Má smysl si filmy na iTunes koupit nebo stačí jen zapůjčení?

Doba pokročila a nyní máme k dispozici služby, o kterých se nám ještě před pár lety ani nesnilo. Filmy si lze jak půjčovat, tak tak kupovat online. Co je lepší?

Asi se mezi vámi najdou tací, kteří žádné podobné streamovací služby typu iTunes, Netflix nebo třeba Amazon Prime Video nepoužívají a argumentují tím, že „z Uložto” se film stáhne přeci zdarma. Ano, máte pravdu, zdarma to opravdu bude, ale za jakou cenu? Pokud si stáhnete film „nelegálně”, tak nemusíte mít jistotu kvality – film může mít jiné rozlišení, než je v popisku videa. Může být různě „osekaný”, titulky mohou být nesprávné, nebo špatně načasované.

Pokud se vám do výše zmíněného nechce (ani se vám nedivím), tak lze využívat například iTunes, ve kterém naleznete mnoho filmů a to i s českým dabingem nebo titulky. Knihovna je opravdu obsáhlá a nalezneme zde i poměrně nové filmy, které se právě přestaly dávat v kinech a vybere si snad každý.

iTunes Apple TV

Pokud se ale na vybraný film na iTunes chceme podívat, je lepší si ho půjčit za cca 50-70 Kč, nebo si ho zakoupit za podstatně vyšší cenu, která mnohdy přesahuje 250 Kč? A jaký je v tom vlastně rozdíl?

 

Půjčení filmu na iTunes

Vámi vybraný film lze celkem jednoduše vypůjčit, ale je zde jedna podmínka – na film se musíte podívat během následujících 30 dní od vypůjčení. Jakmile si film spustíte, během následujících 48 hodin si ho lze přehrát kolikrát jen stihnete. Po uplynutí této doby se film zablokuje a vše musíte popřípadě opakovat.

iTunes Jurassic World

Půjčení je tedy ideální pro situace, ve kterých si zkrátka chcete večer pustit nějaký film a nic neřešit.

 

Koupě filmu na iTunes

Filmy si lze také kupovat a to má jednu velkou výhodu. Film je „váš” (záměrně píši uvozovky) a můžete si ho přehrát kdykoli, kolikrát chcete. Má to ale smysl?

Důležité je zmínit, že pokud si film koupíte, tak k němu sice máte neomezený přístup, ale například až jednou Apple „skončí” (což jednou pravděpodobně nastane), tak se k filmům nemusíte dostat. Film totiž není váš, ale k filmu vám dá Apple pouze neomezený přístup a to je celkem podstatný problém. Titul je tedy stále uložen někde na serverech Applu. Je to tedy zcela něco jiného, než kdybyste si třeba koupili Blu-Ray disk s filmem – ten váš zůstane do té doby, než ho nevyhodíte. Někomu to tedy může vadit, někomu zřejmě ne.

Proto mi kupování filmů nedává smysl a osobně preferuji půjčení. Film si stejně drtivá většina uživatelů pouští jen jednou a pokud náhodou nejste hardcore fanoušci Hvězdných Válek či Pána Prstenů a nechcete mít u sebe stále všechny díly, tak v tom zkrátka nic užitečného nevidím. Je to ale můj názor a jiné názory samozřejmě respektuji.

Do komentářů nám dejte vědět, zda si filmy půjčujete, nebo kupujete. A popřípadě, kolik máte ve vaší iTunes knihovně koupených filmů.Kam dál?