Aplikace a HryHry způsobující závislost

Co právě hraji – pátrací adventura Agent A


Agent 007 je lůzr, je totiž až sedmý v pořadí. To agent A, ten je prostě první. V jeho kůži se ve stejnojmenné iOS hře vydáváte po stopách zlotřilé teroristky Ruby, abyste ji předali spravedlnosti.

Tento seriál je zaměřen na jeden i více herních titulů, které zrovna hraji, nebo jsem hrál, v uplynulém týdnu. Nejedná se o recenzi, návod, a ani žádné škatulkování, spíše jde jen o takovou polemiku nad tím, jak jsem na těch hrách vlastně závislý.

Jestli se vám to nakonec povede, záleží na vašem důvtipu, schopnosti kombinovat a samozřejmě také na scénáři celé hry. Dohrajete ji za jedno odpoledne, ale odpoledne to bude příjemné a napínavé. Možná také budete muset trochu googlit, protože ne vše zjevné může být tak zřejmé.

 

Odlehčená adventura staré školy

Kdybyste mohli k iPhonům připojit myš, byla by to klasická „point and click“ adventura. Takto se jedná jen o „co vidím, na to ťuknu“ adventuru. Proto je v rozličných scenériích každý druhý objekt aktivní. Je to jednoduše proto, abyste se neuťukali k smrti, protože zvýraznění objektů po najetí na ně myší přítomné není (logicky).

Samozřejmě platí, že co najdete, to někam použijete. Pro zjednodušení nekombinujete předměty mezi sebou a nic nového z nich nevytváříte, k otevření některých lokací ale potřebujete více předmětů z více různých míst. Co máte v inventáři, to někde použijete, takže stačí hledat vhodnou klíčovou dírku, prohlubeň, důlek atd.

Takto příjemného hraní je v dnešní době už pomálu. Agent A je poklidná, ale zároveň napínavá hra, která dokáže potrápit i vaše mozkové závity.

Bez důvtipu ale nikam nedojdete. Musíte tak přebíhat z místnosti do místnosti, protože v jedné naleznete něco, co použijete v té předchozí. Vše je ale víceméně logické, někdy si stačí zapamatovat pár čísel, jinde hra zase procvičí váš postřeh (hackování sejfu). Vždy se vám pak vyplatí projít oblast po oblasti a ťukat na vše, co vidíte. Ono vás to už nějak navede, i když nápověda přítomna není žádná.

 


Adventura je druh počítačové hry, ve které hlavní hrdina řeší rozličné úkoly (tzv. questy – z angl. slova poslání). Hráč postupuje „klikatým“ příběhem k vzdálenému cíli, přičemž je kladen důraz na mnohost řešení zápletek a hádanek.

Adventura (z angl. adventure) je žánr, který je rozvláčný a příběhově bývá zajímavý a spletitý, neboť hádanky a příběh v tomto žánru podmiňují zábavu. Strukturně je vytyčen tzv. „Main Quest“ (hlavní cíl/úkol), který rozprostře onu klikatici questů, po kterých se hráč propracovává užitím zejména své fantazie a logického myšlení (skrze tzv. adventuroidní prvky) k naplnění hlavního cíle. Tedy splnění hlavního cíle má být nápaditým zadostiučiněním za virtuální patálie způsobené hlavnímu hrdinovi.

Zdroj: Wikipedia


 

To be continued

Hra je plně odladěna mobilnímu operačnímu systému, nečekejte tak žádné zákeřnosti ani hloubku příběhu jako v jedné z nejlepších adventur všech dob (alespoň dle mého úsudku) Broken Sword. S touto legendou se titul srovnávat opravdu nedá. Celá hra se totiž odehrává v hodně dobře zabezpečené vile hlavní záporačky a jejím přilehlém okolí.

Grafika je příjemné retro, zvuky mohly být lepší, rozhodně ale neurazí. Pokud vás Agent A bude bavit, můžete se těšit na pokračování, které je od vývojářů přislíbeno. Osobně doufám, že bude co nevidět, protože takto příjemného hraní je poslední dobou čím dál méně. Pokud prahnete po adventurách, zkuste i český počin Mutants vs. The Chosen.

icon
Agent A: A puzzle in disguiseYak & co pty ltdGames149,00 KčStáhnout