Ikonický Macbook Air je s námi již 10 let

Včera, 15. ledna, to bylo přesně 10 let, co Steve Jobs vytáhl z papírové obálky tehdy nejtenčí notebook světa s názvem Macbook Air.

Vzhled Macbooku Air se za 10 let změnil jen decentně, inovoval se spíše hardware zařízení. Konkrétně jsme se dočkali celkem 10. generací těchto populárních notebooků od značky Apple, které byly postupně více a více vylepšovány (Early 2008, Late 2008, Mid 2009, Late 2010, Mid 2011, Mid 2012, Mid 2013, Early 2014, Early 2015, Mid 2017). Aktuální model je tedy necelý rok starý, a tak nějak se bohužel neočekává, že by curpetinská společnost představila generaci novou. Jeho místo zaujal 12palcový Macbook.

Macbook Air

Rychlejší SSD, na Retinu se zapomnělo

Počítač byl nabízen ve dvou velikostech a to 11″ a 13″, přičemž 11palcová varianta byl nejmenší Mac, jakého jste si kdy mohli koupit. Ač je s námi Macbook Air již dekádu, počítač se nikdy nedočkal Retina displeje. To je velká škoda, ale Apple se tak rozhodl zřejmě z nějakého dobrého důvodu. Macbook Air měl také (až na 1. generaci, která měla HDD), vždy SSD disk, takže byl neuvěřitelně rychlý a konkurence s pomalejším HDD mu mohla jen závidět.

Zajímavé také je, že již před dekádou nám Steve Jobs ukázal Macbook Air bez optické mechaniky a dnes již po těchto discích neštěkne ani pes. Zde je vidět, jaký byl Steve Jobs vizionář a jak dobře dokázal odhadnout trh. Dalo by se říci, že něco podobného dnes zažíváme s Macbookem, či Macbookem Pro, který má jen USC-C konektor.

Osobně jsem přes 4 roky vlastnil Macbook Air (Mid 2012) a s klidnou duší mohu říci, že to byl pro mě nejlepší a nejspolehlivější počítač, jaký jsem kdy měl. Tělo zařízení je vyrobené z hliníku, a tak i po několika letech používání vypadal notebook jako nový.

Trocha historie

Původní Macbook Air a poté celá modelová řada Air byla prakticky nástupcem populárních iBooků, které Apple vyráběl od roku 1999 do roku 2006 a vyznačovaly se svým barevným vzhledem, což bylo ve světě šedočerných, konzervativních počítačů s Windows příjemné a do očí bijící. Co se iBooků týče, tak to byly spolehlivé stroje a využití našly zejména ve školství a domácnosti. V květnu 2006 poté nahradil počítače iBook tehdy nový Macbook, který se vyráběl pouhé 3 roky a až poté byl nahrazen prvním Macbookem Air.

 

Pro zajímavost, naopak předchůdci aktuálních Macbooků Pro byly počítače ze série Powerbook (G3, G4). Apple držel modelovou řadu Powebooků při životě dlouhých 15 let, od roku 1991. V roce 2006 nahradil tyto počítače vyspělejší Macbook Pro.

 

Kde koupit?

Aktuálně si lze koupit Macbook Air 13″ od 30 990 Kč na stránkách společnosti Apple, ale lze jej koupit i levněji, například u nějakého českého APR. Možné je také zakoupení starších modelů, které i dnes velice dobře poslouží a cena přesáhne lehce 20 000 Kč.

Do komentářů nám dejte vědět, zda i vy máte s Macbookem Air zkušenost

Zdroj: 9to5mac.comKam dál?