MacBook Pro klávesnice má být v budoucnu tvořená ohebným displejem. V čem by byla výhoda takové novinky?
Když se Apple snažil vyřešit problémy s motýlí klávesnicí MacBooku Pro, zkoušel použít jednotlivé skleněné panely a membrány citlivé na dotyk, ale nyní nově patentovaná technologie řeší také problémy s prachem a opotřebením.
MacBook Pro klávesnice jako displej
Klávesnice jsou díky své konstrukci schopny být ovlivněny prvky, které zahlcují mechanismus a brání plynulému spouštění a zvedání kláves při stisku.
Zatímco staromódní klávesnice jsou méně náchylné, náchylné mohou být klávesnice notebooků typu chiclet, jako jsou ty používané v řadě MacBook Pro. Snadno se může stát, že přestanou efektivně fungovat, pokud se pod klávesy dostane prach, drobky nebo tekutiny a ovlivní mechanismus.
Tento problém byl jedním z důvodů, proč Apple představil právě motýlkový mechanismus třetí generace. Ten obsahoval silikonovou membránu, která slouží jak k odvádění prachu, tak ke ztišení psaní.
To bylo v roce 2018, ale už rok předtím začal Apple podávat patentové přihlášky na jiné řešení. Přihláška a návrh prošly několika revizemi a v roce 2019 byly skutečně uděleny.
Po všech těch letech však byl společnosti Apple stejný patent udělen znovu. Patenty se znovu přihlašují a obvykle se znovu schvalují, kdykoli dojde k nějaké významné změně, i když tato změna není při čtení dokumentace okamžitě patrná.
Podstatnější než postupy opětovného podávání patentů je však to, že společnost Apple o patent znovu požádala. V určité podobě tedy na tomto malém patentu nazvaném prostě „Počítač s klávesnicí“ Apple nadále pracuje.
Už to nebude oprava motýlkové klávesnice, protože ta je pryč, a pokud ne zcela zapomenuta, tak alespoň nepostrádána. Problémy s motýlkovou klávesnicí jsou již tak daleko za námi, že byl dokonce urovnán i dlouholetý soudní spor, který se jí týkal.
Přesto je důvod, proč jsou problémy s motýlkovou klávesnicí za Applem, ten, že se společnost jednoduše vrátila ke staršímu a mnohem oblíbenějšímu nůžkovému mechanismu. Je to tak výrazně lepší klávesnice, že u ní vlastně Apple může klidně zůstat.
Apple opět podal patent
Opětovné podání žádosti o tento patent však naznačuje, že společnost stále usiluje o nové konstrukce klávesnice – a klávesnice se skleněným panelem popsaná v tomto patentu má potenciální výhody. Začíná to tím, jak odstraňuje potřebu volných nebo jednotlivých kláves a vůbec jakéhokoli běžného nůžkového nebo spínacího mechanismu.
Patent skutečně popisuje, jak by bylo možné vytvořit klávesnici bez pohyblivých součástí. V návrhu společnosti Apple by se místo pohyblivých kláves použila skleněná deska s vyvýšenými částmi, které by označovaly, kde se která klávesa nachází.
Když uživatel stiskne jednu z vyvýšených částí kláves, klávesnice zjistí, jaká síla byla do této „klávesy“ vložena, a zpracuje ji obvyklým způsobem v rámci aplikace.
Použití vyvýšených kláves by umožnilo, aby navrhovaná klávesnice poskytovala uživatelům určitou formu hmatové zpětné vazby, díky níž by uživatelé přesně věděli, kde jsou jejich prsty umístěny ve vztahu ke středu každé klávesy. Ačkoli je tento koncept podobný virtuální klávesnici na obrazovce, například na chytrém telefonu nebo tabletu, je mnohem obtížnější psát na virtuální klávesnici hmatem, protože se kláves nemůžete dotýkat.
Skleněný panel pro změnu kláves
Aby bylo možné zajistit podobnou úroveň pružení jako u normální klávesy, navrhuje společnost Apple použít kolem vyvýšené oblasti kláves vyvýšenou boční stěnu, kterou lze nakonfigurovat tak, aby se při vstupu deformovala. V některých prvcích se mohou klávesy prohýbat, přičemž spodní vrstva obsahuje prvky pro zatlačení klávesy zpět na místo a detekci každého stisku.
Jelikož je panel skleněný, je pak další výhodou, že by pod něj společnost Apple mohla umístit displej. To by mohlo umožnit definovat symboly kláves pomocí sekundárního displeje ve spodní části notebooku, takže by bylo možné poměrně snadno změnit rozložení klávesnice na jiný jazyk nebo verzi specifickou pro danou aplikaci.
Boční části by navíc mohly být vedle prvku klávesnice použity jako forma trackpadu. Tuto oblast ilustrace patentu zcela ignorují a místo toho zobrazují výhradně klávesy po celé základně MacBooku Pro.
V textu patentu je však krátce zmíněn trackpad. „[V podstatě] celé horní pouzdro, od okraje k okraji, může vymezovat povrch citlivý na dotyk,“ uvádí se v něm.
„Tímto způsobem mohou být dotykové vstupy nebo vstupy trackpadu, jako jsou kliknutí, poklepání, gesta (např. přejetí prstem, stisknutí) a vícedotykové vstupy, detekovány na jakékoli části horního krytu,“ pokračuje, “včetně jednotlivých oblastí kláves v oblasti klávesnice, jakož i na částech horního krytu mimo oblast klávesnice.“
Tato myšlenka sice jistě může eliminovat potenciální selhání mechanismu klávesnice na základě nečistot, ale jejím vedlejším produktem je také potenciální ztenčení klávesnice, což umožní zabudování větší baterie nebo celkově tenčí profil notebooku.
Vzhledem k tomu, že společnost Apple podává řadu patentových přihlášek každý týden, není zveřejnění nápadu zárukou, že se koncept objeví v budoucím produktu společnosti Apple, ale naznačuje oblasti jejího zájmu.
Apple zkouší vše možné
Nejedná se zdaleka o první patent založený na klávesnici, o který Apple požádal. Dokonce již v březnu 2018, tedy v době, kdy poprvé podal tuto žádost o patent, požádal také o „klávesnici bez kláves“. Ta využívala podobný sekundární dotykový displej ve spodní části klávesnice, ale soustředila se spíše na použití plochých dotykových panelů než na verze s vyvýšenými prvky ve tvaru klávesnice.
V únoru téhož roku byl společnosti Apple udělen patent na „zařízení s duálním displejem se zvýšenou viditelností a potlačenými odrazy“, což opět naznačuje použití dotykového displeje OLED jako klávesnice.
V srpnu 2018 trojice přihlášek s názvem „Zařízení s integrovaným systémem rozhraní“ do značné míry naznačovala použití plastu nebo skla ke změně okolí klávesnice MacBooku, a dokonce i samotné klávesnice, s dotykovými schopnostmi.
Patent je připsán třem vynálezcům, včetně plodného Paula X. Wanga. Mezi jeho předchozí související práce patří patentová přihláška týkající se použití skleněné klávesnice kvůli pevnosti.