MobileGear je prodejcem zánovních a použitých iPhonů. Ty jsou tak levnější než u ostatních prodejců. Vyplatí se u nich nákup?
Apple prodává své iPhony za plnou cenu. Když tedy přímo nakoupíte na Apple.cz, tak vždy zaplatíte tu nejvyšší možnou cenu. U ostatních prodejců se dá něco málo ušetřit. A pak jsou tu obchody, které nabízejí použité a zánovní modely iPhonů, na kterých se dá ušetřit ještě více. Jedním z nich je Mobilegear.cz.
Nemusíte mít důvěru v takový nákup, a proto jsme chtěli prověřit, jak pořízení iPhonu proběhne, jak zařízení funguje a zda se ušetřené peníze nepromítnou jinde. Lépe řečeno, zda se těch několik tisíc opravdu vyplatí ušetřit.
Výběr a bezproblémové objednání
Cíl byl takový, že chceme objednat iPhone 14 Pro v co nejlepším stavu a ušetřit na něm co nejvíce. Cena základního modelu je v oficiálním Apple obchodě 33 490 Kč. Při pohledu do obchodu Mobilegear najdete ve výborném stavu stejný telefon za 23 499 Kč. Takže úspora je bez mála 10 000 Kč. To už kdekdo pár případných oděrek oželí. Navíc se ceny hodně rychle mění, takže se dá předpokládat, že za nějakou dobu zase spadnou o kus níže.
Neváhal jsem a telefon objednal. Třída pojmenovaná jako Výborný je stav, který signalizuje velmi nepatrné nedostatky. Na telefonu tak mohou být drobné škrábance, které jsou ale prý vidět jen velmi zblízka. Kondice baterie se pak pohybuje od 80 do 100 %. Výhodou je, že u každého telefonu je přesně uvedená, takže často narazíte na 100%.
U iPhonu 14 Pro je ale jeden poměrně podstatný rozdíl oproti jeho starším předchůdcům. Celá řada 14 je prodávaná v USA pouze s možností použití eSIM. Nemá tak šuplíček pro vložení fyzické SIM karty. A protože Mobilegear telefony dováží právě z USA, ale taky Británie nebo Německa, můžete narazit na nemožnost využití své SIM karty. Naštěstí, všichni 3 naši mobilní operátoři podporují eSIM a přechod z té fyzické je otázkou pár minut. Podrobný postup v případě T-Mobile nabízíme také ve videu, které je výše v článku. U ostatních operátorů bude postup podobný.
Teď už k samotné objednávce. Po výběru zlatého iPhonu 14 Pro jsem zadal svoje kontaktní údaje a zaplatil. Platbu lze provést online kartou, převodem, v hotovosti na pobočce v Břeclavi nebo si jí můžete nechat odložit. K dispozici je Twisto a SkipPay.
Potvrzovací mail mi přišel v pátek v 11:20 dopoledne. V úterý pak ujištění, že iPhone je na cestě a ve středu už byl u mě. Počkáte si tedy pár pracovních dní. Dobré je také vědět, že v případě, že nebudete s telefonem spokojení, můžete do 14 dní zařízení vrátit nebo ho do 3 týdnů vyměnit za jiné. Na telefon je pak poskytovaná roční záruka.
Unboxing a první dojmy
Po rozbalení krabice na mě vykoukla originální krabička, kde je uložený telefon. Musím říct, že prodejce si s ní dal velkou péči a je vidět, že ho to vyloženě baví. Vnější boxík byl obalen lepicí páskou s logem Mobilegear a vnitřní pak v šedé barvě vypadal jako knížka. Papírová spona pak vše drží u sebe a zabraňuje otevření krabičky. V balení se ještě nacházelo tvrzené sklo se sadou pro snadné nalepení a poděkování se slevou na pozáruční opravy.
Když jí otevřete, uvidíte samotný telefon, smotaný nabíjecí kabel a nástroj na otevření šuplíku pro SIM kartu. Ironií tak může být, že mnou objednaný telefon žádný šuplík na SIM nemá, jak už jsem zmiňoval, takže ho využijete u starších iPhonů.
Telefon jsem vyjmul z krabičky a na první pohled neviděl žádné škrábance nebo poškození. Prostě jako nový kus. Objektivy, displej, záda ani hrany nejevily známky použití. Protože ale ve studiu natáčíme pod výkonnými světly, při pořádném nasvícení se pár nedokonalostí objevilo. Na rámu se po straně zdá, že je velmi malý vryp, který na první pohled není vidět. Když se ale hodně snažíte, najdete ho. Každopádně to není nic, co by ostatní spatřili a vlastně to tedy nemusíte vůbec řešit.
Druhá „nedokonalost“ se pak objevuje vespod. Kolem nabíjecího konektoru jsou drobné škrábance, zřejmě od nabíjecího kabelu. Opět se nedá říct, že se jedná o nějaké poškození, ale proti světlu a s odhaleným iPhonem vidět je. Pro ty, kteří nosí iPhone v krytu, což bude většina uživatelů, to tak nemá vliv.
Každý z nás je jiný a někdo prostě chce nový telefon za každou cenu, který vyjme z krabičky, dýchne na něj novotou a nebude mít jediný škrábanec. Ten si pak později stejně na iPhonu sami vytvoříme. Za mě je ale velmi zajímavou možností ušetřit několik tisíc korun a dostat stejný model iPhonu s drobnými vadami na kráse, kterým ale nakonec nemusím přikládat žádný význam.
Nastavení a aktivace eSIM
Jsou vlastně dva typy zákazníků. Ti, kteří si pořizují iPhone poprvé a druzí, kteří jej mění za starší model. Na obě varianty je Apple připravený a pokud bude telefon váš první od kalifornské společnosti, projdete si nastavením od začátku. Když ale jen měníte starší za novější, můžete využít funkci Rychlý start. Ta využívá oba telefony, které přiblížíte k sobě a oni už se spolu „domluví“. Přetáhnou se všechna data a během chvilky můžete nový iPhone používat. Stahování aplikací a větších objemů dat probíhá až v momentě, kdy už telefon lze plně používat.
Já postupoval právě takto. Data se natáhla do iPhonu od Mobilegear a fungoval, světe div se, naprosto stejně jako nový. Ne, opravdu nepoznáte, že byste měli být nějak znevýhodněni. Rozdíly v rychlosti mezi zcela novým kusem a tímto modelem nejsou žádné. Zajímavá je také informace o kondice baterie, která opravdu vykazuje 100 %. Tedy tak, jak bylo inzerováno prodejcem.
Jak už bylo řečeno, tento iPhone 14 Pro nemá žádný šuplík na vložení SIM karty. Pochází z USA, kde už tento přežitek definitivně přestali podporovat. S T-Mobile aplikací se v mém případě vyřešilo vše během minuty. Nikam tedy nemusíte chodit nebo volat, stačí několikrát kliknout v aplikaci a poté počkat, než se eSIM v telefonu aktivuje.
Hodnocení koupě
Z nakupování na oficiálním webu Apple.cz už jsem vyrostl dávno. Po zkušenostech se zpackanou reklamací chytré váhy a nastavených cenách nakupuji zásadně jinde. Všechny nabízené produkty Applu totiž koupíte u velkých i menších prodejců elektra za lepší cenu, se stejnou zárukou a ve stejné kvalitě. Výjimkou pak nejsou ani iPhony. U nich je ale teď další možnost a více prodejců zkouší nabízet zánovní zařízení. Rozhodně to není od věci a mnoho lidí na to bude slyšet.
Nemůžu jinak než MobileGear doporučit. Ve srovnání s Apple bazary víte, co kupujete. Nikdo vás neokrade, nepošle něco jiného. Telefon bude fungovat a když ne, můžete ho snadno vrátit nebo po čase reklamovat. Oproti koupě nového zařízení zase ušetříte i mnoho tisíc korun a rozdílem může být jen pár škrábanců. Nemusíte se tak bát a klidně podobný nákup vyzkoušejte.