LANCHIYA MK30 není obyčejným bezdrátovým reproduktorem a poznáte to hned na první pohled. První poslech zaujme snad ještě víc.
Každý známe bezdrátové reproduktory. Je to současný hit a málokdo doma alespoň jeden nemá. Jsou levné, snadno se propojují s telefonem, tabletem nebo počítačem a v poslední době i kvalita reprodukce slušně konkuruje o mnoho větším zařízením. Jenže takový, jaký se nám dostal pod ruce teď, jen tak neuvidíte…
LANCHIYA MK30 je velmi výstředním audio zařízením, které využívá elektronkové zesilovače umístěné ve vakuových trubicích, barevné LED podsvícení a pokročilé zvukové technologie k dokonalému přednesu. Pocity jsou vždy subjektivní, ale vězte, že opravdu stojí za to si tento reproduktor minimálně vyzkoušet a poznat na vlastní kůži.
Balení celé v bílém
Krabice s reproduktorem není malá a rozhodně ji neschováte pod bundu. Už její váha dává tušit, že obsah bude pořádně výživný. Kromě samotného bílého krasavce dostanete ještě propojovací jack konektor pro propojení s přehrávačem „postaru“ a napájecí adaptér. Ten je potřeba používat, protože vzhledem k vysokému výkonu zařízení není možné integrovat odpovídající nabíjecí baterii.
Po vybalení reproduktoru mě překvapila jeho váha. Opravdu se to nedá srovnávat s běžnými repráčky a měl jsem obavu, že ho neopatrným zacházením poškodím. Působí na první pohled velmi křehce, ale když si ho osaháte, zjistíte, že vše, a to včetně dvou působivých kopulí, drží perfektně na svém místě a jako přibité.
První zapojení a ovládání
V případě párování s přehrávačem není moc co řešit. Nejobvyklejší možností je klasické Bluetooth připojení. Stačí tak reproduktor zapojit do elektrické zásuvky, dlouhým podržením odpovídajícího tlačítka jej uvést do párovacího režimu a na telefonu nebo třeba tabletu najít toto zařízení. Během pár sekund je nastaveno a při dalším používání už jen vyberete na telefonu výstup zvuku z MK30.
Druhou možností je elegantní využití NFC čipu, který je v reproduktoru integrován. iPhony od Applu mají také NFC v sobě, ale je uzamčeno pouze pro využití s Apple Pay. Škoda, a snad v budoucnu budeme moct také využívat spárování pouhým přiložením telefonu.
K ovládání slouží několik dotykových tlačítek na vrchní straně reproduktoru. Jsou skutečně pouze virtuální, takže je nemusíte tisknout, stačí jen položit prst. Sám výrobce tuto volbu odůvodňuje tím, že nedojde k tak rychlému opotřebování a zabrání se rezonanci. Musím mu dát za pravdu a navíc jsem neměl problém s nimi fungovat. U naší nové pračky už tak nadšený z dotykových tlačítek nejsem, ale to už je jiný příběh.
Mezi tlačítky jsou obligátní šipky ovladače pro úpravu hlasitosti, které když krátce stisknete, můžete přeskakovat mezi skladbami, při delším stisku pak zvolíte požadovanou hlasitost. Další tlačítka už tak obvyklá nejsou. Prostřední slouží pro aktivaci režimu bass boost, který zvýrazní podání basové složky. Někdy se to vyplatí, někdy je toho „ducání“ příliš, ale o tom budou ještě další řádky. Zajímavým tlačítkem je pak to s ikonou žárovky. Postupným stiskem se přepínáte mezi režimy LED diod.
Extravagance doplněná o světelnou šou
Pro navození příjemné atmosféry se výrobce vytasil s LED osvětlením, které dokáže interpretovat až 256 barev. Pod každou kopulí se nachází těsně nad reproduktory segment obdařený právě touto vychytávkou. Jakmile ono tlačítko se žárovkou jednou, budou se plynule střídat všechny barvy, dalším stiskem se dostanete pouze na bílou a dalšími stisky zvolíte intenzitu podsvětlení. Dlouhým stiskem tlačítka vypnete LED diody úplně.
Tato funkce je na reproduktoru tak trochu navíc. Někdo si samozřejmě rád k hudbě i posvítí, ale možná by se spíše hodilo střídat barvy a intenzitu podle přehrávané hudby. Tak to umí některá konkurence. Nebo zvolit střídmější možnost a obdařit světly jen úzký pásek na reproduktoru. U mě by zůstalo osvětlení vypnuté, ale věřím, že mnoho jiných uživatelů si ho naopak oblíbí.
To, oč tu běží. Zvuk!
Postupně jsme se konečně dostali k jádru pudla. A to sice ke zvukové složce, která je naprostou dominantou zařízení a je hlavním důvodem, proč si takový reproduktor pořídit. Na začátek je dobré si uvědomit, že tento „prcek“ v sobě ukrývá technologii, která se používá ve špičkových studiových sestavách, které pořídíte za stovky tisíc korun. Elektronkové zesilovače odvádí svoji práci znamenitě a zvukový přednes je precizní na jakékoliv úrovni hlasitosti. Po prvním zapnutí mě asi kolegové z vedlejší kanceláře začali nenávidět.
Velkou výhodou je také 360stupňové linutí zvuku prostorem. Reproduktory jsou umístěné naplocho a v otevřeném designu se zvuk bude skutečně šířit do vše stran. Odpadá tak otravné natáčení reproduktoru v případě, kdy změníte pozici v místnosti a přesunete se třeba na její druhý konec. Kuželová konstrukce obou měničů je zajištěna papírovinou z buničiny, což je technika, která se využívá v audio průmyslu už celá desetiletí.
Překvapivý je i celkový výkon soustavy, který činí velmi slušných 40 W (2 x 20 W). Vlastní technologie E.A.I (Electronics & Acoustics Integration) pak dokáže ještě zvýraznit basovou složku, o které jsem mluvil už výše v článku. U některých skladeb je to ku prospěchu, ale někdy mi přišlo basů až moc. V tomto případě ale nejsem objektivním posluchačem, protože dlouhá léta jsem nedal dopustit na sluchátka Etymotic, které vynikají naprosto čistým zvukem bez přidaných basů, čímž se odlišují od drtivé většiny podobných produktů.
Pokud bych měl někomu doporučit bezdrátový reproduktor jen na základě zvuku v cenové relaci kolem 5 000 Kč, směle bych doporučil právě LANCHIYA MK30. Pro někoho bude přidanou hodnotou i neortodoxní vzhled a LED osvětlení. Elektronkové zesilovače ale dělají své a dělají to zatraceně dobře.
Za poskytnutí produktu děkujeme obchodu Daklos, kde můžete reproduktor také koupit.
Shrnutí
LANCHIYA MK30
Unikátní bezdrátový reproduktor, který vyniká ve všech směrech. Zvukově díky elektronkovým zesilovačům, designově nadchne a LED osvětlení jen dotváří výborný dojem.
KLADY
- Technologie elektronkových zesilovačů
- 360stupňové šíření zvuku do prostoru
- Unikátní design
ZÁPORY
- Trochu vyšší cena