Je to už 35 let, kdy Steve Jobs slavnostně odhalil první Macintosh. Stalo se tak 24. ledna 1984. Z jeho dědictví těží Macy dodnes.
Apple poprvé poodhalil příchod počítače v dnes už legendární reklamě během amerického Super Bowlu. Reklama nesla ikonický název 1984 s odkazem na stejnojmenné Orwellovo dílo a režíroval ji Ridley Scott. Ačkoli Apple utratil značnou sumu peněz, aby byla vysílána právě v přestávce zápasu, nakonec vzbudila nečekaný ohlas. Posléze se jí tak věnovaly snad všechny televizní stanice a Applu se nakonec investice násobně vrátila.
Na Keynote 24. ledna pak Steve Jobs vytáhl Macintosh z tašky a počítač se sám představil skřípavým hlasem. Publikum žaslo nad tehdy ještě ne příliš dokonalým převodem textu na mluvené slovo.
Macintosh přišel rok po počítači LISA jako mnohem dostupnější zařízení ovládané myší. Ačkoli byla cena stanovena na 2 495 USD (dnes ekvivalent 6 000 USD), tak bylo v podstatě nutné dokoupit ještě externí disketovou mechaniku, se kterou cena dále narostla.
Počítač poháněl procesor Motorola 68000 o frekvenci 8 MHz a měl pouze 128 KB RAM. Obrazovka byla černobílá s úhlopříčkou 9 palců a rozlišením 512 × 342 pixelů. To bylo na svou dobu nevídaně vysoké a jemné. Vestavěná mechanika byla schopná pojmout 3,5“ diskety o kapacitě 400 KB.
Macintosh jako legenda
Macintosh byl vybaven programy MacWrite a MacPaint, aby uživatelé mohli ihned pracovat a tvořit. Jak podotýká redaktor Ben Lovejoy ze serveru 9to5Mac, Apple nabízel novinářům slevu až 60 %. Vedle počítače LISA za 20 000 USD (přepočteno na dnešní hodnotu) pak Stevovo dítko jednoznačně tahalo za delší konec.
Investice do přídavné externí mechaniky však byla nutností. Bez ní totiž počítač vyžadoval neustálé přehazování disků se Systémem, MacWrite a datovými disketami. Ani majitelé externí mechaniky však nebyli ušetřeni vysouvání a zasouvání disket, neboť to při ukládání vyžadovala aplikace MacWrite. Ta limitovala délku dokumentu na pouhých 8 stran.
I přes různé neduhy se stal Macintosh velmi oblíbenými a právem získal status legendy. Časem se dočkal i vylepšení v podobě 512 KB RAM (Fat Mac) a Macintosh Plus se 1 MB RAM a externím řadičem SCSI, který umožnil připojit pevný disk o kapacitě až 20 MB.
Zdroj: 9to5Mac