Mac OS X 10.7 Lion a nové funkce

Apple v pondělí představil na WWDC nový operačný systém Lion. Pojďme se podívat, co nového přináší. Mezi nejzásadnější novinky patří Mission Control, Full screen aplikací, Launchpad nebo nová Multi-touch gesta.

Nový OS pro Mac bude k dispozici 14. června ke stažení přes Mac App Store. Cena poměrně překvapí – necelých 25 dolarů.

Multi-touch gestaPřibylo několik multidotekových gest. Nyní můžete přepínat mezi aplikacemi přejetím 3 prstů zleva doprava nebo naopak, Posunutím 3 prstů nahoru zobrazíte Mission Control, který si rozebereme ještě více nebo roztažením prstů zvětšit fotografie. Více se dozvíte na prezentačním videu.

Full screen aplikací

Dlouho trvalo než Apple umožnil uživatelům roztáhnout aplikace přes celou obrazovku. Většině to nevadilo, ale ta možnost tady teď je a myslím, že je to dobře. Nic vás neruší například od čtení článků a můžete se tak soustředit pouze na něj.

Mission Control

Jak bylo výše zmíněno, tak posunutím 3 prstů směrem nahoru zobrazíte Mission Control. Slouží k zobrazení všech běžících aplikací z “ptačí perspektivy”. Máte tedy dokonalý přehled.

Mac App Store

Mac App Store sice už nějakou dobu funguje, ale s novým Lionem se jeho funkce rozšíří. Aplikace se instalují stejným způsobem jako na iOS. V případě update aplikace se stáhne pouze kus. Nestahuje se tedy celá a update je tak rychlejší.


Launchpad

Opět zcela jasná inspirace systémem iOS. Launchpad spustíte kliknutím na ikonu v dock panelu. Zobrazí se seznam všech aplikací. Lze vytvářet i složky a aplikace třídit.

Resume

Když zavřete některou aplikaci, tak při jejím otevřením zůstane tam, kde skončila. Takže když vám náhodou Mac “spadne”, po spuštění najdete aplikace ve stejném stavu jako před pádem.

Auto Save a Versions

Práce v dokumentech se nyní automaticky ukládá. Dále máte možnost vybrat, z jakého stavu chcete dokument obnovit – to zajišťuje Versions. Dokonce můžete mezi verzemi kopírovat.

Mail

Mail nyní obsahuje nový širokoúhlý layout. Lze řadit maily do konverzací jako u iOS. Přibyla také podpora pro Microsoft Exchange 2010 a byl vylepšen vyhledávací algoritmus.

Mezi další novinky patří AirDrop, který vytvoří Peer-to-peer síť a propojí vaše PC s přáteli. Současně s OS pro domácí použití bude vydán OS X Lion Server. Velmi dobrou zprávou je také, že bude kompletně v češtině.

Minimální požadavky na HW je Macintosh s Core 2 Duo, i3, i5, Core i7 a Xeon s 2GB RAM. Pokud si koupíte Mac po 6.6.2011, tak dostanete Liona zadarmo.

Další obrázky:

Zdroj: www.apple.comKam dál?