Apple oslavuje Den Martina Luthera Kinga Jr. fotkou na svých stránkách

Den Martina Luthera Kinga Jr. je americký státní svátek, který připomíná jeho narození a dílo. To si připoměl i Apple, který na domovské stránce vyvěsil jeho fotografii.

Reverend Martin Luther King, Jr., laureát Nobelovy ceny za mír (1964) a vůdce afroamerického hnutí za občanská práva ve Spojených státech amerických v 50. a 60. letech 20. století se narodil 15. ledna. Slaví se ale vždy třetí pondělí v měsíci lednu.

Den Martina Luthera Kinga Jr.

Martin Luther King sehrál jako politický organizátor, mimořádně zdatný řečník a zastánce nenásilných protestů zásadní roli při prosazování rasové rovnosti ve Spojených státech zrušením segregačních zákonů na státní i federální úrovni.

Kampaň za ustavení federálního svátku na počest Kinga byla zahájena krátce po jeho vraždě 4. dubna 1968. Zákon ustavující svátek Martina Luthera Kinga podepsal v roce 1983 prezident Ronald Reagan, poprvé se svátek slavil 20. ledna 1986 v některých amerických státech. Federálním svátkem uznávaným ve všech 50 státech se stal v roce 2000.

Američané si Den Martina Luthera Kinga Jr. připomínají dobrovolnickou prací v duchu Kingovy věty „V životě je tou nejvytrvalejší a nejnaléhavější otázkou „co děláte pro druhé‘“. Den Martina Luthera Kinga Jr. je proto v USA dnem služby pro druhé (anglicky: Martin Luther King Day of Service).

 

Den památky Jana Palacha

My v České republice si pak dnes připomínáme Den památky Jana Palacha, studenta historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Svůj nesouhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy a hlavně s apatií ve společnosti demonstroval 16. ledna 1969 sebeupálením u Národního muzea na Václavském náměstí. Následkům podlehl o tři dny později. Jeho čin stále vyvolává otázky – vědomě nasadil vše, aby přiměl ostatní k vytržení z jejich rezignace. O svém úmyslu však nikomu neřekl.

Zdroj: 9to5mac.com, WikipedieKam dál?