iOS 18.2 zahrnuje první technologie generování obrázků, které přicházejí do Apple Intelligence, včetně aplikace Image Playground. Jak se používá?
Image Playground je specializovaná aplikace od Apple pro tvorbu obrázků, která dokáže vytvořit kreslené obrázky na základě textových popisů.
Tento průvodce zdůrazňuje vše, co potřebujete vědět o Image Playground, od jeho omezení po možnosti jeho použití, a budeme poskytovat aktualizace, jak se Image Playground vyvíjí.
iOS 18.2 a Image Playground
Aktualizace na iOS 18.2, iPadOS 18.2 nebo macOS Sequoia 15.2 přidává na domovskou obrazovku nebo plochu aplikaci „Playground“, označenou ikonou, která zobrazuje bílou postavičku kočky/psa/medvěda ve 3D stylu.
Po kliknutí na aplikaci se zobrazí úvodní obrazovka s instrukcemi, jak používat Image Playground, ale je to jednoduché. Na spodní části je textové pole s instrukcí „Popiš obrázek“.
Jakmile zadáte slovo nebo frázi, Image Playground začne generovat obrázek pro vás. Můžete zadat prakticky cokoli, jako například „krokodýl v tutu“ nebo „skunk hula hooping na slonovi“.
Výsledek můžete upravit dalšími slovními popisy nebo použít některý z návrhů od Apple. Pro každý popis dostanete několik možných obrázků, které můžete procházet a vybrat si, co chcete. Můžete přidávat a odebírat slova a fráze, dokud neupravíte generovaný obrázek přesně podle svých představ.
Image Playground je v současné době ve verzi beta, takže Apple vyžaduje zpětnou vazbu. K odeslání zpětné vazby můžete použít ikony palce nahoru a dolů. Palec nahoru nevyžaduje další vstup, ale palec dolů vás přesměruje na rozhraní, kde můžete vybrat, co je na obrázku špatně, a poskytnout další písemné podrobnosti.
Po vytvoření ideálního obrázku můžete klepnout na tlačítko Hotovo, aby jste ho uložili do knihovny Image Playground. Položky uložené v knihovně Image Playground lze později znovu upravit, smazat nebo sdílet pomocí standardního sdílecího panelu. Jsou zde také vestavěné nástroje pro kopírování, sdílení nebo ukládání obrázku během procesu tvorby.
Obrázky na základě osob
Můžete začít tvorbu Image Playground s osobou. Osoby, které jsou uloženy ve vašem albu Lidé v aplikaci Fotky, se zobrazí jako možnost (včetně vás), a můžete vybrat konkrétní fotografii osoby, kterou chcete použít jako základ pro nový obrázek.
Každá fotografie osoby bude vypadat jinak, protože aplikace Image Playground využívá specifický úhel, osvětlení a vzhled konkrétního snímku, nikoli souhrnný obrázek, takže můžete procházet a zjišťovat, který snímek osoby se jí po převedení do animované podoby nejvíce podobá.
Jste omezeni na osoby, které jsou uloženy v albu Lidé, takže AI nepochopí, když požádáte o obrázek Tima Cooka nebo Taylor Swift, ale pro tento případ použití můžete fotografii importovat.
Můžete si také vytvořit obecný vzhled, který použijete jako základ pomocí vestavěné možnosti „Vzhled“ v rozhraní Osob. Toto nastavení umožňuje vybrat odstín pleti a sadu rysů, které lze dále upřesnit pomocí popisů obrázků.
Inspirace pro začátek
Pokud nevíte, kde začít s tvorbou obrázku, nebo potřebujete inspiraci pro detaily, společnost Apple nabízí řadu návrhů, které můžete klepnutím přidat do obrázku.
K dispozici jsou témata jako dobrodružství, diskotéka, léto, večírek, západ slunce a fantazie spolu s místy jako město, vesmír, poušť, park, prérie a les. Apple navrhuje kostýmy, mezi které patří umělec, kuchař, turista, mág, robot a superhrdina, a na výběr jsou i doplňky, jako sluneční brýle, čepice, cylindr, párty klobouk a květinová koruna.
To jsou samozřejmě jen odrazové můstky a pomocí textových popisů si můžete vybrat libovolné místo nebo prostředí a přidat libovolné předměty a doplňky.
Návrhy v aplikaci Image Playground nejsou kontextové, ale při používání aplikace Image Playground ve Zprávách se mohou zobrazovat návrhy na základě toho, o čem jste mluvili.
Styl animace
Pomocí aplikace Image Playground nemůžete vytvářet fotorealistické obrázky, a to z principu. Společnost Apple nechce generovat obrázky, které by mohly někoho oklamat, takže jste omezeni na dva styly: Animace a Ilustrace.
Animace je 3D styl, který vypadá jako z filmu od Pixaru, zatímco Ilustrace je plošší 2D obrázek, který je jednodušší.
Když bylo v červnu 2024 poprvé ohlášeno hřiště Image Playground, Apple uvedl, že budou k dispozici tři styly: Animace, Ilustrace a Skica. Není jasné, jestli je Sketch stále v plánu a přijde později.
Vytvoření obrázku z fotky
Jako inspiraci pro vytvoření aplikace Image Playground můžete pořídit fotografii nebo importovat fotografii z aplikace Fotky. Pokud chcete vytvořit obrázek Image Playground s Timem Cookem, je použití fotografie tou správnou cestou.
Jako inspirace pro výtvor může posloužit jakákoli fotografie, kterou můžete použít jako hlavní objekt obrázku nebo jako pozadí.
Image Playground ve zprávách
Obrázky můžete vytvářet v aplikaci Image Playground a sdílet je v aplikaci Zprávy, ale můžete tak činit i přímo z aplikace Zprávy. V konverzaci klepněte na tlačítko „+“ a poté ze seznamu vyberte možnost Image Playground.
Miniaplikace Zprávy funguje stejně jako plná aplikace. Stačí zadat popis obrázku a stejným postupem ho dostat na požadované místo. Až budete hotovi, klepněte na Hotovo a obrázek se zobrazí v poli pro odeslání v konverzaci, takže jej můžete poslat tomu, s kým právě konverzujete.
Sdílení výtvorů
Chcete-li sdílet obrázek z aplikace Image Playground v textové zprávě, můžete použít vestavěnou miniaplikaci Image Playground v aplikaci Zprávy, což je nejrychlejší cesta.
Můžete také přejít do knihovny Image Playground nebo vytvořit nový obrázek v aplikaci a poté jej pomocí karty sdílení AirDrop, odeslat prostřednictvím Zpráv, poslat e-mailem nebo uložit do aplikace Fotky nebo Soubory. Cokoli, co jste uložili do aplikace Fotky, můžete nahrát do aplikace sociálních médií.
Sdílecí arch je stejný jako sdílecí arch kdekoli jinde v systému iOS, takže pokud máte nainstalovanou aplikaci, jako je Instagram, je zde možnost Sdílecí arch nahrát výtvor Image Playground přímo na Instagram. Totéž platí pro ostatní sociální sítě, které podporují funkci Share Sheet.
Omezení Image Playground
Aplikace Image Playground je nyní ve fázi beta a společnost Apple uvádí, že uživatelé mohou vidět neočekávané výsledky v závislosti na použitých deskriptorech. Někdy slova, která se zdají, že by měla vést k jednoduchému výsledku, nakonec vytvoří něco nečekaně podivného, jako například obrázky banánového rozdělení níže.
Umělá inteligence má určitá omezení, kterých je třeba si být vědom, a existují také vestavěné ochranné prvky, které omezují obsah, který můžete vytvořit.
Velikost a rozsah
Jedno výrazné omezení se týká výtvorů Image Playground, které používají fotografie lidí. Můžete získat pouze fotografie ve stylu portrétu, které zobrazují horní polovinu osoby, bez možnosti pózy celého těla. Pokud byste tedy chtěli vygenerovat obrázek svého kamaráda Erika na kolečkových bruslích, je těžké tuto činnost zobrazit přesně, protože aplikace Image Playground vygeneruje pouze obrázek s hrudníkem nahoru.
Toto omezení neplatí při generování obrázků zvířat a tvorů, ale je to problém, když chcete zobrazit činnost, která vyžaduje více než hlavu a ramena.
To má dopad i na obrázky, které byste mohli chtít generovat s vedlejším objektem, například kočkou nebo jinou osobou. Aplikace Image Playground si v tuto chvíli ne vždy dobře poradí s více objekty na fotografii. Čím více popisovačů máte, tím více s takovými věcmi zápasí.
Slova
Stejně jako většina dostupných nástrojů pro generování obrázků má Image Playground problémy s textem. Text má tendenci být nesmyslný.
Omezené fráze
Společnost Apple se poučila z některých zkušeností jiných technologických společností, které představily nástroje pro generování obrázků, a je v nich zabudována spousta omezení. Když Google v srpnu debutoval s Pixel Studiem, mohli lidé pomocí něj generovat obrázky s drogami, alkoholem, nacisty a dalšími věcmi, a Apple nic z toho neumožňuje.
Když nějaké slovo není povoleno, zobrazí se následující zpráva: „Unable to use that description“ (Nelze použít tento popis) s tlačítkem ‚undo‘, které můžete použít k jeho odstranění.
Existují i další výrazy, které Image Playground tak trochu ignoruje. Pokud například použijete „blood“ nebo „bloody“, zobrazí se červeně zbarvené pozadí, ale žádná skutečná krev. Nemůžete použít slova jako vražda nebo mrtvý nebo jejich synonyma, a zatímco pistole a pistol jsou v pořádku, AK-47, samopal a brokovnice nikoli.
Stejně tak jsou zakázány pojmy, které by mohly být použity k vytvoření politického obrazu. Nemůžete přidávat vlajky jednotlivých zemí nebo zemí jako Spojené státy, Mexiko nebo Německo. Slova související s drogami nebo drogovým příslušenstvím nefungují a existuje spousta deskriptorů, které Image Playground prostě ignoruje, i když se neobjeví zpráva, že je to výslovně zakázáno.
Je zřejmé, že společnost Apple vynaložila hodně práce na to, aby zabránila generování nevhodných obrázků v aplikaci Image Playground, a společnost dala jasně najevo, že budou provedena vylepšení a že během beta verze stále existuje možnost neočekávaných výsledků.
Požadavek na lidi
Když má Apple Intelligence potíže s použitím slova, často vyžaduje, abyste vybrali osobu, kterou chcete do obrázku přidat, i když jste osobu přidat nechtěli. Může to být frustrující a budete muset osobu přidat, změnit formulaci a odstranit osobu, abyste se dostali k tomu, co jste skutečně chtěli.
Autorská práva
Stejně tak společnost Apple neumožňuje vytvářet obrázky postav chráněných autorským právem, takže nebude možné použít aplikaci Image Playground k vytvoření kompromitujících fotografií Blueyho a Mickey Mouse.
Zabezpečení
Generování obrázků pro Image Playground probíhá přímo v zařízení, takže nic z toho, co zadáváte, není odesíláno na cloudový server ani sdíleno, i když je třeba poznamenat, že společnost Apple právě teď sbírá zpětnou vazbu.
Dostupnost
Aplikace Image Playground je k dispozici pouze v beta verzi iOS 18.2 a v současné době je beta verze omezena na vývojáře. Zatím není známo, kdy by mohla být vydána veřejná beta verze.
Čekací listina
Pro získání přístupu k Image Playground a Genmoji v iOS 18.2 se musíte přihlásit na druhý čekací seznam, přičemž společnost Apple zřejmě omezuje počet lidí, kteří mohou tyto funkce používat. Čekání je delší než původní čekání na přihlášení do Apple Intelligence a v některých případech trvalo více než 24 hodin.
Veřejné spuštění
Pokud bude Apple dodržovat harmonogramy uvádění z předchozích let, mohli bychom se vydání iOS 18.2 dočkat někdy v polovině prosince. V Česku zatím bohužel žádná funkce Apple Intelligence, tedy ani Image Playground nefunguje a zatím nevím, kdy fungovat bude.