Aplikace a Hry

Dopravní výchova – recenze


Zábavné aplikace pro iOS, které jsou zároveň poučné, přibývají na App Store každým dnem. Jednu takovou si ukážeme.

Dopravní výchova pro děti je, jak název napovídá, určená primárně pro drobotinu ve věku kolem 6 – 10 let (můj skromný odhad). Je tedy jasné, kdo u ní bude trávit nejvíce času.

Hned na začátek zmíním, že vývoj má na svědomí Asociace Záchranný kruh a konkrétně Pavel Vitešník. Ten také věnoval pro vás čtenáře 5 redeem kódů, o které můžete soutěžit níže.

Po tapnutí na ikonku aplikace se vám zobrazí 12 různých modulů. V každém z nich jsou zábavnou interaktivní formou podávány informace o dopravních situacích, které mohou nastat. Namátkou je to například chůze po silnici, chování v automobilu nebo dopravní značky.

Ať už si vyberete jakoukoliv situaci, spustí se animace a je doprovázena výkladem jedné z postaviček, které namluvili sourozenci Gondíkovi. To beru jako výhodu, protože jednak je jim perfektně rozumět a jednak textový přepis povídání je na menších displejích (iPhone, iPod touch) hůře čitelný. Kdyby vás text otravoval, lze vždy vypnout.

Na konci každé lekce na vás (spíše tedy vaše děti) čeká originální úkol. Pokud si nebudete chtít vyslechnout Dádu nebo Ádu Gondíkovi, lze tapnutím na tlačítko „Bonusy“ spustit úkoly okamžitě. Škoda, že za splnění úkolu nedostanete žádnou odměnu, ideálně nějaké body, které by děti motivovaly k dalšímu hraní. Na druhou stranu je dostatečnou motivací jistě líbivá barevná grafika a jednoduchá ovladatelnost.

Tlačítka pro ovládání animací jsou na mém iPhone menší a v některých případech se netrefíte napoprvé. Na větším iPadu věřím, že je velikost ideální.

Nemohu úplně posuzovat srozumitelnost výkladu pro menší děti, ale chvílemi se mi zdá trochu obtížnější. V tomto případě jsou na místě doprovodné obrázky, ke kterým nemám jedinou výtku a rozhodně se velmi povedly.

Závěrečné hodnocení? Z velké části pozitivní. Svoji cílovou skupinu rozhodně zaujme a zároveň můžete mít dobrý pocit, že se vaše děti něco naučí. Jestli děti nemáte a ani ve vašem okolí nepobíhá žádný človíček, zkuste si aplikaci také. Budete někdy překvapeni, co všechno se dozvíte.

+ učení zábavnou formou
+ líbivá grafika
+ postavičky namluvili sourozenci Gondíkovi
+ zabaví na dlouhou dobu

– menší ovládací prvky na menších displejích
– někdy těžší srozumitelnost výkladu pro menší děti


SOUTĚŽ
Jak jsem psal na začátku, tak tu máme soutěž o 5 redeem kódů. Kód dostane každý, kdo nám napíše do komentáře pod tento článek jednu věc z povinné výbavy pro automobily. Celkem ji tvoří 7 součástí, takže věřím, že se trefíte.

Soutěž je u konce! Součásti povinné výbavy už do komentářů nepište.