Aplikace a HryHry způsobující závislost

Co právě hraji – Fallout Shelter


War. War never changes. Kdo by neznal ta slova, kterými začínala jedna z nejlepších herních sérií vůbec. Fallout je legenda, která nedávno ožila i na iOS zařízeních. Fallout Shelter je ale jiný než jeho RPG předchůdci.

Tento seriál je zaměřen na jeden i více herních titulů, které zrovna hraji, nebo jsem hrál, v uplynulém týdnu. Nejedná se o recenzi, návod, a ani žádné škatulkování, spíše jde jen o takovou polemiku nad tím, jak jsem na těch hrách vlastně závislý.

Ano, je jiný a je to dobře. Z „dospělého“ Falloutu čerpá prostředí protiatomového bunkru, nápad války, která zpustošila zemi. Vyskytují se zde předměty i postavy z počítačových her, žánr RPG je však upozaděn tak, jak jen to bylo možné. Fallout Shelter je totiž budovatelská strategie. FUJ, říkáte? No, neunáhlete se.

Fallout 1


 

Fallout (česky „radioaktivní spad“) je série počítačových her od společnosti Interplay. Jedná se o typického zástupce izometrických RPG v době největšího rozmachu tohoto žánru. První a úspěšný díl ze světa Falloutu logicky spustil vlnu sequelů (pokračování), opakovaně vracejících hráče do světa zuboženého jaderným konfliktem.

Série si pro svou komplexnost, jedinečnou mytologii, unikátní herní systém atd. získala mnoho fanoušků na celém světě a je většinou zkušených hráčů i herních kritiků považována za jednu z nejzásadnějších herních RPG sérií. První dva díly přitom paradoxně v době svého vzniku nesbíraly až tak jednoznačně pozitivní recenze jako jiná RPG, dnes považovaná za zlatou klasiku (série Baldur’s Gate, Planescape Torment), avšak o to více byly doceněny později.

Zdroj: Wikipedia


 

 

Není budování jako budování.

Sim City je o něčem jiném, stejně tak ve Virtual City se staráte o prosperitu města jako takového. Shelter je spíše mutací (a že ve Falloutu se hodně „mutuje“) hry Tiny Tower, akorát s tím rozdílem, že nestavíte do výšky, ale do hloubky. Hlavně je naprosto rozdílný od svých bratří.

Fallout 2

Není tak nějakým portem, ani odfláknutým mobilním odnošem nedávno vyšlé čtyřky. Je to prostě plnohodnotná samostatná hra, která se přesně hodí na mobilní platformu a která dělá reklamu svému dospělému sourozenci. Fallout doma, Fallout v mobilu, a Fallout i v hodinkách, pokud si do svých Apple Watch nahrajete téma falloutího Pip Boye.

Fallout Shelter je klasického In-App modelu, kdy pokud nikam nechvátáte, hrajete si pěkně pomalu týden, měsíc i klidně déle. Chcete-li všechno hned, jednoduše si koupíte herní karty pomocí mikrotransakce. V nich můžete mít suroviny, brň, bouchačku, zátky nebo nějakého hrdinu. Kolik peněz vysolíte, tolik balíčků karet obdržíte. Halířový mariáš to hold není.

 

Jednoduchost sama

Herní principy nejsou složité. Potřebujete, aby váš bunkr produkoval energii, vodu a jídlo. Každý „pokoj“ pak musí obsluhovat jistý počet obyvatelů, aby byl činný. Sem tam se vám do toho přiženou nájezdníci či párači, kteří vše drancují, dokud je nevyprovodíte k pánu. Když pak máte nějaké suroviny nedostatek, projeví se to na chodu celého Vaultu a na spokojenosti jeho obyvatel.

Takže vaším úkolem je expandovat do nižších pater, vyvíjet se a produkovat nejen důležité suroviny, ale i potomstvo. Své poddané pak můžete „tunit“ v tréninkových místnostech (dle principu SPECIAL), ve kterých lze vylepšit každou z jejich statistik. Lze si tak vytvořit ultimátní monstrum, které vraždí pohledem nebo jen bandu otroků, kteří dokonale ovládají jedné – místnost, do které jste je přiřadili.

Samozřejmě můžete obyvatele oblékat do spousty slušivých oblečků (ten zápasníka wrestlingu je obzvláště úsměvný). Lze je vybavit i širokým palebným arzenálem, aby se mohli bránit nenechavým útočníkům (krysopras lezoucí z podlahy není žádný med). Hra ale má i své limity a těmi je počet obyvatel, které můžete spravovat.

 

Těžký začátek, zběsilý konec

Ze začátku budete rádi za každý nový přírůstek obyvatelstva, později se mi ale tak nějak začali nekontrolovaně množit sami mezi s sebou a vzešlo z toho to, že jsem zcela ztratil vládu nad svým vlastním bunkrem. Populační boom tak způsobil, že se mi obyvatelé bezcílně courali po chodbách a byli nespokojeni, že nic nedělají. Ať žije anarchie.

Navíc nově příchozí mi teď čumákují před vrátky Vaultu a čekají, jestli se nad nimi neslituji. Neslituji, nemám je kam nacpat. Musel bych vykopnout ostatní, a na to přece nemám srdéčko. 200 obyvatel je mi málo. Nicméně alespoň má hra konce, takže nazdar, já končím a jdu prohledávat wasteland světa Breakneck, který je také značně apokalyptický. O něm ale až příště.

Fallout 21

S poslední aktualizací Falloutu přibyla možnost vlastnit i rozmanité zvířectvo. O to další důvod, proč se do hraní pustit, ať už opakovaně, či nanovo, protože zvířátka jsou přece roztomilá. S Vánoci je navíc všude po vašem bunkru aplikována vánoční výzdoba, takže hraní je tak vskutku tematické i do nadcházejícího období.

icon
Fallout ShelterBethesda Softworks LLCGamesZdarmaStáhnout