OS X 10.9 vypadá podle čísla jen jako nepatrný update, měl by však přinést technologický pokrok a spoustu zásadních věcí.
Hlasová asistentka Siri
Tuhle jasnou myšlenku měl Apple již v roce 1987, kdy natočil své video, jak by hlasový asistent mohl asi vypadat, říkal mu „Knowledge navigator“. [youtube height=“HEIGHT“ width=“WIDTH“]http://www.youtube.com/watch?v=8mLqJNDWx-8&feature=youtu.be[/youtube]
Teprve o více jak 20 let později se koncept stává realitou skrze iPhone. Propracovaná asistentka Siri rozumí spoustě příkazů, bohužel jen v pár jazycích. Později se Siri dostala i na iPad, ale stále jde o iOS. Nyní přišel čas na integraci a skutečné nasazení v nadřazenějším systému, kterým je OS X. Myslím si, že její příchod je důležitý a správný krok. Usnadní mi práci. Například při čtení narazím na slovíčko jehož neznám význam, musím otevřít prohlížeč a googlit, popřípadě se rozptýlím ještě jinými věcmi.
Každý může v OS X obdobu Siri využít ke čtení a diktování textu již dnes. Bohužel chybí čeština, ale je zde 8 cizích jazyků. Pro lepší porozumění jsou jazyky rozděleny podle oblastí, jako je například diktování ve španělštině nebo v mexické španělštině. Vypadá to tedy, že se i generace „dospělých počítačů“ stane opravdu osobní.
Potenciál Siri je však daleko větší než se může zdát. Je to hotová a vymyšlená technologie, která stála miliony amerických dolarů a tak se ji všemožně snaží využít i ostatní výrobci. Například automobilky jako je Mercedes, BMW, Audi, Toyota, Honda a další, chtějí právě Siri využít ve svých automobilech. Budete tak moci diktovat SMS, pouštět hudbu, vytáčet kontakty a dělat spoustu dalších věcí pouze hlasem. Jediný, kdo však odhalil konkrétní modely, které budou mít integraci Siri, je Chevrolet. Koncept každého výrobce se liší. Někteří nechají display telefonu i při asistovaní vypnutý, jiní jej budou přenášet na display palubního počítače. Ve většině případů bude spojení pomocí Bluetooth 4.0. Pokud bude telefon komunikovat s palubním počítačem, pravděpodobně přes speciální aplikaci, je možné využít internetu v telefonu třeba pro nalezení volného parkovacího místa, podle plánů Mercedesu. Dokonalost bych však viděl, až v možnosti integrace s celým systémem auta. Příkazy jako rozsviť světla nastartuj, blinkr do leva atd., by zde mohly být integrovány. Není to nic technicky nereálného, ostatně v roce 1982 se začal vysílat populární Knight Rider, což byla Siri budoucnosti.
Konkurence však nespí a jako nadějný projekt vypadá hlasové ovládání Nina (Nuance Interactive Natural Assistant), které dává k dispozici SDK dalším vývojářům, což znamená integraci do kterékoli aplikace. Navíc dokáže rozpoznat i hlas, takže je možné bezpečně provádět platební příkazy, zamlouvat hotely a spoustu dalšího.
Apple mapy
Přesně jako v případě Siri, Apple testuje svoje mapy na iOS zařízeních. Bohužel nástup byl více dramatický než se čekalo. Hned po vydaní vyšlo spoustu článků s titulky jako: „Nové Mapy se nepovedly, přiznává Apple a doporučuje několik alternativ“, „Mapy v Apple iOS6: krok dopředu, proti Googlu dva kroky zpět“, „Jak vypadá Česko v nových mapách Applu? Je to krok zpět“, „Mapy od Apple skončily debaklem, do iPhonů se vrací Google“ a „Mapy Apple mohou ohrozit váš život, varuje australská policie“. Mapy se prostě nepovedly. Není se však čemu divit, Apple se snažil naskočit do rozjetého vlaku a takhle to dopadlo. Pozitivní však je, že usilovně pracuje na jejich nápravě a je na dobré cestě. Jistě ještě mapy více dotáhne a bude se pak moci zbavit všech mapových podkladů od Googlu v OS X, kde je například iPhoto využívá pro zobrazení pozice fotky na mapě. Myslím si, že Apple vytěží z map maximum, a já budu mít propojené mapy, Siri a OS X. Následně naplánuju trasu, vezmu do ruky iPhone a například v podobě notifikace, odkliknu start. Uživatelé Androidu podobnou funkci již znají.
Apple se za „špatné“ mapy omluvil, nabídl možné alternativy a povolil společnosti Google zařadit do svého App Store vlastní mapovou aplikaci. Ta se za „dobu temna“ stala více propracovanější a styl ovládání je přesně googlovský. Tohle je jeden z dalších kroků Applu pro nezávislost na ostatních firmách. Náplastí na použitelnost map je alespoň větší datová úspornost oproti předchozí verzi. Google měl zde rastrové podklady, nyní Apple vytvořil vektorové podklady, které mají až o 80% menší nároky na datový přenos. Rád bych podotkl, že Google vektorovou verzi map ve svých zařízeních s Androidem využívá poměrně dlouho.
Dokonalé notifikace
Notifikace tu už nějaký čas jsou. V iOS 5 a OS X 10.8 Mountail Lion, dostali své místo v podobě vysouvací lišty. Dostaly jednotný směr a nejsou závislé na použitém systému. Neviděl bych však tenhle stav za dokonalý a ukončený. Pokud si například někdo oblíbí váš příspěvek na twitteru, vyskočí vám do notifikační lišty. Pokud používáte jedno zařízení je to OK, pokud více je to problém. Zaráz vám zazvoní iPhone, iPad i MacBook. Jedinou možnost máte notifikace vypnout na zařízení, kde je číst nechcete. Chci aby notifikace poznaly na čem právě pracuju. Přece by nemuselo být tak složité zjistit, že jsem právě u OS X a měly by přijít právě sem a kdybych například do minuty nevyzvedl notifikaci, odešle se notifikace i na jiné přístroje.[quote align=“center“ color=“#999999″]Nerušit, pracuji![/quote]Ovšem někdy nechceme být rušeni vůbec. V iOS 6 je vidět, že je na notifikacích stále co vylepšovat a přibyla funkce nerušit, kterou můžeme zapnout manuálně nebo ji nastavit s nějakou pravidelností. Právě tahle záležitost je postrádaná na OS X. I když se to nezdá, taková notifikace o novém emailu prostě od práce vyruší.
Budoucí design
Je tu ještě jedna podstatná věc. V polovině minulého roku byly přerozděleny pravomoce na nejvyšších pozicích v Applu. Odešel Scott Forstall, který byl odpovědný za vývoj iOS. Nyní ho po něm převzal Jony Ive. Bude mít na starosti uživatelské rozhraní ve všech produktech. Bude schvalovat a určovat vzhled všech grafických prvků na iOS i OS X. Je dost možné, že se grafický vzhled bude opět měnit. Ostatně to naznačily nové iTunes, které již několikrát předurčily budoucí vzhled celého systému. Sice se mi nové iTunes libí, ale také nemám nic proti aplikaci Kontakty, která má připomínat deníček, je to pěkné.[quote align=“center“ color=“#999999″]Koček už moc nezbývá.[/quote]Neméně zajímavé je pak pojmenování budoucího systému. Vždy se jednalo o nějakou kočku, teď už však není moc jmen na výběr.
Dočkáme se vůbec OS X 10.9?
V další verzi půjde o vzájemné přibližování a provázanost OS X a iOS. Dočkáme se některých zmíněných věcí, jako je funkce nerušit, hlasová asistentka Siri a nový vzhled. Apple to vyzkoušel, funguje to, nyní přišel čas uvedení do praxe na OS X. Již teď svůj nový systém testuje. Objevily se webové přístupy právě z OS X 10.9. Nechme se tedy překvapit, jaký bude OS X 10.9.