Hry způsobující závislost #13

Pokusme se podívat zpět do minulosti. V dnešních hrách se nostalgie najde snadno, když i ty nové, vypadají jako před dvaceti lety. Podívejme se na „retro“ hry.

Chcete-li se vyvarovat vytvoření závislosti, tento článek raději nečtěte! Redakce Appliště.cz nenese odpovědnost za žádné problémy, které vám tyto hry mohou způsobit.

Kostičkatá atmosféra, kostičkatá hratelnost, kostičkatá grafika i ovládání. Minulý díl jsme se bavili o „kuličkovkách“, tak dnes přesedláme na kostičky. Je ale pravdou, že ne doslova. Dnešní téma retro her však jasně napovídá, že všude uvidíte hrubé pixely a uslyšíte 8bitovou hudbu.

Dnes člověk z každého rohu slyší, že co je retro a oldschool, to je pořádně cool! Pokud se budeme bavit o žánru počítačových her (protože ty mobilní tehdy moc neexistovaly), tak byly cool vždy. Pokud jste hráli Arkanoida, ať již na čemkoli, tak to byla pecka. A pokud si ho pustíte dnes, bude to pecka pořád. Nezdržujme, pojďme se na ty pecky tedy konečně podívat!

Popis závislosti:

1. Závan nostalgie
+
2. Hnusná grafika a šílená hudba
+
3. Stupidní ovládání i děj (je-li vůbec nějaký příběh obsažen)
=
Hřejivý pocit u srdce, že tohle vám tak dlouhou dobu chybělo!

Doporučené hry:

Super Mega Worm

Jste ošklivé monstrum, které má za úkol žrát, likvidovat a decimovat. Čím jste brutálnější., tím se váš mazlíček zlepšuje, zdokonaluje a stává se neohroženějším! Požíráte lidičky, kravičky, auta, tanky, letadla, prostě vše, co se vám dostane do spárů!

A děj? Vy chcete děj? Inu dobrá. Hra je rozdělena do úrovní a vy v ní máte vždy za úkol zničit určitý počet něčeho. A pokud postoupíte až na závěr hry, stává se z vás opravdový Super Obrovský Červ!

Index závislosti:  ★★★★☆
Game Dev Story

Tato „managerská“ simulace tvorby počítačových her je velice návyková. Máte na starost malý tým vývojářů a rozhodujete, zda-li vyvinete akční hru pro dospělé, či nějakou hříčku pro děti. Od toho se odvíjí i prodejnost, od toho dostáváte peníze a od toho můžete najímat legendární návrháře.

Milá, jak jinak než retro, grafika, rychlý spád hraní, kde pokud chvilku nedáváte pozor, tratíte jako na burze v dobách černého pátku. Pak vám nezbude než založit tým nový a rozehrát od začátku.

Index závislosti:  ★★★★☆
Junk Punk

Běhačka jak vyšitá. Jste pačesatý panáček (blíže nespecifikovaného pohlaví) který běží a běží. Jediné co vydedukujete je, že musíte doběhnout co nejdále bez jediného nabourání či škobrtnutí.

Sem tam seberete nějaký bonus, sem tam proskakujete zasklenými apartmány, sem tam se pod vámi začne panelák i propadat. Hra má úžasnou hratelnost, kdy pankáče ovládáte jen dotekem displeje, přičemž on tak provede kýžený „parkurový jump“. Od hry rozhodně víc nečekejte. Avšak každý retro běhač ji již má, a nebo si ji teď stahuje.

Index závislosti:  ★★★★☆
Retro Decathlon 2012

Co může být více retro, než hra, která má slovo retro obsažené přímo v názvu? Této hře vyšla na Applišti samostatná recenze. Ujal se jí Tomáš, a co na její účet řekl, si můžete přečíst v odstavci níže.

Povedené. Tak bych shrnul jedním slovem tento výtvor. Výborná a originální grafika, skvělá hratelnost a hudba, která vám bude znít v hlavě ještě několik dní. Naproti tomu je ovládání občas nepřesné a hra se občas lehce „kousne“. Game Center snad bude doplněn v některém z dalších updatů (avšak dodnes doplněn není).

Index závislosti:  ★★★★☆
Astro Attack

Raketka, asteroidy, sbírání předmětů a hodně hodně retro princip hry. Tak se dá ve vší stručnosti sepsat hra Astro Attack. I tuto aplikaci jsme na Applišti již recenzovali. Kuba hned v úvodu vystihl základní charakteristiku hry, tak proč se více rozpovídávat? A vůbec, přečtěte si jeho článek a udělejte si obrázek sami!

Co se ale sluší říci, tak bych rád připomněl, že hry asteroidního typu byly svého času opravdu slavné. Nebyl herní automat, kde byste se se svou raketkou nesnažili asteroidům vyhýbat a přežít co nejdéle. Tehdy, za těch pár drobných to byla pořádná dávka adrenalinu!

Index závislosti:  ★★★☆☆
The Incident

Tato hra je taková ta: „dávej pozor kam šlapeš a hlavně si hlídej, ať ti nespadne něco na hlavu!“ Že neznáte? Zastupujete zde úplně obyčejného civilního občana, který si zavolá taxík. Jen se něco zvrtlo a na hlavu vám začnou padat rozličné předměty: kytka, obraz, televize, kolo, pohovka, skříň, vlak…

No a samozřejmě, co je vaším úkolem? Vydržet co nejdéle! Takže vydržte!

Index závislosti:  ★★★☆☆

Přijde vám náš výčet her krátký? Pokud zadáte v App Store do hledání výraz „retro“, najde vám (odzkoušeno v době vydání článku) 2617 odkazů. Myslím, že to už si musí vybrat každý! Zde vám ještě přikládáme seznam těch nejvíc (ne zákonitě nejlepších) her se heslem „retro“ v názvu:

Retro fotbálek
Klasická hra, kdy v plastové desce máte našroubované postavičky fotbalistů na pružince. Na hracím poli jsou prolisované důlky, kam sjíždí kulička, kterou musíte dostat do soupeřovy branky. Neříkejte, že to jako malé děti nepamatujete, vždyť to měl každý!

Retro Racing
Abychom zacílili i mezi závodníky, nabízíme v našem výčtu tyto formule. Pohled shora, ošklivá grafika, šílená hudba, nadupané motory, dlouhé smyky a hlavně dojet na prvním místě, co víc po retro závodech také chtít, že?

Retro Games
Tetris, hada a i hru, připomínající Bridge Braker, najdete v této sadě deseti klasických her. Ikona aplikace také jasně odkazuje, na kterých „digihrách“ se tyto lité boje odehrávaly. Dodnes si pamatuji, jak jsme se v rodině předháněli, kdo nahraje vyšší skóre a zařízení si doslova trhali z rukou. A kdybych dobře pohledal, určitě mi doma v nějaké krabici ještě zahálí.

Retro Games Collection
Pamatujete osmdesátá léta? Dobře, u nás to bylo možná o chlup déle, ale až sem se datuje vznik této legendy mezi handheldy. Chcete-li nostalgicky zavzpomínat, není nic jednoduššího, než si třeba ze svého iPhone udělat klasickou digihru!

The Eggs Pro
Hej počkej zajíci a nejen to, najdete v této kolekci. Je vůbec někdo, kdo by vlastně neznal vlka, jak chytá vejce do ošatky? Vyzkoušet můžete i Eggs from USSR, či Made in USSR, avšak pokaždé půjde o to samé – o největší nostalgickou facku, jakou můžete chytnout!

Atari´s Greatest Hits
Sada Atari her, které toto studio dávalo do svých herních automatů. Zde shledáte asi největší koncentraci retra, jakou si vůbec dokážete představit.

Další a další retro tipy:

Radiant
Hra typu Space invaders v App Store číslo 1. Alespoň pro mě. A to nehledě na to, že tato je svou grafikou, stylem i podáním věrná legendě. Lepší a zdařilejší odkaz byste hledali opravdu těžko. Chcete-li ještě nějakou alternativu, tak přes svou vyšší cenu, vám dá pořádnou porci zábavy hra Space Invaders Infinity Gene.

Dizzy – Prince of the Yolkfolk
Každý, kdo dočetl až sem, musí znát i nejslavnější vajíčko všech dob. Jmenuje se Dizzy a v devadesátých letech se těšilo pořádné oblibě. Vyšlo několik dílů a dnes se s ním můžeme setkat i na platformě iOS. Hra je to však již inovovaná a s původním vajíčkem má společného pramálo. Ale i jen kvůli hlavnímu hrdinovi ho zde prostě zmínit musíme.

Undercroft
O této hře jsme se již bavili v šestém díle závislosti, který se věnoval RPG hrám. Sluší se ji zde však také připomenout, pro svou nezapomenutelnou atmosféru, hratelnost a úžasně jedinečnou grafiku. Pokud jste ještě nevyzkoušeli, nemáte proč váhat.

Hry od Donut Games
Tito vývojáři používají jednoduchou pixelovou grafiku, čímž dávají svým hrám retro-lowend dojem. V některém z dalších pokračování se jim podíváme na zoubek více a jednotlivé hry si představíme a obodujeme.

Superbrothers: Sword and Sworcery EP
Tiny Tower
Pocket Planes
8bit Ninja
100 Rogues
Spell Sword
Pix´n Love Rush
Nyan Cat!

V dnešním dílu jsme si probrali opravdu pořádnou řádku legen…, počkej si, …dárních her. Snad vám do příště vydrží a budete mít co hrát. S retro sice již končíme, ale s legendami ještě v žádném případě! V dalším pokračování se jim ještě budeme řádně věnovat. Takže je se na co těšit.

Aktualizace:
Apple asi zareagoval na náš článek a v kategorii hry zřídil speciální sekci Retro Games.Kam dál?