Aplikace a HryRecenze

Fire Emblem Heroes – japonské anime od Nintenda


Fire Emblem Heroes je parádní tahová strategie, která je sice snadná na ovládání, ale zároveň vám umí pořádně promazat mozkové závity. Navíc v ní panuje nezaměnitelná anime grafika.

Nintendo do App Storu uvedlo už druhý titul, i když se kdysi zapřísáhlo, že se tak nikdy nestane. Po Super Mario Run si tak můžete zahrát i jinou klasiku v podobě Fire Emblem Heroes. I když u nás tato série příliš známá není, na asijském kontinentě se těší veliké popularitě.

 

Pole řádně zorané

Žánrem je hra tahovou strategií s prvky RPG. Na začátku si zvolíte svůj tým a s ním procházíte jednotlivé příběhy. Na každou úroveň si můžete svůj tým přeskládat dle libosti. Má to háček jen v tom, že musí být na patřičné úrovni, aby se mohli s protivníky utkat. Pokud tomu tak není, musíte s nimi nejdříve projít již odehrané úrovně, aby se patřičně „naboostovali“ nebo si je vylepšit za herní peníze.

Každá postava má také jiný útok. Některá na blízko, některá na dálku. Mění se i jejich statistiky jako to, která jednotka je vhodná na jakou. I když s tím ze začátku problém mít nebudete, dříve či později narazíte, a svůj tým budete muset odměňovat častěji, protože jinak se nehnete z místa.

Hraní pak probíhá na omezeném prostoru, který je pokaždé rozdílně rozvržený, a vyjma oponentů vám dá také pěkně zabrat. Není totiž nic horšího, než když vám protivník sekne postavu uprostřed průsmyku, a vy jí tak v boji s ostatními nemůžete pomoci. Chce to přemýšlet, a občas i něco (někoho) obětovat. Pozitivní je, že i když vám postava odejde k pánu, v další úrovni už ji zase můžete použít, a to bez postihu.

Chce to přemýšlet, a občas i něco (někoho) obětovat.

Plocha je jasně rozložena do polí a každá postava jich má daný počet, po kterých se může pohybovat a na jakou vzdálenost může útočit. Ať potřebujete učinit tak, či onak, jednoduše ji označíte a přetáhnete tam, kam ji chcete postavit nebo na koho chcete zaútočit. V takovém případě i v horní části displeje vidíte odhad, jak to asi dopadne.

 

Klasika v japonském stylu

Grafické zpracování Fire Emblem Heroes je parádní. Ručně kreslená grafika je kouzelná a jasně odkazuje k japonskému anime. I když je na herní ploše vše „miniaturizováno“, portréty postav si nic nezadají se svým pojetím v rámci tohoto stylu. Lepé děvy tak mají naivní výrazy i značně úsporné odění.


Anime je označení animovaných filmů a seriálů produkovaných v Japonsku. Tam je také zdaleka nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí. Jako anime se však počítá i loutková nebo 3D animace. Anime pokrývá širokou škálu žánrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Obvykle se vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, či občas naopak takové komiksy inspiruje.

Zdroj: Wikipedia

Manga je japonské označení pro japonský komiks, nakreslený stylem, který se vyvíjel v Japonsku po druhé světové válce. Podle některých zdrojů má však tento styl kresby mnohem delší historii, sahající do 11. až 13. století. Manga v Japonsku údajně pokrývá 40 % všech tištěných publikací. Příběhy vyskytující se v manze jsou také častým námětem animovaných seriálů a filmů známých jako anime. Na motivy úspěšných mang také občas vznikají konzolové či počítačové hry, knihy či hrané filmy a seriály.

Zdroj: Wikipedia


 

Úrovní je veliké množství. Dělí se na výukové mise, příběhové i speciální, přičemž většina má tři úrovně obtížnosti. Hrát ale můžete i proti oponentům z celého světa. Za vítězství dostanete odměny, které se pak hodí v boji, a s počtem vítězství samozřejmě stoupáte v žebříčku.

 

Mikrotransakce (zatím) nevadí

Hlavním nedostatkem hry je nepřehledné menu. I když se hra hraje jedna báseň, pochopit divoké struktury a nabídky vám může chvíli trvat i z toho důvodu, že jedna obsahuje druhou, třetí, čtvrtou. Na domovské obrazovce vidíte svůj hrad s hrdiny, chodí vám sem notifikace a vybíráte si zde odměny. V druhé nabídce Battle si pak vybíráte herní scénáře.

Allies je manažerem vašich hrdinů, kde je učíte dovednostem a vylepšujete je. V Summon si můžete povolat na pomoc nové hrdiny. Ti jsou klasicky rozdělení hvězdami dle rarit. Obchod vám pak nabídne koupi Orbů na nové hrdiny a restarty při smrti ve hře, můžete zde vylepšit svůj hrad, doplnit Staminu, která je nutná ke hraní atd. V nastavení si prohlédnete inventář a můžete si zde nastavit chování hry.

Díky jednoduché a chytlavé hratelnosti si vás hra podmaní tak, že se u ní zaseknete na pěkně dlouho.

I přes prvotní zmatení po chvíli zjistíte, kde co hledat, a díky jednoduché a chytlavé hratelnosti si vás hra podmaní tak, že se u ní zaseknete na pěkně dlouho. Minimálně z počátku se není třeba jakýchkoli mikrotransakcí bát. Hrdiny mám na 16. úrovni a prošel jsem šest kapitol příběhu, zatím bez většího záseku a přemýšlení nad puštění koruny. Oproti Super Mariovi, který mě jednoduše zklamal, mě naopak Fire Emblem Heroes nadchlo.

 

[box type=”success” ]

  • Množství hrdinů
  • Jednoduchá hratelnost
  • Anime grafika
  • Množství úrovní v různorodém prostředí

[/box]

[box type=”error” ]

  • Nepřehledné menu

[/box]

icon
Fire Emblem HeroesNintendo Co., Ltd.GamesZdarmaStáhnout