iPhone

Google útočí na Apple. Je lepší Pixel 3a nebo iPhone X?

Google rozjel proti Applu poměrně nevybíravou reklamu. Ta je však poněkud zavádějící


Minulý týden představila společnost Google telefon Pixel 3a a již na něho rozjíždí mediální kampaň. Utočí s ní na Apple iPhone X.

Minulý týden pořádala společnost Google konferenci I/O, na které představila spoustu softwarových i hardwarových novinek. Duo mobilních telefonu Google Pixel 3a a 3a XL jsou odlehčenými modely stejných telefonů bez přídomku „a“. Jejich hardwarová výbava tedy nedosahuje takového výkonu, na jejich optiku se ale nesahalo (alespoň co se hlavního fotoaparátu týče). Navíc mají nastavenou velice příjemnou cenovou politiku, kterou spadají do střední třídy.

Pixel 3a

Menší model disponuje 5,6 palcovým displejem, větší pak 6palcovým. V obou případech se jedná o technologii OLED. Použitý procesor je Snapdragon 670, přítomny jsou 4 GB operační paměti RAM, vnitřní paměť dosahuje 64 GB, nechybí USB-C konektor, čtečka otisků prstů a 12,2MPx hlavní kamera. A tou zařízení vynikají. Optická stabilizace, světelnost f/1.8 a 76stupňový úhel záběru nejsou nijak výjimečné hodnoty, unikátní jsou až funkce Googlu.

 

Pixel 3a s Night Sight

Přítomen je Super-Res Zoom i inteligentní portrétový režim. Tomu pak nijak nevadí, že je telefon osazen jediným objektivem (podobně jako je tomu u iPhonu XR). Tím nejdůležitějším je však režim Night Sight. Tím totiž fotomobily Googlu skutečně vynikají, protože i tam, kde jsou extrémně zhoršené světelné podmínky, dokážou nějaké to světlo najít.

Pixel 3a

Protože jsou novinky již v prodeji, menší model 3a koupíte za 399 dolarů (cca 9 000 Kč) a větší 3a XL za 469 dolarů (cca 10 500 Kč), rozjel na ně Google reklamní kampaň. A v té se poměrně nevybíravě pouští proti Applu a jeho iPhonu X. Ano, opravdu „jen“ iPhonu X.  Po celých státech tak rozvěšuje billboardy, na kterém jsou dvě fotografie – jedna z iPhonu X za 999 dolarů a jedna z Pixelu 3a v ceně 399 dolarů.

Samsung se stává prvním výrobcem televizorů, který přináší aplikaci Apple TV a podporu AirPlay 2

 

Skutečně korektní reklama?

Potenciálním zákazníkům tím chce ukázat, že i o více jak polovinu levnější telefon dokáže pořídit kvalitnější noční fotografie jak špička trhu. Co naplat, že v reklamě zmiňuje telefon, kterému budou v září již dva roky. Reklama je tak vcelku zavádějící, protože od uvedení iPhonu X samozřejmě technologie pokročily. Je ale fakt, že funkce Night Sight Googlu je dostupná i na jeho starších zařízeních.

Protože byla ale vydána až jako softwarová aktualizace, a to i pro Pixely 3, tak např. v renomovaném testu DxO Mark na tuto novinku nebrali redaktoři zřetel a telefon poměrně propadl. Aktuálně je totiž až na 13 místě žebříčku, kdy má stejně bodů jako iPhone XR. iPhone Xs Max je sedmý.

Googlu však nelze upřít jedno. Snaha dostat špičkové fotografické dovednosti do střední třídy se jistě cení a Apple by si z tohoto kroku mohl vzít příklad. Mohl, ale jistě nevezme. Připravovaný nástupce iPhonu XR by totiž musel mít poloviční cenovku a toho se určitě nedočkáme.

Zdroj