Když jsme se před několika lety dohodli, že zkusíme začít hrát na hudební nástroje společně, tak nás v životě nenapadlo, že bychom mohli mít kapelu. Tu ovšem aktuálně už máme, a i když jsme začali úplně od znova, jedno zůstalo stejné. iPady používáme pořád. Možná ještě více než předtím.
Vždy mě zajímalo, jak nejlépe využít iPad při hraní v kapele. Hledal jsem si toho spoustu na různých webech, ale vždy jsem našel jen aplikace, které mi moc nepomohly. Rozhodl jsem se proto jednat na vlastní pěst a začal zkoumat vše sám. Neříkám, že články, které jsem hledal, mi v něčem nepomohly, ale v té době jich nebylo tolik. Díky dlouhému hledání, zkoumání aplikací a dalším experimentům se iPad stal nedílnou součástí naší kapely. Rád bych vám tedy přiblížil, jak to děláme my.
Mezi hlavní aplikace, které jsou pro nás nejdůležitější, patří samozřejmě GarageBand a Metronome. Jelikož jsme kapela, co si skládá vlastní písničky, tak jsou to i nativní aplikace Poznámky a Pages. Další důležitou aplikací je Diktafon. Ta není součástí iPadu, ale nativně se nachází v iPhonu. Pojďme se tedy podívat proč zrovna tyto aplikace.
Aplikace na rytmiku i nahrávání
Mezi první dvě jmenované aplikace v předešlém odstavci jsem jako první uvedl velmi populární GarageBand. Ten využívá doopravdy hodně muzikantů a my patříme mezi ně. Jelikož si hudbu tvoříme sami, tak si nedokážu představit složení písničky bez této aplikace. Do ní totiž pomocí užitečného příslušenství (iRig) mohu nahrát kytary, které doma mám. Text mohu bez problémů nastínit a to samé s bicími. Ty tedy musím nějakým způsobem „odklikat“, což nebývá vždy na profesionální úrovni, ale mnohdy to stačí. Když se prvotní nahrávka dostane do rukou zbytku kapely, tak hned na další zkoušce ví, co je čeká. Nikdy se nejedná samozřejmě o finální podobu, ale zaručeně je pak tvoření výrazně jednodušší.
K nahrávání používáme ještě aplikaci Diktafon pro zpětný poslech. To abychom slyšeli, co děláme špatně. Pokud byste chtěli nahrát něco na iPad, tak osobně doporučuji Voice Record Pro 7 nebo Recordings.
Nejdůležitější je v kapele rytmus. Pokud se jím kapela neřídí, výsledek se nedá poslouchat. Ten, kdo někdy slyšel nesladěnou kapelu, tak mi určitě dá za pravdu. I my jsem takoví a občas nás prostě metronom poslouchat nechce. Není to ovšem aplikací, kterou používáme, ale námi. Aplikace je totiž bezchybná a jmenuje se Pro Metronome. Nabízí hodně potřebných funkcí jako například uložení temp. To je hodně dobré především pro bubeníka, který alespoň nemusí pořád hledat novou rychlost, ale jednoduše si podle playlistu písničky seřadí, a nemůže se tedy splést.
Texty píšeme jedině na iPadu
Ačkoli je to zvláštní, tak při skládání nepoužívám klasickou tužku a papír, ale nativní aplikaci Poznámky. Ty mi přijdou nejideálnější a jsou pro mě velice pohodlné. Minimálně na skládání textu. Po složení textu už ho přemísťuji do Pages, a to hlavně kvůli jedné důležité funkci, kterou Poznámky nemají — přiblížení textu. To se velice hodí, pokud ho ještě neumíte a ve zkušebně se snažíte zahrát některou část nebo celou písničku.
Takto nám pomáhá iPad při práci v kapele. Doufám, že jste si udělali obrázek sami. Pokud i vy máte kapelu nebo jste jen muzikant, tak se nebojte zapojit do diskuze, ve které můžete prozradit své používané aplikace.
Zdroj: Techbytemag