Nativní aplikace Kalendář v iOS má problém. Pokud zalistujete za rok 1892, buď vám aplikace spadne, nebo bude zobrazovat rozházené dny, a navíc úplně zmizí měsíc prosinec.
Něco takového už tu bylo
Nedávno jsme vás informovali o tom, že pokud na svém iPhonu nastavíte datum 1. 1. 1970 a iPhone restartujete, nenávratně operační systém iOS poškodíte. Obnova je pak poměrně složitá a méně zkušení uživatelé musí zbytečně navštěvovat servis. Na vině jsou podle slov Applu 64bitové procesory, a náprava přijde až s aktualizací iOS na verzi 9.3. iPhony se staršími 32bitovými procesory tímto problémem netrpí.
Chybný Kalendář
Nově objevený problém s Kalendářem jsem pečlivě na svém iPhonu 6 s iOS 9.2.1 testoval. Pokud se dostanete na hraniční rok 1892, za ním už žádné roky nenajdete. A co víc, hned za tímto rokem nenajdete ani měsíce duben a květen, a dochází k zvláštnímu posunutí všech měsíců. Hlouběji po roce 1892 už chybí jen měsíc prosinec. Pokud si nějaký měsíc v těchto „prázdných“ letech otevřete, telefon vás obdaří pohledem na nedokonalost iOS. Všechny dny jsou rozházené, a někdy jsou čísla i překrytá přes sebe.
Abych vyzkoušel, co dalšího dokáže Kalendář nabídnout, pokoušel jsem se dostat až na rok 0 nebo do let před naším letopočtem. K tomuto roku se však nedostanete a kalendář začne počítat dny, měsíce a roky zase od jedničky. Zvláštní je, že i když tímto způsobem překlenete rok 1892, roky se vám stejně nezobrazí a stále chybí prosinec. Navíc je už v tomto stádiu aplikace Kalendář tak nestabilní, že vám může kdykoliv spadnout.
V případě, že se snažíte dostat do budoucnosti, běží Kalendář naprosto bezproblémově i v roce 10 000. Po tomto datu jsem svoji snahu dostat Kalendář do nesnází ukončil jednak z časových důvodů, a hlavně díky strachu, že si svůj displej skrze krycí sklíčko prošoupu až k baterii.
Rok 1892
S velkou dávkou nadsázky a pro potěšení spekulantů a konsipračně založených jedinců byl rok 1892 poměrně významný. Z celosvětového měřítka bych však vypíchl pouze datum 1. 1. 1892, kdy došlo k zprovoznění přistěhovalecké stanice na ostrově Ellis Island v New Yorku pro imigranty směřujících do USA.
Za objevený problém děkujeme našemu čtenáři Pavlovi Bouchalovi, který nás na chybu upozornil a pobídl nás k detailnímu prozkoumání celé problematiky. Navíc budeme rádi, když nám do komentářů dáte vědět, zda trpí i váš iPhone stejnou chybou. Pro zajímavost můžete uvést i typ iPhonu a verzi iOS.
Hmm jeste zajimavejsi chyba nez u vas: otevrel jsem kalendar s tim ze se prokousu na zminovany rok 1892, prepl jsem kalendar na zobrazovani roku a nejen ze po par prejetich prestal zobrazovat roky ale spadl a ted nenajede, vzdy po zapnuti se ukaze jen vyhledavani a plus na pridani udalosti ale jinak nic. iPhone 6, iOS 9.2.1
Melo by stacit jen Kalendar ukoncit. Nebo ukoncit vsechny app a restartovat iPhone. Pripadne zapnout app treba Obrazky a drzet najednou HomeButton a PowerButton dokud se nerestartne. Kazdopadne je zajimave jak je ten Kalendar nestabilni. Stejne jako Hudba. S tou mam taky celkem nekdy problemy.
Jj nastesti se vse opravilo samo, je ale fakt, ze nebyt takovych stranek nebo for tak by me to v zivote nenapadlo, tudiz bych se s tim zrejme nikdy nesetkal, coz ale nezanemna ze by to nemelo bezet stejne ve vsech letech a stoletich. S hudbou ani tak problemy nemam, ikdyz jsme mel ted pul roku predplacenou apple music tak vse behalo jak ma, spis jsem zatim zklamany z vyberu pisnicek podle nalad atd. Me totiz nebavi skladat si playlisty 😀
Jo, taky z toho nejsem zrovna na větvi :-). Na Spotify to maji subjektivně lepší. Playlisty taky moc neskldám – je to nuda a otrava. Nevím, na Apple Music jsem asi jen ze setrvačnosti, že mi to funguje v autě i při nabíjení. Spotify mi jede jen přes BT, ale ne když ho zároveň bodnu do USB. No hlavně, že Ti to už funguje 🙂