Čas CD a DVD končí, Apple jim kope hrob a pomník přijde brzy.

Stejně jako v předchozích článcích si zase trošku zahraju na vizionáře, tentokrát jsem připojil i dramatický nadpis. Oproti předchozím článkům, jsou ale okolnosti natolik zřejmé, že rozuzlení nebude až tak dramatické.

Troška historie nikdy neuškodí, takže to vezmu opět stručně. Firmy Sony a Philips roku 1983 ukázaly první CD. Historická událost a milník ve světě elektroniky. První CD mohlo nést pouze audio stopy a až po několika letech bylo možné ukládat data či video. Následnou evolucí bylo DVD. Digital Versatible Disc, později označován jako Digital Video Disk. Rozměrově totožný s CD, ale s větší kapacitou. Vynechám podrobnosti o laserech, vlnových délkách, landech a pitech. Důležité je, že jedná o téměř 20 let starou technologii, která má v dnešní době nedostatečnou kapacitu, otřesnou přístupovou dobu a mizernou trvanlivost. Rotační optické disky patří do šrotu. Bohužel nikdo nemá na to, aby udělal tlustou čáru. Až na Apple.

Článek je opět jen mým názorem a nemusí se shodovat s Vašim názorem. Nebudu opisovat zahraniční weby, ale zkouším přidat vlastní myšlenku na základě zkušeností. Tímto směrem to půjdu na Applišti dál a věřím, že si tato cesta čtenáře najde.

Pamatuji si to jako dnes, když Apple v iMacu G3 vynechal disketou mechaniku a zvedla se vlna nevole. V roce 1998 to přišlo většině výrobců jako blbost a tak většina vesele cpala FDD mechaniky do všech počítačů a i na základních deskách vyráběných v dnešní době stále nacházím konektory na floppy.  Pravdou je, že dnes po klasické disketě neštěkne ani pes a její používání je spíše za trest. Apple udělal krok správným směrem, na rozdíl od některých výrobců základních desek.

Od roku 1998 měl Apple CD nebo DVD mechaniku téměř ve všech počítačích. Za 10 let přišel další zlom. První Macbook Air, byl drahý, nebyl až zase tak populární a chyběla mu mechanika. Přišla obdobná vlna nevole jako před deseti lety, ale postupem času si lidé začali zvykat. Od toho data se ukázalo pár odvážných, kteří z notebooků vypustili optickou mechaniku a jiní, kteří nasadili novější mechaniky, které umí i Blu-Ray disky. Jako kdyby nikdo neměl odvahu udělat rázný krok.

Rok 2011 je rokem, kdy Apple začal kopat CD a DVD hrob. V roce 2012, kdy přijdou nové iMacy a Macbooky Pro, přinese Apple k tomuto hrobu veliký pomník a já slavnostně otevřu láhev desetileté skotské. Legitimních důvodů, proč si stojím za tímto názorem, je několik:

1.  Lion není jako první MAC OS distribuován na DVD nebo CD
2. Macbook Air je hodně populární a chybějící mechanika očividně nikoho netrápí
3. Mac Mini 2011 je také bez mechaniky ve všech variantách
4. Předpovědi o nových Macboocích Pro (článek bude brzy)
5. Steve odpískal Blu-Ray a ani o nich neuvažoval
6. Hrozně se těším na tu skotskou

Na závěr se dovolím slova klasika: “Rest in peaces!” Duke Nukem Kam dál?