Freecom Tough Drive HDD – externí disk

Hledáte rychlý a kvalitní externí disk, který má navíc velkou kapacitu? Freecom bude to pravé řešení pro vás.

Pokud vlastníte MacBook Air nebo Pro se 128GB SSD, tak se mnou budete určitě souhlasit, že po delší době se disk může snadno zaplnit. Tím pádem máte na výběr dvě možnosti: Rozšířit pevný disk v počítači nebo levnější alternativou je koupit externí disk. Námi testovaný disk má kapacitu celý 1 TB.

Balení je velmi skromné. Uvnitř naleznete pouze samotný disk. Možná vás překvapí, že uvnitř nenaleznete žádný kabel. Ten je integrovaný uvnitř disku a při připojování ho pouze vyndáte. Zde mi vadí jedna věc – kabel je moc krátký, a při připojování ke stolnímu počítači disk visí na USB kabelu. Byl bych rád za delší kabel, který by se dal navíc odpojovat. Na samotném disku, který je původně naformátován ve FAT 32, naleznete pouze pár manuálu v různých jazycích a PDF katalog s ostatními produkty. Disk můžete přeformátovat na exFAT nebo Mac OS formát dle libosti.

Díky USB 3.0 připojení a 7 200 otáčkám za minutu je disk velmi rychlý. Ze zvědavosti jsem vyzkoušel benchmark Blackmagic Disk Speed Test. Zápis se pohybuje okolo 105–115 MB/s a čtení mezi 125–135 MB/s. V praxi se 2GB soubor přesouvá v průměru necelou minutu. Pro srovnání jsem udělal stejný benchmark na svém pět let starém 1TB externím disku Western Digital. Rozdíl v zápisu a čtení je skoro 100 MB/s. Takový rozdíl je způsoben hlavně pomalejšími otáčkami, stářím a připojením pouze USB 2.0.

Napravo můj současný disk Western Digital, nalevo Freecom Tough Drive HDD.

Disk je celý vyroben z pogumovaných materiálů. Díky tomu se dobře drží a snižuje šanci, že vám vyklouzne z ruky. Konstrukce je stavěná k tomu, aby vydržela horší zacházení. Dokazuje to i certifikace IP54 (prachu a voděodolnost).

Cena disku se pohybuje mezi 69 až 138 librami. Záleží, ktkerou variantu a hlavně kapacitu si vyberete. Námi testovaný 1TB disk se 7 200 otáčkami stojí 95 liber (v přepočtu 3 600 korun). Nejdražší varianta nabízí kapacitu 2 TB, ale pouze 5 400 otáček.

Klady

  • Odolnost
  • Rychlost

Zápory

  • Krátký propojovací kabel

NázevFreecom Tough Drive HDD

Cena: 94,90 £ (v přepočtu 3 600 Kč)

Parametry: 1 TB 7 200 RPM, použitý materiál silikon

Rozměry: 14 x 8,3 x 1,9 cm, 200 g

Hledáte rychlý a kvalitní externí disk, který má navíc velkou kapacitu? Freecom bude to pravé řešení pro vás. Pokud vlastníte MacBook Air nebo Pro se 128GB SSD, tak se mnou budete určitě souhlasit, že po delší době se disk může snadno zaplnit. Tím pádem máte na výběr dvě možnosti: Rozšířit pevný disk v počítači nebo […]

Hodnocení

Design
Rychlost
Cena

Skvělé!

Shrnutí : Pokud hledáte kvalitní, a hlavně rychlý disk s velkou kapacitou, který navíc vydrží i horší zacházení, doporučujeme vám tento disk. Ze začátku trochu odradí vyšší cena, ale vždy je tu možnost pořídit pomalejší varianty s menší kapacitou.

User Rating: Be the first one !
90


Kam dál?