PříslušenstvíRecenze

Xiaomi MiBand 3: nástupce legendy s dotykovým displejem


Internetový obchod xiaomi-store.cz nám na recenzi zapůjčil chytrý náramek Xiaomi MiBand 3, což je nástupce velice populárního MiBandu 2. Jaký náramek je a co nového oproti předchozí generaci přináší?

Společnost Xiaomi

Čínská společnost Xiaomi byla založena 6. června 2010 a to šesti zakládajícími členy. Společnost vyrábí chytré telefony, nositelnou elektroniku, počítače a dokonce i elektronické koloběžky. Portfolio společnosti je obrovské a aktuálně se firma řadí mezi významné výrobce značkové elektroniky. Oficiální stránky společnosti naleznete ZDE.

 

Kompaktní náramek, kompaktní balení

Náramek dorazil v originální krabičce, která je na své horní straně průhledná, takže zařízení je vidět na první pohled. Hned na začátek by bylo dobré informovat o tom, že MiBand 3 se u nás oficiální cestou neprodává, takže například popisky na krabičce či návody jsou kompletně v čínštině. Tento „problém“ bohužel trochu zasáhl i samotný náramek, ale o tom později. 

Co se týče prodejního balení, tak zde naleznete jak samotný modul zařízení, tak také silikonový řemínek, kam se zařízení vloží, USB nabíječku s kolébkou pro dobíjení baterie a samozřejmě čínský návod.

 

Hezký vzhled, parádní hmotnost

MiBand 3 má oproti svému předchůdci 0,78” dotykový PMOLED displej. Ten je černobílý a poskytuje rozlišení 128 × 80 bodů. To bohužel není mnoho, rastr vidíte na první dobrou, ale na druhou stranu to většině uživatelů asi vadit nebude. Hlavní je, že displej plní svůj účel. Pokud se ptáte, proč výrobce zvolil PMOLED a ne třeba AMOLED, tak je to z důvodu energetické náročnosti na baterii. Zařízení vám totiž vydrží přes 20 dní používání, což je naprosto skvělé. Co ovšem musím zařízení vytknout, je čitelnost na přímém slunci. Ta je opravdu na hraně a občas něco vidíte a občas je text naprosto nečitelný. V interiérových podmínkách je ale bez výhrad. 

Pod displejem se nachází senzorové potvrzovací tlačítko. Na dolní straně poté naleznete senzor pro měření tepu a na dolní hraně speciální konektory pro dobíjení. To je, co se týče těla zařízení, vše. K MiBandu také samozřejmě patří gumový náramek, který je černý a na omak velice příjemný. Do náramku by se měla vlézt opravu každá ruka a to ať mohutná mužská, tak také křehká ženská. Pokud by se vám černý silikon nelíbil, lze si dokoupit další barevné varianty náramku, či například i s doplňky kůže. 

MiBand

Konstrukce zařízení je vyrobena velice precizně a zařízení působí možná i „luxusnějším“ dojmem. Co mě ale hodně překvapilo, je jeho váha. Ta se zastavila na 20 gramech (9 gramů váží modul MiBandu, 11 gramů má poté originální silikonový pásek). Náramek téměř necítíte a pokud chcete například sledovat váš spánek, MiBand 3 je k tomu ideální.

 

Potápění až do 50 metrů

Ano, čtete správně. S náramkem se lze potápět až do neuvěřitelných 50 metrů. Má totiž certifikaci IP67, která je oproti minulé generaci vylepšena a nyní se lze s MiBandem 3 ponořit až do tlaku 50 atmosfér, tj. 50 metrů. Lze se s ním tak koupat, sprchovat se, ale i opravdu potápět bez toho, aniž byste ho zničili. Tato odolnost je opravdu skvělá a u žádného podobného zařízení jsem obdobnou neviděl.

 

Ovládání a systém 

Výše jsem psal, že MiBand 3 se u nás zatím oficiálně neprodává – tato situace se ovšem změní v srpnu, kdy bude MiBand 3 z globální verze oficiálně dovážen do České republiky. Zde ale bohužel aktuálně nastává ten problém, že poslední verze firmwaru je kompletně v čínštině (samozřejmě, že pouze v náramku, který se u nás oficiálně neprodává, což byl případ našeho testovacího kousku). To na první pohled asi odradí, ale dopředu vám mohu sdělit, že to až tak nevadí. Celý systém totiž obsahuje asi jen 12 slov, které jsou navíc doplněny ikonami a piktogramy. Pokud se tedy budete orientovat pouze pomocí ikon, čínština není na škodu. Firmware náramku také obsahuje oficiálně i angličtinu, ale to pouze v případě, že máte nastavený jazyk iPhonu na angličtinu. Na internetu jsem také našel mnoho návodů, jak do systému nahrát i češtinu (ano, neoficiálně lze do zařízení nahrát i češtinu), ale osobně jsem to nezkoušel. Pokud tak chcete učinit, postupujte podle návodu ZDE.

Systém se jinak ovládá pomocí gest prstem a to v horizontálním a vertikálním směru. Zobrazovač má poměrně vysokou citlivost, takže ovládání je pohodlné i při opravdu minimálním doteku. Každou položku v menu poté můžete otevřít a pohybovat se v její nabídce (Počasí, Aktivita, Oznámení atd.). Pokud je to u nějaké položky nutné, je potřeba ji senzorovým tlačítkem potvrdit (dlouhé podržení tlačítka). Náramek také ukazuje aktuální počasí a předpověď na další dva dny.

Sledování aktivity, aplikace Mi Fit, oznámení z telefonu

Chytrý náramek si budete kupovat zřejmě z toho důvodu, aby vám sledoval pohyb, kalorie, kroky a aktivitu obecně. To dělá MiBand 3 vskutku dobře a na průběžné informace se můžete podívat buď přímo z náramku, nebo také z aplikace Mi Fit. Pokud jste uživateli iOS, tak také oceníte, že se vše nahrává do aplikace Zdraví a zálohuje na iCloud.

V aplikaci si můžete nastavit téměř cokoli vás napadne – od frekvence měření, tj. jak často vám má zařízení měřit tep, přes funkci Nerušit, až po seřazení položek na úvodní obrazovce náramku. Nastavení je opravdu propracované, což mnoho uživatelů „hračiček“ jistě potěší. Dle mého názoru je možnosti nastavení v aplikaci až mnoho a uživatel se v tom může snadno ztrácet.

Co se týče notifikací z iPhonu či jiného telefonu, tak to funguje velice dobře. Zařízení vás na příchozí oznámení upozorní celkem výraznou vibrací (a to buď ihned, nebo s třísekundovým zpožděním), takže se nestane, že byste nějakou tu notifikaci promeškali. Náramek vám zavibruje v případě, že vám přijde SMS/iMessage, e-mail, či vám někdo zavolá (poté vždy vidíte, od koho daná zpráva či hovor je a další informace).

S náramkem nelze hovor nijak přijímat či odmítat (nedisponuje mikrofonem), zkrátka jen vidíte, kdo vám volá, nebo píše. V aplikaci Mi Fit si také lze nastavit další aplikace, které vám budou posílat oznámení (Facebook Messenger, Whatsap, Viber a mnoho dalších). Zde je bohužel vidět mínus čínského jazyka v tuzemsku – náramek v testovaném firmwaru neuměl zobrazit háčky a čárky, takže některé notifikace byly směsicí češtiny a čínských znaků.

Třetí generace ostudu neudělá

Aktuální generace náramku Xiaomi MiBand 3 vám rozhodně ostudu neudělá a náramek si lze vzít například jak ke sportování, tak také k obleku na nějaké jednání. Xiaomi jej vylepšilo, jak jen se dalo a vyřešilo mnoho problémů předchozích generací. Pokud tedy hledáte nějaký cenově dostupný, chytrý náramek, tak vám MiBand 3 mohu jednoznačně doporučit. 

[box type=”success” ]

  • Cena
  • Kvalitní zpracování
  • V oficiální verzi bude angličtina
  • Funkce

[/box]

[box type=”error” ]

  • Systém zatím v čínštině

[/box]

Za poskytnutí produktu děkujeme obchodu xiaomi-store.cz 

Název: Xiaomi MiBand 3

Cena: 1 290 Kč

Parametry: 0,78” PMOLED displej, rozlišení 128 × 80 bodů, dotykový displej, senzorové tlačítko, 110 mAh baterie, měření aktivity (kroky, kalorie, ušlá vzdálenost) a měření tepu

Kompatibilita: iOS a Android podporující aplikaci MiFit

Rozměry: 17,9 x 46,9 x 12 mm, váha: modul 9 gramů, náramek 11 gramů