PříslušenstvíRecenze

Freecom Mobile Drive Mg SSD – rychlost, kvalita a vzhled na prvním místě


Jeho revírem jsou data, jeho rychlost je brutální, jeho konkurenti – pomalé, rotační a nevzhledné disky. Nasazení čtyřiadvacet hodin denně. Lidé ze společnosti Freecom – jejich povoláním jsou produkty špičkové kvality.” Nebojte, nejedná se o parodii seriálu Kobra 11, ale o recenzi neskutečně povedeného a rychlého externího SSD disku.

Znáte to – koupili jste si nový MacBook a investovali do něj nemalé peníze. Najednou zjistíte, že integrovaná kapacita vašeho úložiště je prostě malá, a díky Applu, který v posledních letech stále integruje čím dál tím více komponentů, nemůžete interní disk vyměnit a žádným způsobem navýšit. Jedním řešením je nový MacBook prodat a koupit si jiný s lepší výbavou, ale to je poměrně nešťastné a krkolomné řešení. Dalším řešením je koupě externího HDD s rotačními plotnami, ale jeho rychlost je nedostačující, a navíc si musíte dávat veliký pozor s jeho zacházením. Proto na řadu musí přijít něco lepšího. Něco, co vám navýší kapacitu a zároveň nabídne takovou rychlost jako vaše integrované SSD úložiště a zároveň s ním nebudete muset zacházet jako v bavlnce. Na scénu proto musí přijít externí SSD disk značky Freecom s neskutečnými parametry.

Pojďme ale popořádku. Balení je vzhledem ke konkurenci poměrně nadstandardní. Celé balení je v bílé, pevné a přitom kompaktní krabičce. Uvnitř naleznete samotný disk, stručný manuál, jeden kabel pro připojení disku do konektoru Thunderbolt a druhý kabel s koncovkou USB 3.0 – oproti konkurenci si přilepšíte o pěkné černé pouzdro s tvrdým povrchem. Asi nejvíce se svými vlastnostmi podobá pouzdru na brýle. Uvnitř je vystlané mikroplyšem a vnějšek je z tvrdého měkčeného plastu. Nic víc, nic míň.

Dodávaná kabeláž je svou délkou i kvalitou více než dostačující. Kabely bych kvalitativně s klidným svědomím přirovnal k těm, které nám dodává Apple k našemu jablečnému vybavení. Nejsou však bílé, ale černé a vzhledově jsou kromě barvy podobné jako vejce vejci.

Samotný disk je v šedivé barvě a skoro ve stejném odstínu jako novější MacBooky. Z dálky barevný rozdíl vůbec nepoznáte, pokud však barvu začnete důkladně zkoumat, zjistíte, že disk je mírně tmavší barvy. Celé šasi je vyrobeno z pevného a vůči škrábancům odolného hořčíku, to navíc slouží i jako chlazení, a kov tu odvádí velice dobrou práci. Na čele disku jsou „pouze” dva konektory mírně zapuštěné v černém lesklém plastu sloužící pro připojení disku k počítačí a zároveň k jeho napájení. To znamená, že k disku nepotřebujete žádná dodatečná trafa a uživí ho pouze USB nebo Thunderbolt port.

Hned na první pohled je znát, že je disk designovaný primárně pro použití s produkty Apple. Rozměry jdou po boku MacBooků. Jeho tloušťka a zaoblené rohy odpovídají přesně tloušťce i průměru zaobleným rohům MacBooku Pro – za design si proto disk ode mne zaslouží velkou pochvalu. I černé lesklé čelo připomíná lesklý displej MacBooku Pro a disk tak vypadá, jako by ho vyrobil sám Apple. Na spodní straně disku nalezneme už jen gumové nožičky, které, doufám, časem neupadnou. Z hlediska vzhledu už není na disku nic, co by stálo za zmínku – celý design je jednoduchý a povedený.

Pomalu se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu a tím jsou vnitřnosti. V šasi disku je uloženo SSD značky Toschiba a nejedná se tak o žádného no-name výrobce, u kterého byste mohli narazit na řadu problémů. Spolčenost Freecom firmware „tošibáckého” disku nijak neupravuje, a proto se na venek i jako Toshiba tváří a update firmwaru tak není nic složitého ani nemožného. Mnohem zajimavější jsou ale rychlosti a vlastnosti disku, a rovnou vám prozradím, že se jedná o opravdového trhače asfaltu, o Bugatti Veyron mezi autíčky Smart.

Disk nabízí připojení jak přes Thunderbolt, tak přes USB 3.0, a je kompatibilní i se starším USB 2.0. Docela velkým překvapením pro mne bylo, že za určitých situací bylo připojení přes USB 3.0 mnohem rychlejší než přes Thunderbolt, který nabízí v teoretické hladině přenosové rychlosti až do 10 Gb/s, kdežto USB 3.0 je svou rychlostí „pouze” na poloviční hodnotě. Přesto je disk nesmírně rychlý. Kopírování 1GB AVI souboru přes USB 3.0 zabralo 2,85 sekundy, přes Thunderbolt to bylo přesně 3,18 sekundy.

Testoval jsem i kopírování většího množství dat a 30GB soubory (aplikace a ISO obrazy systémů) USB 3.0 trvalo 1 minutu a 16,58 sekundy, Thunderbolt data přenesl za 1 minutu a 27,84 sekundy. Disk jsem podrobil i několika testům v aplikaci Blackmagic Disk Speed Test (5GB stress soubor). Testování probíhalo několikrát za sebou a rychlosti se nijak výrazněji neměnily. V tabulce níže vidíte, jakých rychlostí disk dosahoval při jednotlivých připojeních.

table_ssd_freecom_speed

Z tabulky vyplývá, že změna formátu disku nemá na SSD žádný výrazný vliv, zato změna připojení už ano. USB 3.0 u souborového systému HFS+ dosahovalo rychlosti zápisu až na 380,4 MB/s oproti Thunderboltu, které se dostalo maximálně na hodnotu 335,4 MB/s. Rozdíl v rychlostech čtení už tak propastný nebyl a USB 3.0 dokázalo z disku číst rychlostí 386,7 MB/s oproti Thunderboltu s dosaženou hodnotou 383,9 MB/s. Abych dal disku pořádně zabrat, vytvořil jsem na něm šifrovaný oddíl a disk následně stejným postupem testoval. Právě tady se ukazuje jako vítěz Thunderbolt, který USB 3.0 totálně převálcoval. Thunderbolt do zašifrovaného disku zapisoval rychlostí 326,2 MB/s a četl 371,7 MB/s. USB 3.0 na tom bylo podstatně hůře, a do šifrovaného oddílu zapisovalo soubor rychlostí jen 270,6 MB/s a četlo 287,5 MB/s.

Abyste rozdíl mezi SSD diskem a klasickým rotačním diskem pořádně postřehli, a případně dovedli SSD řádně ocenit, otestoval jsem i jeden ze svých nejrychlejších rotačních disků LaCie Porsche Design 1 TB s připojením USB 3.0. Ten oproti SSD zapisoval poměrně směšnou rychlostí 60,4 MB/s a četl 61,7 MB/s. Pro kompletní srovnání – interní 128GB SSD MacBooku Pro (early 2015) dokáže do sebe zapisovat rychlostí 309,7 MB/s a číst 659,7 MB/s, a je proto docela možné, že testovaný disk by na tom mohl být v rychlostech zápisu ještě daleko lépe a byl pouze omezen mým interním SSD úložištěm v MacBooku Pro.

Když jsem viděl, jaký je disk rychlík, musel jsem otestovat i program Parallels a uložení dynamického obrazu Windowsu přímo na něj. V minulosti jsem potřeboval mít Windows stále po ruce, a Paralells byl trefou do černého. Bohužel mám MacBook s 128GB úložištěm, a tak je poměrně problematické provozovat na tak malém úložišti OS X a datově nenasytný Windows. Využil jsem proto svého rotačního disku LaCie a dynamický disk na něj uložil. Bohužel byly rychlost a reakce systému natolik špatné, že jsem všech pokusů o provozování systému na externím úložišti vzdal. SSD disk od Freecomu tak ukázalo svou další výhodu a Windows se z disku načítal stejně rychle, jako byste jej měli přímo na svém interním SSD. Rychlost spouštění i práce na Windowsu byly ukázkové – jednoduše paráda.

Pokud bych se měl zaměřit na negativa samotného disku, žádná nejsou. Jedinou vadou na kráse je pravděpodobně cena. Mnou testovaný highendový disk oplýval kapacitou 256 GB a ten pořídíte za rovných 279 liber (v přepočtu přibližně 10 500 Kč). Freecom nabízí disky Mobile Drive Mg SSD rovnou ve třech variantách, a to s kapacitou 128 GB (s připojením USB 3.0) a cenou 183,99 liber (v přepočtu přibližně 4 300 Kč), 256 GB (s připojením USB 3.0) s cenovkou 183,99 liber (v přepočtu přibližně 7 000 Kč) a mnou testované 256GB SSD s duálním připojením USB 3.0 a Thunderbolt.

freecom_ssd_shop

Pokud společnost Freecom neznáte, není se čeho obávat. Ostatně ani můj úvod, kde narážím na německý seriál Kobra 11 nebyl zcela náhodný. Freecom je německá společnost, která nabízí prémiové a kvalitní technické vybavení zejména pro produkty Apple, a za kvalitu se jednoduše platí, což každý z vás jablíčkářů jistě ví. Pokud hledáte disky špičkové kvality, neváhejte navštívit web www.freecom.com a vybrat si z jejich široké škály produktů.

[box type=”success” ]
– Rychlost
– Velikost a tvar
– Kvalita zpracování
– Dodávané příslušenství
[/box]

[box type=”error” ]
– Cena
[/box]

Název: Freecom Mobile Drive Mg SSD

Cena: od £111,95 (v přepočtu přibližně od 4 300 Kč)

Parametry:
KAPACITA: 128 GB (USB 3.0), 256 GB (USB 3.0), 256 GB (Thunderbolt™ & USB 3.0)
ROZHRANÍ: USB 3.0, Thunderbolt™ & USB 3.0, kompatibilní s USB 2.0
TYP DISKU: 2,5” (6,35 cm) SSD SATA, nízká hlučnost, energeticky nenáročný
PŘENOSOVÁ RYCHLOST: max. 10 Gb/s (Thunderbolt™), max. 5 Gb/s (USB 3.0), max. 480 Mb/s (USB 2.0), teoretické maximálné přenosové rychlosti
NAPÁJENÍ: napájení přes USB port nebo Thunderbolt, není potřeba přídavné napájení
MTBF (střední doba mezi poruchami): 1 500 000 h
ZPRACOVÁNÍ: odolný hořčík
ROZMĚRY: 12 x 8,1 x 1 cm (USB 3.0) / 12,9 x 8,1 x 1,5 cm (Thunderbolt™ & USB 3.0)
VÁHA: 132 g (USB 3.0) / 175 g (Thunderbolt™ & USB 3.0)
PROVOZNÍ TEPLOTY:
Operační teplota: 10 °C / 35 °C
Teplota úložiště: -20 °C / 70°C