iPhone

Hybridní displeje klepou na dveře. Co přinesou pro iPhone uživatele?

QLED je technologií známou ze současných televizí. V případě telefonů ale půjde ještě dál


Apple pracuje na hybridním displeji, který bude energeticky ještě účinnější než současný OLED. Kromě toho skýtá řadu dalších výhod.

Nově publikovaná patentová přihláška kalifornskou společností odráží přání maximalizovat energetickou účinnost. V oblasti obrazovky představuje „hybridní“ displej, který kombinuje OLED a kvantové tečky.

Hybridní displeje jako pokročilejší QLED

Kvantové tečky, nebo-li quantum dots, jsou fotoluminiscenční částice, které mohou produkovat jasnější a živější barvy. I když je tato technologie dostupná v současných televizorech a známá jako QLED, používá se pouze ke zvýšení podsvícení, a nikoli k osvětlení jednotlivých pixelů.

Hybridní displeje QD-LED
OLED displej nejnovějšího iPhonu XS

Technologie teoreticky může vytvořit ještě tenčí displej než OLED a to díky efektivnějšímu výrobnímu procesu. Opravdové QD displeje jsou také schopny dosahovat vysokých hustot pixelů až do 1 000 ppi. To je několikanásobně vyšší hustota než jaká je potřeba k označení displeje výrazem Retina.

Hybridní displeje QD-LED
Patentová přihláška no. 20,190,131,356, popisující technologii qantum dot

Komponenty s největším odběrem energie v mobilním zařízení jsou typicky displej, hlavní procesor a bezdrátové čipy. Snižování spotřeby energie může být obzvláště využitelné pro další rozmach nositelných zařízení. Už teď je jednou z nejčastějších odpovědí, proč si nechcete pořídit Apple Watch, že vydrží krátkou dobu na jedno nabití.

Apple headset je další na řadě

Apple údajně pracuje také na speciálním headsetu pro rozšířenou realitu, který by mohl být k dispozici už příští rok. První generace produktu asi bude závislá na spárovaném iPhonu a to by bylo energeticky pro zařízení velmi náročné.

Nový patent podaný Applem ukazuje budoucí využití MicroLED

Kromě QD-LED displeje se Apple pokouší uspět i s microLED řešením. Výhodou je, že microLED panely využívají vlastní podsvícení, což opět zvyšuje energetickou účinnost. Oproti OLED vykazují jasnější obraz a nižší náchylnost k selhání. Než ale uvidíme první Apple produkt s microLED nebo QD-LED displejem, nějaký ten rok si počkáme.

Zdroj