Jak již jsme nakousli v našem 29.VideoCastu, v těchto pravidelně vycházejících tématických článcích se budete moci dočíst o silně návykových hrách pro iOS.
Chcete-li se vyvarovat vytvoření závislosti, tento článek raději nečtěte! Redakce Appliště.cz nenese odpovědnost za žádné problémy, které vám tyto hry mohou způsobit.
V každém článku se budeme věnovat jinému typu her. Přijdou si zde tedy na chuť jak ti, kteří upřednostňují blockbuster hry, tak i ti, kteří se spokojí s naváděním letadýlek na přistávací plochu (které však může být infarktovější než sebezběsilejší střílení do slizkých emzáků). Každá hra bude mít také svůj index, který bude určovat její návykovost. Samozřejmě to nemůžeme brát doslovně. Někoho Infiniti Blade bavit nemusí vůbec, někdo projde jeden Bloodline „na posezení“.
Abychom nezačali příliš z ostra a vzali vše od začátku, tak se sluší zmínit aplikaci ze všech nejnávykovější. Ať jste příznivci jakéhokoli žánru, tomuto podlehne každý pařan. V našem prvním díle se tedy podíváme na službu Game Center a její odnože. Respektive předchůdce, protože Game Center se jimi nechal inspirovat a jejich námět dotáhl k dokonalosti.
Game Center |
Měli jsme zde službu Open Feint, Plus+ a mnoho dalších (mimo jiné i speciální odnož od herního studia Gameloft a to sice Gameloft Live), tyto dvě však přece jen vyčnívaly (alespoň já pod nimi těch her hrál nejvíce). V dobách bez Game Center se jednalo o skvělou motivaci pro hraní. Měli jsme zde komunitu hráčů té či oné hry, předháněli jsme se v dosažených úspěších a nabírali skóre závratných výšin. Jen to bylo vše takové strohé, nedodělané. Pak přišel Game Center. Z ostatních služeb si vzal to nejlepší a hlavně, je to aplikace. A to, že jde právě o aplikaci, byl ten největší „killer“ všech ostatních. Nemusíte sledovat skóre a úspěchy jen přes speciální rozhraní té či oné hry. Zde si kliknete na ikonku a vidíte vše o sobě, o svých přátelích a samozřejmě i hrách. Apple z ní udělal takovou malou sociální síť. A jak známo, na sociálních sítích se vytvoří závislost velice rychle. Dnes se setkáte s podporou Open Feint převážně jen u her, které jsou i na jiné platformy. Hráč na iOS tak může porovnávat body s hráčem na Androidu. O službu Plus+ jsem už nezavadil ani nepamatuji.
Proč tedy píšeme o Game Center v souvislosti se závislostí? Jedná se zde nejen o již zmíněné úspěchy (achievements), ale i o porovnávání skóre mezi vámi a vašimi přáteli. Navíc, už ho máte předinstalovaného v systému, takže před ním jen tak neutečete.
Popis závislosti:
1. Žebříčky
Není nic lepšího, když zjistíte, že váš kamarád v té samé hře je v bodování za vámi. Opájíte se imaginárním vítězstvím a říkáte si, že na vás přece nemá. Pak se jeden den ke hraní nedostanete. Náhle zjistíte, že onen kamarád, odepsaný „looser“, vás přeskočil o pěkných pár met. Co uděláte? Pustíte hru a začnete bojovat zuby nehty, abyste ho zase předehnali. Nezajímá vás, je-li den či hluboká noc, vy se prostě musíte přehoupnout před něho!
2. Úspěchy
Hry obsažené v Game Center mají určitý počet úspěchů, které jsou i různě obodovány. Můžete si vyjet jejich výčet a zjistit, kterých jste již dosáhli a které vám ještě chybějí. Problém je v tom, že ač může jejich splnění vypadat jednoduše, opak bývá pravdou. Zejména pokud chcete mít sbírku kompletní. Vy se pak marně lopotíte s tím či oním úspěchem a ne a ne ho dosáhnout. A když je to ten poslední, co vám chybí, zachrání vás jen vybitá baterie! V neposlední řadě je můžete také porovnávat s přáteli a těšit se z toho, že jich máte více. No ano, co když jich má ale více on? Scénář je jasný. Pouštíte hru a hrajete a hrajete…
K bodům za úspěchy se váže ještě jedna věc. Můžete si podle nich nechat seřadit vás a vaše přátele dle jejich počtu. Jedná se o součet všech bodů ze všech vašich her (i z těch již smazaných). Zde dostává soupeření nový rozměr. Nejste již omezeni společnými hrami. Zjistíte-li, že má někdo o 10 bodů více, stáčí stáhnout první free hru, na kterou vám padne oko a začít „pařit“. První úspěchy se dosahují relativně snadno, takže máte velkou šanci umístit se o pár příček výše. Pokud si věříte, můžete své skóre porovnat i celosvětově. V tomhle případě počítejte s tím, že vám hřebínek trochu spadne (viz obrázek níže)!
Uvidíme, s čím přijde Apple dále. Chystá Game Center i na svůj OS X, což roztáčí informace o multiplatformním hraní. Pokud se mi ale hry z Macu budou řadit mezi ty na iOS, úplně se mi to líbit nebude. Co se týče soupeření, budou mít ti s Macem jistou výhodu. Na počítači se přece musí většina her ovládat lépe. Gyroskop nebude nikdy tak přesný jako myš počítače, naklánění iOS zařízení se také nevyrovná volantu připojenému k vašemu Macu. V každém připadě, já Game Centru stoprocentně fandím. Fanděte a hrajte s námi či proti nám! Naše Game Center ID jsou Blackbiatch a Tomik89.
V případě Game Centeru je hodnocení závislosti jednoduché. Zde není co řešit. Pokud mu dáte šanci, připravte se na zběsilý lov úspěchů, neustálé nabíjení baterie pařanského zařízení a případné rozezlení vašeho okolí.
Index závislosti: | ★★★★★ |
Máte problém s hraním? Jste na svém zařízení závislí? Vyzkoušejte aplikaci Concentrate! timer. Mohla by vám s tím trochu pomoci.