Illinois je nejnovějším státem, který se pokouší přijmout legislativu, která by zabránila tomu, aby vývojáři museli používat možnosti nákupu v aplikacích Applu tím, že by umožnila alternativní řešení plateb v aplikacích.
Jak uvádí arizonský zpravodajský web WGEM, podle zákona o svobodě přímého popisu by distribuční platformy, jako jsou App Store a Google Play, nemohly vývojáře v Illinois nutit, aby používali „určitý platební systém v aplikaci“ jako výhradní způsob přijímání plateb, ani by se nemohly mstít vývojářům, kteří se rozhodnou používat alternativní možnost platby.
V Illinois sídlí Basecamp
Jedním ze zastánců nového návrhu zákona je generální ředitel společnosti Basecamp se sídlem v Illinois David Heinemeier-Hansson, který se v roce 2020 zapojil do veřejného sporu se společností Apple kvůli e-mailové aplikaci Hey. Aplikace Hey při svém spuštění nefungovala bez předplatného, ale neobsahovala v aplikaci možnost zakoupení předplatného a místo toho se otevřela rovnou přihlašovací obrazovka.
Společnost Apple se nedomnívala, že aplikace otevírající se na přihlašovací obrazovku je ideálním uživatelským zážitkem, a pohrozila, že pokud nebude přidána možnost předplatného, odstraní aplikaci Hey z App Store. Hey nakonec toto omezení obešla tím, že nabídla bezplatnou možnost, kterou si uživatelé mohli vyzkoušet při první instalaci aplikace.
Heinemeier-Hansson se od té doby zasazoval o různé státní návrhy zákonů, které se snažily vývojářům poskytnout jiné možnosti platby než v App Store, ale žádný z těchto návrhů neuspěl. Severní Dakota, Arizona a Minnesota se pokusily obejít pravidla pro nákupy v aplikacích přijetím zákonů, ale společnosti Apple a Google proti nim tvrdě lobbovaly.
Kyle Andeer, vedoucí pracovník společnosti Apple pro dodržování předpisů, řekl, že arizonský návrh zákona je „vládním příkazem, aby se společnost Apple vzdala obchodu App Store“, a Erik Neuenschwander, hlavní inženýr společnosti Apple pro ochranu soukromí, řekl, že návrh zákona Severní Dakoty hrozí „zničením iPhonu, jak ho znáte“.
Arizonský návrh zákona skutečně prošel v arizonské Sněmovně reprezentantů a v arizonském sněmovním výboru, ale arizonský Senát návrh zákona stáhl dříve, než se o něm mohlo hlasovat. Zástupkyně státu Arizona Regina Cobbová tehdy uvedla, že společnosti Apple a Google „najaly téměř všechny lobbisty ve městě“, aby návrh zákona zhatily.
Ani Apple není všemocný
Vzhledem k úsilí Applu bojovat proti takové legislativě by Illinois nemusel mít se svým návrhem zákona příliš štěstí, ale společnost Apple byla nedávno nucena povolit alternativní systémy plateb v aplikacích v Jižní Koreji a Nizozemsku. Apple také čelí federální legislativě, která by umožnila alternativní obchody s aplikacemi a alternativní způsoby plateb a kterou by měl brzy projednat soudní výbor amerického Senátu.
V Nizozemsku i Jižní Koreji Apple stále vybírá provizi z transakcí a generální ředitel Tim Cook dal jasně najevo, že v případě jakýchkoli alternativních platebních možností v USA by Apple rovněž zavedl alternativní způsob výběru poplatků.
„Stále bychom museli přijít s alternativním způsobem výběru našich provizí,“ řekl Cook během soudního procesu Epic vs. Apple. Cook vysvětlil, že Apple by musel najít způsob, jak sledovat prodeje, fakturovat je a vymáhat peníze od vývojářů. „Vypadá to jako proces, který nemusí existovat,“ řekl.