Grid Autosport je trochu rozporuplné závodění (recenze)

Máte-li rádi závodní hry, jistě znáte tituly jako Real Racing, Asphalt nebo F1 2016. Grid Autosport je chce předběhnout nebo se jim alespoň vyrovnat. Jenže k tomu má příliš tupé lokte.

Mám rád závodní hry. Baví mě alespoň virtuálně usednout do nějakého supersportu a snažit se protnout cílovou pásku jako první v pořadí. Real Racing 2 byl úžasný titul, jehož pokračování je dodnes považováno za nejlepší mobilní závodění. Skvělá je i série Asphalt, která si naopak na nějakou realitu příliš nehraje, čímž tato arkáda dostává opravdu zběsilé tempo. A jako fanouškovi formulí mi nemohl ujít ani titul F1 2016.

Poslednímu řečenému je Grid Autosport nejblíže. Je tomu také proto, že jej vydal stejný vydavatel Codemasters, i když vývojáři pocházejí z Feral Interactive. Ti měli na svědomí hlavně portaci. Ten na ní totiž přechází z dospělých platformem (Windows, PlayStation 3 a Xbox 360), na kterých vyšel už v roce 2014. Závodit však můžete i na svých počítačích Mac, na kterých je Grid dostupný od roku 2015.

icon
GRID™ AutosportFeral Interactive LtdGames929,00 KčStáhnout

 

Opravdu náročné závody

Hra vás zarazí hned při prohlížení jejího popisu v App Storu. Předně to jsou videa, která vypadají naprosto bombasticky. Za druhé to jsou požadavky na zařízení. Se staršími iPhony, než je SE, 7 a 7 Plus si nezahrajete. Respektive ano, ale o nějaké „hratelnosti“ nebude moci být ani řeč. Stejná situace je i u iPadů. Musíte mít alespoň nějaký s přídomkem Pro. Všude pak je nutné mít nainstalovaný iOS 11 a novější.

Za třetí je třeba mít ve svém zařízení alespoň 6 GB volné paměti, doporučováno je však 8 GB, protože po prvním spuštění titulu se začnou ještě stahovat dodatečná data. Uf. Ještě vás to od hry neodradilo? Tak můžete pokračovat ve čtení dál. Ono totiž to hraní ani na těch sedmičkách není nijak růžové.

Ve vašem zařízení je třeba mít alespoň 6 GB volné paměti, doporučováno je však rovnou 8 GB.

Vybíjení baterie iPhonu 7 Plus je při hraní opravdu ukázkové. Proto vám rozhraní hry i stav baterie při hraní ukazuje, abyste s ním včas skončili. Grafika je úžasná, takže koukat se vám na závodění bude opravdu krásně (a hned z několika úhlů pohledu). Na startovním roštu to ještě jde, když se ale začne brzdit do první zatáčky, začne se dech tajit nejen vám, ale i vašemu iPhonu. Občasné sekání v náročných úsecích tratí je tak běžné i na tomto, teprve rok starém, zařízení.


Grid Autosport je závodní počítačová hra vydaná společností Codemasters pro Microsoft Windows, PlayStation 3 a Xbox 360 dne 24. června 2014 v Severní Americe a 27. června 2014 v Evropě. Dne 10. prosince 2015 hra vyšla i pro OS X a Linux díky portu od společnosti Feral Interactive. Jedná se o třetí díl série Grid, jejíž předchozí díly jsou Race Driver: Grid a Grid 2. Hra se pokouší o návrat zpět k „více autentickým závodním hrám“, oproti předchozímu dílu Grid 2, který nebyl skalními fanoušky přijat tak pozitivně, jak Codemasters doufal.

Zdroj: Wikipedia


Hlavně se udržet na trati

I když se vývojáři v popisu hry prsí, jak chtějí dosáhnout maximálně reálného ovládání, tak to zrovna ideální není. Je strašně citlivé jak při ovládání naklápěním telefonu, tak při ovládání šipkami. Rozhodně si na něho budete chvilku zvykat. Možných variant je ale spousty, tak snad si to ideální vyberete.

Ovládání je odvislé i od zvolené obtížnosti. Na té začátečnické váš vůz totiž automaticky zrychluje, brzdí a je směřován i k ideální stopě. S postupem úrovní ale jednotlivá omezení odpadají, stejně jako zobrazení ideální stopy. Vzhledem k samotnému ovládání se jí stejně nebudete držet. Dejte si jen pozor na přejíždění bílých čar, je za to penalizace.

 

Flashback za všechny prachy

Při hraní máte možnost využít vrácení se v čase. Když vyjedete mimo trať, nabouráte do týmového kolegy, hodíte hodiny a v mnohých dalších případech se můžete vrátit do minulosti o vámi zvolený časový úsek. Tím se vyvarujete chyby a neztratíte pozice. Jejich počet je ale omezený, což je dáno obtížností. Na prvních jich však máte nekonečno proto, aby vás hraní nepřestalo hned bavit.

Funkce je to opravdu užitečná, na druhou stranu by nemusela být vůbec přítomna, kdyby bylo více odladěné spílané ovládání. Ono totiž na straně pravé akcelerujete, na straně levé brzdíte. Jenže ona právě ta levá strana je tak zastlaná informacemi, že mnohdy na váš dotek ani nereaguje. K vzteku.

Při hraní máte možnost využít vrácení se v čase. Vždy se tak můžete podívat do minulosti o vámi zvolený časový úsek a zabránit třeba případné kolizi.

Když se přes všechny ty nedostatky přenesete a opravdu budete chtít závodit, čeká zde na vás stovka vozů ve stovce různých tratí. Takže to je opravdu pořádná porce zábavy a to i díky obsáhlému kariérnímu módu. Své fára můžete ještě jistým způsobem vylepšovat, bohužel je to ale nesmírně zdlouhavá záležitost i díky časově náročnému načítání, které také má značný vliv na výdrž baterie vašeho zařízení. Ono je i to samotné menu hodně pomalé, obsáhlé a nepřehledné.

 

Bude zrovna vás Grid Autosport bavit?

Na jednoduchou otázku, relativně jednoduchá odpověď. Oblíbili-li jste si F1 2016, budete z titulu Grid Autosport nadšení. Je to velice podobné závodění, jen s o poznání více auty na obrovském množství tratí. Baví-li vás Real Racing 3, budete z Gridu spíše zklamaní. Pokud ale chcete další reálné závodění, můžete jej směle vyzkoušet. Přílišné očekávání si ale nedávejte.

Fanoušci Asphaltu 8 dejte raději ruce pryč. Přece jen je vámi oblíbené arkádové závodění něco zcela jiného. Chcete-li změnu, sáhněte nejdříve po Real Racingu 3, který si alespoň můžete vyzkoušet zdarma. A ještě, pokud hrajete Need for Speed No Limits, vyzkoušejte cokoli z výše řečeného. Pro vás to totiž bude pokrok ve všech směrech, ať už sáhnete po čemkoli.

Klady

  • Grafika
  • Množství tratí
  • Množství aut
  • Různé herní módy (demoliční derby)
  • Model poškození
  • Flashback
  • Licencované auta a tratě

Zápory

  • Vysoké nároky na výkon zařízení
  • Extrémní vybíjení baterie
  • Dlouhé načítání závodu
  • Příliš zanořené nabídky menu
  • Citlivé ovládání

icon
GRID™ AutosportFeral Interactive LtdGames249,00 KčStáhnout
Máte-li rádi závodní hry, jistě znáte tituly jako Real Racing, Asphalt nebo F1 2016. Grid Autosport je chce předběhnout nebo se jim alespoň vyrovnat. Jenže k tomu má příliš tupé lokte. Mám rád závodní hry. Baví mě alespoň virtuálně usednout do nějakého supersportu a snažit se protnout cílovou pásku jako první v pořadí. Real Racing 2 byl […]

Hodnocení

Hratelnost
Grafika
Hudba a zvuk
Cena

Chvalitebné

Shrnutí : Oblíbili-li jste si F1 2016, budete z Gridu nadšení. Baví-li vás Real Racing 3, budete z Gridu spíše zklamaní. Hrajete-li Asphalt 8, dejte raději ruce pryč. Není to špatné závodění, ale má spoustu much a potřebujete k němu opravdu výkonný stroj.

User Rating: Be the first one !
75


Kam dál?