iPhone

Jak si během 10 minut připravit a zabezpečit mobilní telefon na letní dovolenou


Během letních měsíců se velká část populace vydává na dovolenou za hranice Česka. Máme pár tipů, jak si během chvilky na tuto dovolenou připravit mobilní telefon.

Pomalu každý, kdo se vydává na dovolenou, má u sebe chytrý telefon. Ten je v době dovolené nejvíce náchylný na pády a poškození. Ať už jde o neustále vytahování z kapsy na focení nebo braní si telefon na pláž. Vždy je riziko pádu a poškrábání větší než při běžném provozu. Proto je potřeba myslet na jeho ochranu a výše zmíněným problémům předejít.

Jak si připravit mobilní telefon na dovolenou

Ochrana samotného zařízení

Zřejmě nejdůležitější je ochrana obrazovky. Právě displej bývá nejvíce náchylnou částí telefonu a zároveň i nejnákladnější na opravu. Pomalu všude lze koupit ochranné folie nebo skla, která zařízení pomáhají chránit. Jen některá ale opravdu při pádu pomůžou. Obecně je proti pádům vždy lepší mít tvrzené sklo než folii. Více toho vydrží a je pevnější a tím i odolnější.

Ideální je obrátit svou pozornost na nabídku prověřených výrobců jako je PanzerGlass. Dánský výrobce působí již mnoho let na trhu a jeho skla patří k těm vůbec nejodolnějším a zároveň i velmi dobře designovaným. Váš telefon bude vypadat stále skvěle, a navíc bude i dostatečně ochráněn. Pro maximální ochranu stojí za to zmínit i kryt PanzerGlass ClearCase, který ochranné sklo skvěle doplní a maximalizuje jeho účinek.

Příslušenství

Během dovolené se může hodin i pár doplňků, které pomohou zabezpečit našeho chytrého společníka. Pokud se vydáváme do země, kde na nás čekají vysoké teploty, tak je potřeba myslet i na zařízení co máme u sebe a na které po celou dobu spoléháme. Stačí pár desítek minut telefon nechat na přímém sluníčku a už může dojít k jeho přehřátí. Obzvlášť náchylné jsou skleněné telefony, které jsou v dnešní době aktuálně nejrozšířenější. Všeobecné doporučení je tedy si na telefon vzít nejlépe alespoň látkové pouzdro, nebo taštičku kam lze telefon před sluncem schovat a ochráním ho tak před přímým zářením slunečních paprsků.

PanzerGlass

Na trhu je řada dalšího příslušenství, které je dobré mít na dovolené u sebe. Jako jedno z nejdůležitějších je jednoznačně powerbanka. Není nic horšího, než při platbě telefonem, elektronickém odbavení na letišti či prostém focení zjistit, že je telefon vybitý a tudíž nefunkční. Pořizovací cena externích baterií začíná již na pár set korunách a lze vybrat i kousky s opravdu velkou kapacitou. Rozhodně je to příslušenství, které by měl mít každý cestovatel u sebe.

Při vodních radovánkách nejednou napadne si sebou vzít telefon také do vody a udělat si pár fotek. Obzvláště u moře je tato myšlenka dosti atraktivní. V tomto případě je ale nutné se vybavit speciálním vodotěsným pouzdrem. Dnešní telefony totiž stále neodolají mořské vodě, trpí především konektory zařízení. Tento kryt lze zakoupit jak u většiny elektro prodejců, tak často i na místě trávené dovolené.

Užitečné aplikace

Na dovolené je také potřeba myslet nejen na samotné zařízení, kterým zaznamenáváme své zážitky, ale také ochranu pořízených fotek a videí. Nikdo nechce přijít o vzpomínky z dovolené, ale jen málokdo tomu předchází. Stačí, aby telefon spadl do moře a materiál pořízený na dovolené může být nenávratně pryč. Na základní ochranu přitom stačí málo, a to zálohování na cloud, tedy vzdálené uložiště. U Android telefonů je nejjednodušší cesta přes Google disk a u konkurence od Applu pak na iCloud. Je to tedy rychlé, jednoduché a máte jistotu, že o vše nepřijdete. Samotné aplikace pak bývají předinstalované přímo v telefonech. Navíc máte k obsahu telefonu následně přístup z počítače a jiných zařízení, aniž by se fotky složitě z telefonu přetahovaly.

Zabezpečit by se měla i vnitřní část zařízení. Většina transakcí se v dnešní době provádí bezkontaktně a často právě pomocí telefonu. Taktéž na internetové bankovnictví se přihlašuje převážně z mobilního telefonu, navíc na náhodných Wi-Fi sítích, které nejsou prověřeny a často ani nijak zabezpečeny. Je tedy potřeba si dát i na tento problém a potenciální riziko pozor.  To platí obzvláště v zemích mimo Evropu. Hodí se tedy vždy mít nainstalovaný alespoň základní antivir, který nám tyto citlivé údaje pomůže ochránit. Z nejznámějších lze zmínit například český Avast, jehož aplikace je dostupná v obchodech Google Play i Apple App Store.

Při cestách je vhodné i zapnutí sledování polohy na Google účtu. Vždy existuje riziko krádeže a ztráty telefonu, což platí během dovolené dvojnásobně. Proto je tedy nasnadě mít tuto funkci zapnutou a v případě ztráty telefonu se podívat přes svůj účet na historii polohy zařízení. Obdobnou funkci nabízí i Apple u svého iPhonu. Nejednou už pomohla najít ztracené zařízení.

Všeobecně lze doporučit ještě to nejjednodušší co udělat a nestojí to ani korunu. Tím je si telefon zabezpečit základním heslem, PINem nebo alespoň znakem. I když během každodenního běžného fungování stále hodně lidí toto prosté zabezpečení nepoužívá, tak na dovolené by to měla být samozřejmost. Zabere to minutku a může to ochránit cenná data.