Epic vs. Apple se táhne už nějakou dobu a nyní přichází pro kalifornskou firmu nemilá zpráva. Většina amerických států jde proti ní.
Apple svým monopolem na distribuci aplikací prostřednictvím App Store potlačuje konkurenci. To oznámili ve čtvrtek generální prokurátoři 35 států kalifornskému odvolacímu soudu.
Epic vs. Apple se otáčí
Společné prohlášení bylo předloženo do odvolacího řízení, které probíhá po rozhodnutí soudce v soudním sporu Epic v. Apple. Generální prokurátoři se v této otázce postavili na stranu tvůrců Fortnite, informuje agentura Reuters.
Chování společnosti Apple poškodilo a poškozuje vývojáře mobilních aplikací a miliony občanů. Společnost Apple mezitím pokračuje v monopolizaci distribuce aplikací a řešení pro platby v aplikacích pro telefony iPhone, potlačuje konkurenci a hromadí nadkonkurenční zisky v rámci odvětví chytrých telefonů s roční tržní hodnotou téměř bilion dolarů.
Podle Financial Times napadlo loňské rozhodnutí také americké ministerstvo spravedlnosti, které ve svém vlastním podání uvedlo, že se soud dopustil několika právních chyb, které by mohly ohrozit účinné prosazování antimonopolních pravidel, zejména v digitální ekonomice.
Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že soud vyložil Shermanův zákon. Ten pochází z roku 1890 a zakazuje protisoutěžní chování, úzce a nesprávně způsobem, který by ponechal mnoho protisoutěžních dohod a praktik mimo jejich ochranu.
Apple donedávna vedl
Rozhodnutí soudce v případu v kalifornském Oaklandu z větší části vyznělo loni v neprospěch společnosti Epic, ačkoli se Apple i Epic Games rozhodly proti původnímu rozhodnutí odvolat, protože ani jedna ze společností nebyla s výsledkem spokojena. Společnost Epic Games chtěla, aby soud donutil Apple podporovat obchody s aplikacemi třetích stran, což se nestalo.
Americká okresní soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersová rozhodla, že provize ve výši 15 až 30 %, kterou společnost Apple účtuje některým výrobcům aplikací prostřednictvím svého systému plateb v aplikacích, neporušuje antimonopolní zákon.
Podle agentury Reuters se vedle států do sporu zapojili také profesoři a aktivistické skupiny prostřednictvím soudních podání, která popisovala právní argumenty na podporu Epicu.
Státy ve svém podání uvedly, že soud nižší instance pochybil, když rozhodl, že klíčový antimonopolní zákon se nevztahuje na nevypověditelné smlouvy, které Apple nutí vývojáře podepisovat. To Epic tvrdil i při prvním podání odvolání na začátku tohoto měsíce.
Paradoxně by před antimonopolní kontrolou byly chráněny firmy s dostatečnou tržní silou, aby si mohly jednostranně vynucovat smlouvy – tedy přesně ty firmy, jejichž činnost vyvolává největší antimonopolní obavy.
Společnost Apple, která by měla odpovědět v březnu, ve čtvrtek uvedla, že je přesvědčena, že výzva společnosti Epic nebude úspěšná, a že je i nadále odhodlána zajistit, aby byl App Store bezpečným a důvěryhodným trhem pro spotřebitele a velkou příležitostí pro vývojáře.