud máte aktivní předplatné. To je zpoplatněno částkou 879 Kč měsíčně nebo 2 390 Kč ročně. Cena se ale pravidelně hýbe společně s různými akcemi. Každý si tak musí posoudit, zda si vystačí s bezplatnými doplňky nebo bude investovat.
K dispozici je užitečný průvodce přechody, který zjednodušuje přidávání přechodů mezi různými klipy. Samozřejmě, opět musím porovnat s Final Cut Pro, který poskytuje široké možnosti precizního umístění přechodu, ale v Movavi Video Editoru je práce s přechody naprosto dostačující. Zvlášť, když si porovnáte jeho cenu s profesionální aplikací od Applu.
Další nástroje pro úpravy
K dispozici je několik užitečných doplňkových nástrojů pro úpravu videa, včetně úpravy barev, zvýraznění/skrytí, zpomaleného pohybu, stabilizace obrazu a chromatického klíčování (tzv. „green-screeningu“). Nejnovější verze také obsahuje verzi chroma keyingu s umělou inteligencí, která není závislá na konkrétní barvě pozadí.
Funguje poměrně dobře, i když pokud chcete dosáhnout slušného výsledku, měli byste rozhodně zvolit „Precise mode“. Nemusí také fungovat na každém videu. Prostě velmi záleží na tom, jaké video budete upravovat. A samozřejmě, čím bude video kvalitnější, hlavní objekt bude na jednolitém pozadí a bude ve videu dostatek světla, bude výsledek lepší.
V neposlední řadě je k dispozici působivá řada nástrojů pro úpravu zvuku vašeho projektu, včetně ekvalizéru, normalizace, detekce rytmu, potlačení šumu a různých efektů zkreslení zvuku. V programu máte také možnost nahrávat hlasový komentář, což je další užitečná funkce pro tvůrce videoobsahu nebo v jakékoli jiné situaci, kdy chcete přidat trochu komentáře.
Počet dostupných nástrojů pro zpracování zvuku je ve srovnání s mnoha jinými populárními editory videa, které se zdánlivě vyhýbají přílišnému zpracování zvuku, docela dobrý. Nejnovější verze Movavi také umožňuje vrstvit různé zvukové efekty, což je velký krok vpřed oproti předchozím verzím, které umožňovaly použít pouze jeden efekt na jednu stopu.
Export a sdílení
Jakmile je vaše mistrovské dílo připraveno, můžete se o něj podělit se světem. Kromě uložení videa do počítače obsahuje Movavi Video Editor možnost přímého sdílení na účet Youtube, Google Drive, Vimeo nebo TikTok. Vyzkoušel jsem integraci s Youtube a proces přihlášení byl hladký a bez chyb, takže se vyhnete mezikroku s uložením videa a následným nahráním.
Jakmile se dostanete na obrazovku exportu, máte k dispozici širokou škálu možností, jak videa připravit. Nad nastavením exportu není taková kontrola jako u některých jiných programů, ale není mnoho situací, kdy by bylo pro běžné uživatele skutečně užitečné měnit datový tok a další vysoce technická nastavení. Místo toho pro většinu situací tato jednoduchá sada voleb zajistí, že proces exportu bude mnohem plynulejší a jednodušší než u jiných editorů.
Vyplatí se koupit?
Movavi Video Editor je schopný editor videa pro většinu nenáročných projektů, který vám umožní rychle vytvářet obsah a sdílet jej na Youtube a TikTok díky integrovaným možnostem nahrávání. Lze jej použít i pro serióznější obsah a dobře obstojí i při práci s dlouhými 4K videoklipy. K dispozici je spousta efektů, titulků a překryvů, které uspokojí většinu střihačů, i když novější nástroj pro odstranění pozadí s umělou inteligencí by potřeboval trochu více vypilovat.
Aplikace je k dispozici za cenu 1 089 Kč na jeden rok nebo za 1 589 Kč na pořád. Oproti Final Cut Pro tedy ušetříte poměrně balík a na méně náročný střih videa je rozhodně lepší volbou. Kdekdo si možná pak ještě vzpomene na iMovie, tedy aplikaci na střih videa od Applu, která je zdarma. Ano, i ta je alternativou, ale doporučil bych jí spíše úplným začátečníkům.