Chystáte se na poznávací výlet do nějaké světové metropole? Kolik máte v batohu přibaleno map? S iPhonem v kapse je můžete nechat klidně doma.
Po spuštění aplikace si vyberete město, pro které chcete stáhnout podkladové mapy (u popisu aplikace vývojáři udávají 7800 map). Já vybírám Veronu a stahuji. Mapa má necelé dvě MB. Zdá se vám to málo? Mě se zdálo také. Avšak jak se ukázalo, vše na ni obsažené bylo. Žádná informace nechyběla. Pokud tedy zapomenete mapu stáhnout v ČR a nemůžete najít kavárnu s free wifi, nevěšte hlavu! U O2 by vás na místě mapa stála 48 Kč.
Seznam stažených měst ve vašem zařízení. |
Myslel jsem, že mapa obsáhne jen město či jeho historickou část. Musel jsem se až divit, jaký má mapa rozsah. Na obrázku přiloženém níže můžete vidět, kolik je kolem města ještě pokryto území. To samé si připočtěte severně i jižně. Co je možná škoda, mapa se neumí přetočit na šířku displeje, ani nejde skrýt horní lišta vyhledávání a spodní s lokací, body zájmu a informacích o aplikaci.
Nástin rozsahu mapy. |
Orientace po mapě je jasná. Vy jste klasicky modrý „punťa“ a máte-li již iPhone s kompasem, tak uvidíte i kruhovou výsečí znázorněno, kterým směrem se ubírá vás zrak. Narozdíl od google map, se ale neorientuje mapa – ta je pevně zafixována. Pokud vypíšete do nahoře umístěného hledání památky, či třeba náměstí, ukáže se vám špendlíkem kde se nachází. Pokud ji chcete mít stále v mapě označenou, přidejte si ji do bookmarku. Špendlíky můžete umisťovat i své vlastní. Pokud vám mapy nenajdou hledanou památku, což se mi také stalo, či si chcete označit třeba parkoviště, kde zanecháváte svůj automobil. Můžete si ho pojmenovat, mazat i přesouvat.
Balkón Julie, můj špendlík s umístěním parkoviště. |
Přístup do bookmarku máte přes modrou knížečku u hledání. Obdobnou funkci má i dole v lište heslo POI list. To vyhledává známé pamětihodnosti, ale i kupříkladu policejní stanice, nemocnice, bankomaty atd. Samozřejmostí po jejich rozkliknutí je přesměrování na mapu.
Body zájmů ukazují i vzdálenosti. |
Co ještě aplikace umí? Pokud stojíte u kostela a nevíte jak se jmenuje, stačí na něho na mapě tapnout. Uvidíte i v kroužku. To vám popíše jak se památka nyzývá. Po jeho rozliknutí nabízí pár podrobnějších informací. Aplikace umí i vyhledat zastávky hromadné dopravy. A co kupříkladu mapy nenabízejí? Navigaci z vašeho stávajícího místa k vybranému bodu zájmu. Trasy linek autobusů a také, po pár informacích o památkách (převzaté z wikipedie), se vlastně nic nedovíte o městě jako takovém. I když, pravda je, pokud tušíte, že město navštívíte, asi si o něm něco zjistíte.
Slepé hledání. |
Stažením lite verze, rozhodně nic nezkazíte. Doma si můžete naplánovat, po kterých památkách půjdete a na místě se tím již nezdržovat. Aplikace rozhodně nenahradí průvodce po daném městě, mapu však již může. Až budu vyrážet do zahraničí příště, pojedu již s plnou verzí. Pak se na našich stránkách budete moci dočíst i zkušenosti s ní…