iSportRecenze

iSport: Změřte si cukr v krvi


Víte, jaké byste měli mít množství cukru v krvi? Máte diabetika v rodině? Co je to inzulín? Na spoustu otázek odpoví bluetooth glukometr iHealth BG5.

Glukometr je přístroj, kterým lze v pohodlí domova měřit glykémii. U nediabetiků si tělo dokáže automaticky měřit a kontrolovat množství cukru v krvi, případně vyloučí do těla inzulín. Bohužel diabetici si musí tuto funkci nahradit měřícím přístrojem nazývaný glukometr.

iHealth_BG5_8

Kdo se s touto nemocí setkal, tak ví, že se nestačí měřit jednou denně, protože glykémie se rychle vyvíjí. Provádí se tedy systematická měření několikrát za den. Nejzákladnější měření by mělo proběhnou před snídaní, obědem, večeří a spánkem. Nejlevnější glukometry stojí asi od 1000 Kč, gluometr BG5 je sice dražší, avšak umí toho mnohem více. Díky možnosti propojení s iPhonem by mělo být měření mnohem jednodušší. Umí upozornit, kdy je čas na dávku inzulínu, vykreslit do grafu množství cukru v krvi, upozorní na malé množství zbývajících testovacích papírků aj. Další výhodou jsou dlouhodobé grafy s informací o množství inzulínu v krvi, to je obzvláště důležité.

Zvládnou to i ti, kteří se bojí jehel.

I když sám nejsem diabetik a naštěstí touto nemocí netrpím, přesto jsem si tento přístroj rád vyzkoušel. Ono i nediabetik může zjistit, že má náběh na cukrovku a čím dříve to zjistí, tím lépe. Když jsem krabičku otevřel, připadal jsem si jako v nemocnici a nejsympatičtější mi byl USB kabel a hezky vypadající měřící zařízení. Dále je přiloženo cestovní pouzdro a kontrolní roztok. K tomu je nutné ještě mít odběrové pero, náhradní jehly a testovací proužky.

Samotné měření probíhá tak, že…

Zapnete aplikaci iGlucose, která vás provede celým měřením. To začíná nasazením testovacího papírku do přístroje, poté do odběrového pera nasadíte jehlu, která je zalitá v plastu a musíte jej porušit. Tím máte záruku, že ji nepoužil nikdo před vámi. Tloušťka samotné jehly je velmi malá, řekl bych tak poloviční oproti klasickému špendlíku. Poté si nastavíte na odběrovém peru sílu vpichu a zmáčknete tlačítko, vystřelí z něj jehlička, která udělá velmi malou dírku v prstu nebo i na jiných, méně citlivých místech. Vyteče velmi malé množství krve, ke kterému je nutné co nejrychleji přiložit měřící proužek. Následné vyhodnocení trvá asi 5 sekund. Při spárování s telefonem navíc padne dotaz, jestli se měříte před snídaní, před obědem atd. a také, jestli jste si právě dali dávku inzulínu. Výsledek měření se zobrazí jak na iPhonu, tak na měřícím zařízení, takže pokud zrovna nemáte mobil při ruce, lze nahrát výsledek do telefonu později. Nakonec graficky uvidíte, jestli je hladina inzulínu ve správných normách.

Aby toho nebylo málo, svět používá dva standardy pro jednotky, buď mg/dl nebo mmol/l. U nás jsou více vžité mmol/l, naštěstí jde tohle v aplikaci nastavit. Pokud nejste diabetik a měříte si své hodnoty jen orientačně, pak by určitě neměly poklesnout pod 3,3 mmol/l nebo přesáhnout 5,5 mmol/l. Hodnoty platí při měření nalačno.bg5

Celé to funguje díky elektrochemické metodě měření, to jest měření proudu mezi pracovní a registrační elektrodou. Testovací proužek obsahuje úzkou kapiláru, kterou krev nasaje dovnitř. Chemickou reakcí vznikne na druhé elektrodě malý elektrický proud a velikost proudu odpovídá výsledné glykémii.

Osobně nemám příliš v oblibě píchání jehlou a hraní si s krví, když jsem však svůj počáteční odpor překonal, bez problému jsem test zvládl na první pokus. Jelikož se při každém měření mění jehla i testovací proužek, mohl jsem otestovat více osob. Občas se stávalo, že po píchnutí jehlou vyteklo málo krve a měřicí elektrody nebyly úplně zality, poté jsem získával zkreslený výsledek.

aaaUntiatled

[divider]

[quote align=”center” color=”#999999″]Za poskytnutí produktu děkujeme obchodu easystore.[/quote]

[divider][space height=”20″]

[list type=”check”]

  • velmi snadné měření
  • komunikuje s iOS
  • propojeno s webem iHealth

[/list][list type=”delete”]

  • aplikace nemá grafiku iOS 7

[/list][space height=”30″]

AplikaceiHealth Gluco-Smart

Velikost: 25,8 MB

Cena: Zdarma

 

[divider]

NázeviHealth BG5 Bluetooth Smart glukometr

Cena: 1 928 Kč

Parametry: paměť pro posledních 500 měření, rozsah měření: 20 mg/dL ~ 600 mg/dL

Rozměry: 90 x 34,5 x 19 m

Screen Shot 2014-01-23 at 11.45.13

[divider]

NázevOdběrové pero iHealth ALD 602 pro lancety

Cena: 219 Kč

Parametry: snadná manipulace

Screen Shot 2014-01-23 at 11.48.08[divider]

NázevLancety 28GI

Cena: 139 Kč

Parametry: 50 kusů náhradních jehel

Screen Shot 2014-01-23 at 11.47.15

[divider]

NázeviHealth AGS-1000I testovací proužky

Cena: 549 Kč

Parametry: 50 kusů testovacích proužků

Screen Shot 2014-01-22 at 23.16.28