FIXED Float zajistí, že váš iPhone nezničíte vodou. I novější modely totiž mohou kvůli vniknutí kapaliny přestat fungovat.
Apple uvedl svůj první voděodolný iPhone už v roce 2016. Je to tak skoro 7 let, co můžete být klidnější, když vám telefon spadne do vody. Jistotu ale mít nemůžete a já sám osobně bych neriskoval vytopení iPhonu jeho ponořením. A už vůbec ne ve slané vodě.
Voděodolné pouzdro je skvělou možností, jak mít 100% jistotu, že iPhone přežije i divočejší vodní radovánky. Můžete se s ním potápět, sjíždět vodu bez obav a zároveň je nutné ho ovládat dotyky. Veškeré tyto podmínky splňuje FIXED Float. Levné voděodolné pouzdro toho ale nabídne ještě víc.
Balení s překvapením
Když kupujete voděodolné pouzdro, jde vám hlavně o samotné pouzdro. Nesmí do něj téct, rychle by se mělo nechat zavřít a pokud možno je dobré, aby v něm šel telefon ovládat. Po otevření krabičky na mě ale kromě pouzdra vypadla i smotaná šňůrka na krk. To je moc šikovný doplněk, protože díky němu pak lze telefon nosit na krku v pouzdru a mít ho tak všude s sebou. Na pláži v plavkách byste ho totiž těžkou soukali do kapsy nebo museli dávat pozor a pořád ho nosit v ruce.
K tomu ještě dostanete velmi stručný návod, který vám poradí, jak pouzdro zapnout, jak do něj vložit telefon a dá pár doporučení. Zaujalo mě hlavně to, že je dobré pouzdro nejprve otestovat. Místo telefonu do něj vložíte kousek papíru a půl hodiny necháte pod vodou. Když je poté mokrý, někde děláte chybu.
Pouzdro plave po hladině i s těžkým telefonem
Co je opravdovou vychytávkou? FIXED Float je zčásti naplněné vzduchem a tato kapsa dovoluje telefonu plavat po hladině. To je moc šikovné a dovedu si představit, že když vám telefon v pouzdře vypadne z lodi, snadno se pro něj vrátíte.
Vzduchová kapsa je ale pouze v dolní části a horní je plně průhledná. Telefon tak do pouzdra vkládejte objektivy směrem dolů, aby právě přes průhlednou část měly dobrý výhled. Když je pak fotoaparát nalepený přímo na pouzdru, bude ostřit tam, kam má. Pokud se vzdálí, může být s ostřením problém. Chce to trochu cviku a ze začátku s tím můžete mít problém.
Uzavření pouzdra je velmi jednoduchou záležitostí. Konkurenční mechanismy mohou mít obtížnější zavírání a vyžaduje hodně trpělivosti. FIXED to vyřešil dobře a stačí jen zaklapnout dvě páčky. Nic nemusíte narovnávat.
Ovládání telefonu v pouzdře
iPhone je dotykovým telefonem a reaguje na vaše prsty. Displej musí mít kontakt s pokožkou a nemusí tak vždy dobře fungovat přes podobné pouzdro. Tím, že je pouzdro tlustší než fólie nebo tvrzené sklo, je ovládání trochu těžkopádné, ale displej reaguje téměř bez omylů. Posouvání po obrazovce, gesta, vše funguje.
Při fotografování nebo natáčení videa se může stát, že v jednou z 10 pokusů tlačítko nezareaguje. Dobrým tipem je používat místo stisknutí spouště v dolní části displeje stisk postranního tlačítka zesílení nebo zeslabení hlasitosti (můžete si vybrat). To funguje spolehlivě a využijete ho i na spuštění a zastavení nahrávání.
Při využití poutka a nošení na krku si můžete nechat iPhone ve voděodolném pouzdru po celou dobu pobytu u vody. Po zavěšení bude na vašem krku směřovat směrem dolů, takže ho pak jen vezmete do ruky a hned můžete ovládat ve správném natočení.
Voděodolnost IPX8
Po zamčení telefonu do pouzdra výrobce udává certifikaci proti vniknutí vodě IPX8. Dle definice to znamená, že je telefon v pouzdru odolný proti nepřetržitému ponoření do vody. Může tam tak být celý den. Na stránkách FIXED je pak k dohledání informace, že takto můžete pobývat v hloubce až 5 metrů. Pro srovnání, nejnovější iPhony zvládnou 30 minut v hloubce 6 metrů. Ale jak už bylo řečeno na začátku, osobně bych to raději bez pouzdra nezkoušel.
Do pouzdra můžete vložit zařízení o velikosti úhlopříčky do 7,2 palců. Je to ale přibližný údaj a záleží na dalších rozměrech telefonu. Pro Apple uživatele je dobrou zprávou, že všechny iPhony se do pouzdra vejdou a to i ty největší jako například iPhone 14 Pro Max nebo iPhone 14 Plus. Můj iPhone 14 Pro se tam hravě vměstnal i s pouzdrem.
Zhodnocení a výběr
Pokud máme mermomocí hledat nějaká negativa, tak můžeme uvést právě ovládání telefonu. To je trochu obtížnější než bez pouzdra, ale jiné řešení by vyžadovalo značný nárůst ceny. Na trhu jsou i voděodolná pouzdra pevné konstrukce, kterými iPhone „obestavíte“. Cena už se ale pohybuje na částkách i kolem tisíce korun.
Pozitiva jsou pak jasná. Telefon bude chráněn proti vodě, díky poutko ho můžete nosit na krku a rychle ho z pouzdra dostanete ven. Univerzální použití dovoluje ochránit všechny prodávané iPhony. Vzduchová kapsa je nejlepší vychytávkou příslušenství, takže vám telefon neuplave, ale drží se nad hladinou.
A cena? Na e-shopu FIXED koupíte pouzdro Float za 299 Kč. To je opravdu férová cena a každý si tak může toto řešení dovolit, i kdyby ho měl využít jen párkrát nebo na jednu dovolenou. Vybírat můžete mezi oranžovou, modrou a černou variantou.
Když bych měl zvolit pouzdro na iPhone k vodě, FIXED Float by byl jasnou volbou.
Shrnutí
FIXED Float
Takto si představujeme voděodolné pouzdro. Stojí doslova pár stovek a s kapsou naplněnou vzduchem telefon nebude klesat pod vodní hladinu. Rozhodně se jedná o lepší řešení než obyčejný igelitový pytlík.
KLADY
- Cena
- Systém zapínání
- Plave po hladině
ZÁPORY
- Občas nereaguje na dotyky