Kvalitních RSS čteček v obchodu App Store zas tolik není. Feedly je jedna z těch lepších. Je přehledná, intuitivní, a navíc zdarma.
Tématu RSS čteček jsme se již dlouho nevěnovali. Pokud chcete vzpomenout na jeden z článků, kde tuto problematiku rozebíráme, přečtěte si pátý díl rubriky Co dokáže iOS. Už tam zmiňuji, jak používám titul Pulse News. Poslední dobou ale začal zlobit. Nejen že padá, ale nové informace načítá jen sporadicky. Navíc vývojáři spíše cílí na její dvojče, takže to má tato skvělá, časem ověřená aplikace nejspíše spočítané. Byl čas poohlédnout se po jiné.
Jednoduchost sama
Přihlášení se do aplikací podobného typu je nutností. Pokud si nechcete vytvářet nový uživatelský účet a pamatovat si další heslo, můžete využít propojení se sociální sítí Facebook (alespoň k něčemu je tak opravdu dobrý). Informace do Feedly přidáte jednoduše – přes ikonu hledání stačí napsat jméno webu, jehož „feed“ chcete odebírat. Nemusíte znát ani přesnou adresu. Neměl jsem problém s žádným, který jsem hledal. To se u konkurence říci nedá.
RSS (Rich Site Summary)
RSS je rodina XML formátů určených pro čtení novinek na webových stránkách a obecněji syndikaci obsahu. Umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou vyskytuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery).
Zdroj: Wikipedia
Své zdroje si můžete řadit i do alb, dle jejich daného zaměření. Všechny pak vidíte po rozkliknutí symbolu třech vodorovných čar nacházejícího se u levého horního displeje. Můžete zde ihned skočit i na události z dnešního dne, na ty, které jste si uložili k pozdějšímu přečtení, nebo pomocí Explore prohledat novinky, které vám doporučí sama aplikace.
S aplikací Feedly vám už nic neuteče. A navíc díky této aplikaci už také nemusíte trávit čas u televizních novin, protože pokud máte namapované ty pro vás správné feedy, vše budete už dávno vědět.
Najdete zde i podrobné nastavení. V něm si můžete měnit režim zobrazení mezi denním a nočním, volit font i velikost textu. Dokonce si zde můžete povolit či zakázat gesta, kterými lze titul ovládat. Oproti tomu nastavení na hlavní obrazovce vám umožní zvolit si styl zobrazení informací či možností řazení od nejnovějšího či od nejstaršího.
„Přečti si později“ i ohromné možnosti sdílení
Dle toho, jaký mají dané stránky kód, tolik vidíte ze zobrazeného článku. Některé ukáží jen nadpis a perex (první odstavec), jiné ukáží kompletní článek (jako třeba Appliště). Články si můžete uložit k přečtení později (Read It Later) nejen přímo v aplikaci, ale lze je odeslat i do služeb Pocket nebo Instapaper. Mimo tohoto je lze samozřejmě i sdílet, a to nejen na sociálních sítích (Facebook, Twitter), tak i prostřednictvím iMessage, emailu či Messengeru.
Články jdou vložit i do aplikace Evernote nebo OneNote. Jdou jim také přiřadit štítky. Po kliknutí na ně jste následně přesměrováni do internetového prohlížeče. Feedly je skvělá aplikace, která běžnému konzumentovi webového obsahu nabídne vše potřebné. Ti, jež chtějí prémiové funkce, mohou sáhnout po titulu Reeder, který ale stojí 4,99 eura.
Oproti možná populárnější aplikaci Flipboard nabízí o poznání jednoduší vzhled, což někteří mohou kvitovat (já), jiným pak může přijít značně obstarožní. Záleží jen na tom, jaký styl preferujete. Mě jde o jednoduchost a přehlednost, a přesně to mi Feedly nabízí. Buď sbohem, Pulse. Feedly si navíc užijete i na stolních počítačích.
[box type=“success“ ]
– Široké možnosti sdílení
– Režim na šířku
– Podpora aplikace pro Apple Watch
[/box]
[box type=“error“ ]
– Místy zmatečné ovládání
[/box]
