Oficiální vydání iOS 10 je za dveřmi. Nastává čas na představení zásadních novinek, které se podle Karla hodí znát předem. Na co se můžete těšit?
Úterý 13. 9. 2016 už klepe na dveře. V tento den společnost Apple vypustí do světa svoji velkou chloubu. Půjde samozřejmě o iOS 10, který toho nabídne skutečně hodně. Jak drobnosti, tak i několik velkých změn, které rozhodně nepřehlédnete. Jako člen veřejného beta programu jsem dostal možnost stáhnout si novou verzi ještě před oficiálním uveřejněním. Po bedlivém zkoumání útrob systému a zkoušení několika nových vychytávek se mi podařilo sestavit stručný přehled toho nejdůležitějšího. Pokud se rozhodnete své zařízení na iOS 10 aktualizovat, nezbyde vám nic jiného, než se smířit s těmito nevyhnutelnými okolnostmi.
V novém kabátě
iOS 10 se převlékl do zcela nového kabátu. Změny v designu zaregistrujete jak na uzamčené obrazovce, tak napříč celým systémem včetně ovládacího a oznamovacího centra či několika aplikací. Osobně mi chvíli trvalo, než jsem si zvykl na odlišné rozčlenění jednotlivých prvků, jiné uspořádání plochy či na stránkování na uzamčené obrazovce. Uznávám ale, že díky změně designu je celý systém i s veškerými oznámeními mnohem přívětivější a přehlednější pro orientaci.
Odlišnost při odemykání zařízení
V předchozích verzích iOS jsme všichni byli zvyklí na standardní odemknutí zařízení z uzamčené obrazovky. Stačilo buď najít tlačítko odemknout a potvrdit, případně po jeho potvrzení zadat bezpečnostní kód, a zařízení se odemklo. Pokud vlastníte přístroj s Touch ID, odemknutí iPhonu nebo iPadu bylo ještě pohodlnější. Stačilo přiložit prst a měli jste vystaráno. Od verze iOS 10 je tomu v základním nastavení mírně jinak.
Při zobrazení uzamčené obrazovky musíte najít funkci odemkněte stisknutím tlačítka. Stisknete a zadáte bezpečnostní kód. Pokud je správný, zařízení bude odemčeno a vy na něm můžete pracovat. V okamžiku, kdy ale chcete použít Touch ID, přiložením prstu na displej se sice provede odblokování iPhonu nebo iPadu, ale vy ještě musíte pro potvrzení stisknout funkci otevřete stisknutím tlačítka. Tato možnost se objeví po odemknutí zámku prostřednictvím Touch ID. Teprve pak je přístroj odemčen.
Též mi chvíli trvalo, než jsem tuto novou logiku pochopil, ale nakonec jsem přišel na to, že to zase není tak hrozné. Alespoň se nestane, že hned po použití Touch ID dojde k povolení přístupu do zařízení.
V Applu mysleli i na to, že tato novinka nemusí každému vyhovovat. Proto došlo k možnosti nastavení odemykání zařízení prostřednictvím Touch ID. Standardní způsob odemknutí displeje pouhým přiložením prstu na Touch ID můžete zapnout v Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Tlačítko plochy. Stačí zde povolit aktivujte přiložením prstu. A máte vystaráno.
Nové zvukové efekty
Tato verze operačního systému má zcela nové zvukové efekty. Setkáte se s nimi jak na uzamčené obrazovce, při odemykání zařízení či nerozpoznání otisku prstu nebo nesprávném bezpečnostním kódu, ale i v celém systému. Úplně jinak zní například i zvuk klávesnice při psaní. Změna zvukových signalizací dodává iOS 10 senzační nádech něčeho nového. Podle mě aktualizace zvuků byla potřeba, protože už několik let k tomuto kroku nedošlo, a osobně tuto novinku vítám s nadšením.
Skvělé vychytávky v aplikacích
Parádních aktualizací se dočkalo i několik základních aplikací systému. Velká změna nastala například ve zprávách, kde lze jednotlivé konverzace doplňovat různými zajímavými bublinkovými efekty, kterými krásně vyjádříte své momentální emoce. Můžete si s přáteli posílat kresby či svůj srdeční tep pomocí digital touch, případně si vyhrát s hromadou nových emotikon. Užitečnou funkcí je také připojování hudebních skladeb z Apple Music k jednotlivým zprávám, či přímo nějaké návrhy jakýchkoli nainstalovaných aplikací. Tuto možnost jsem zatím moc nezkoumal, nemůžu tedy přesně popsat její funkčnost. V případě, že někomu pošlete přes zprávy odkaz na webovou stránku, lze si zobrazit stručný náhled toho, co ukrývá. Změn je ve zprávách samozřejmě pravděpodobně více, ale toto jsou podle mě ty nejdůležitější.
Aplikace Poznámky zase nabízí sdílení jednotlivých poznámek s více uživateli. Na jedné poznámce tedy můžete krásně spolupracovat, hodí se to např. při tvorbě společných zápisků či vykonávání určitého seznamu úkolů třeba odškrtáváním položek z nákupního seznamu.
Apple Music se dočkala zcela nového vzhledu a uspořádání jednotlivých položek, podobná změna se udála i v aplikaci Mail. Příjemná vylepšení najdete též ve fotoaparátu a fotkách, v hodinách si například můžete určit večerku. To znamená, že budete upozorněni na to, kdy je čas jít spát. Kalendář je zase schopen přidávat události nalezené třeba v emailu, vyhledávat místa v Apple mapách a určovat hustotu provozu. Dokáže vydedukovat, kdy je čas vyrazit na cestu a též navrhovat místa na základě minulých událostí nebo frekventovanosti daných míst. Apple mapy si zase rozumí s veřejnou dopravou a obsahují také řadu užitečných vychytávek. Aplikace Domácnost, která je úplnou novinkou, zvládne ovládat všechno příslušenství použitelné pro chytrou domácnost.
Je pochopitelné, že změn v jednotlivých aplikacích je určitě mnohem více, ale takový stručný souhrn je dle mého dostačující. Na podrobnější novinky si každý uživatel dojde časem sám vlastním zkoušením.
Dock nezůstane stejný
Změny se dočkal i Dock, tedy nabídka pěti nejužitečnějších aplikací nalézajících se ve spodní části obrazovky, když jste zrovna na ploše. Na první pohled nic nepoznáte. Ale ve chvíli, kdy obnovíte tovární nastavení plochy třeba jen proto, aby došlo k lepšímu uspořádání jednotlivých aplikací podle abecedy, změnu postihne i Dock. Zmizí z něj aplikace Mail a přesune se na místo, kde je standardní ikonka pro zprávy. Ta se ocitne v Docku.
Zrakově postižené uživatele změny rozhodně také neminou
Zatímco v předchozích verzích iOS nebylo nikdy pořádně poznat, co se změnilo z hlediska zpřístupnění ať už pro zrakově, sluchově nebo jinak handicapované uživatele, v této verzi systému zaregistrujete změny, i když na to nevidíte. Především budete chvíli zaskočeni novým designem a uspořádáním prvků či aplikací. Dále vás zaujmou senzační nové zvukové efekty a hromada vychytávek v nastavení, v sekci zpřístupnění, protože zde se tentokrát Apple skutečně vyřádil.
Odečítací funkce VoiceOver umožňující ovládání iOS lidem se zrakovým handicapem prostřednictvím specializovaných dotykových gest přináší hned několik změn. Ty jsou následující.
- Přidávání výslovnosti některých výrazů při předčítání hlasovým výstupem.
- Možnost stažení a používání nového hlasového výstupu Iveta.
- Aktivování funkce, která vždy upozorní na to, že jste dostali nějakou emotikonu.
- Zamezení přepnutí telefonního hovoru na hlasitý reproduktor při oddálení iPhonu od ucha.
- Ovládání funkce Audioducking efektivněji než pouze pomocí rotoru.
- Vznik nové kategorie Podrobnost. Ta sdružuje některá užitečná nastavení, a zaručuje tak přehlednější orientaci v nastavování funkce VoiceOver.
- Do nabídky akce v rotoru přibyla možnost uspořádání aplikací. Jejím aktivováním na jakékoli aplikaci dojde k vyvolání možností pro přesun aplikace na jiné místo například na ploše či lze následně snadněji vyvolat dialog pro smazání dané aplikace. Tato funkce může být pro některé efektivnější než pro zobrazení možností uspořádávání aplikací používat dotykové gesto klepnutí a přidržení prstu na displeji přístroje.
- VoiceOver spolehlivě nyní čte, jestli nějaká položka, na které zrovna stojíte kurzorem, obsahuje nabídku dalších akcí.
Slabozrací uživatelé zase jistě ocení přidání funkce lupa. Po jejím zapnutí lze iPhone nebo iPad používat jako zvětšovací sklíčko. To znamená, že když namíříte fotoaparát například na nějaký nečitelný nápis, na displeji zařízení dojde k jeho zvětšení.
Co závěrem?
Toto byl pouze stručný nástin toho, co vás v iOS 10 čeká. Novinek je opravdu velké množství a není možné vypíchnout všechny. Troufám si dokonce říci, že jich ještě dost ani sám neznám. Nicméně nikomu z uživatelů nedoporučuji váhat. Jakmile bude aktualizace iOS k dispozici, proveďte ji. Změny jsou natolik zásadní, že by byla škoda setrvávat u starších verzí operačních systémů.
Co si myslíte o iOS 10? Těšíte se na něj? Podělte se v komentářích.