Apple včera večer vydal iOS 14.4 a iPadOS 14.4 široké veřejnosti. Aktualizace přináší změny ve Fotoaparátu, a především také opravy chyb.
V popisu aktualizace Apple uvádí, že iOS 14.4 nově umožňuje aplikaci Fotoaparát rozpoznávání menších QR kódů. Fotoaparátu se týká i další novinka. Vlastníte-li iPhone 12 mini, 12, 12 Pro nebo 12 Pro Max, tak vás může systém upozornit, že nedokázal potvrdit, že iPhone obsahuje originální fotoaparát Apple. Co to znamená? Že budete vědět, pokud vám jej v servisu vyměnili za ten od jiného výrobce, než je Apple.
Poslední novinkou už je jen možnost klasifikovat typ Bluetooth zařízení v Nastavení. To aby bylo možné správně identifikovat sluchátka pro zvuková oznámení. Samozřejmě se i opravovalo, a to konktrétně v případě HDR fotek pořízených iPhony 12, ve kterých se mohly vyskytovat vady obrazu. Dále byla opravena chyba widgetu Kondice, který v určitých případech nezobrazoval aktualizovaná data aktivity, klávesnice, u které mohlo docházet k prodlevám nebo se nezobrazovaly návrhy, a Zprávy, které mohly ukazovat chybnou jazykovou verzi. Zapnutí funkce Switch Control ve Zpřístupnění už nyní nezabrání přijímání hovorů na zamknuté obrazovce.
Spolu s iOS 14.4 vyšel i iPadOS 14.4. Novinky vlastně jen kopíruje
U systému iPadOS 14.4 se Apple nijak neodvázal, takže tento nový operační systém určený pro tablety společnosti vlastně jen kopíruje novinky z iOS. I zde tedy umí Fotoaparát rozeznávat menší QR kódy, a i on nabízí možnost klasifikovat typ Bluetooth zařízení v Nastavení, aby bylo možné správně identifikovat sluchátka pro zvuková oznámení. K tomu také opravuje chyby s klávesnicí a ty v aplikaci Zprávy.
Aktualizaci bez nutnosti použití počítače učiníte obligátním způsobem, tedy v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru. Zde poté stačí zvolit Stáhnout a nainstalovat. Mějte ale na paměti, že vaše zařízení musí mít větší kapacitu baterie, než je 50 %.
Zalepení bezpečnostních děr
V novém dokumentu podpory Applu však společnost uvedla, že iOS 14.4 opravuje i chybu zabezpečení jádra systému, stejně jako dvě známé chyby zabezpečení WebKit. V prvním případě může být škodlivá aplikace schopna získat různá oprávnění v přístupu zařízení (iPhone 6s a novější, iPad Air 2 a novější, iPad mini a novější, iPod toch 7. generace). WebKit problémy pak mohly způsobit, že vzdálený útočník mohl být schopen způsobit spuštění libovolného kódu v Safari.
Není známo, kdo zranitelnosti aktivně využívá, nebo kdo se mohl stát obětí. Apple neřekl, zda byl útok namířen proti malé podskupině uživatelů, nebo zda se jednalo o útok větší. Vývojáři, který tyto problémy Applu popsal, také společnost poskytla anonymitu. I právě z tohoto důvodu je tak vhodné mít systém v zařízení co nejaktuálnější.