Jaká je budoucnost iPadů? Spíše růžová a dlouhá

První Apple iPad spatřil světlo světa v roce 2010. Od té doby se poměrně hodně změnil způsob, jak toto zařízení vnímáme. Jaká je budoucnost iPadů?

V roce 2010, kdy nám Steve Jobs ukázal první Apple iPad, bylo toto zařízení určeno především ke konzumaci obsahu (sledování videí, filmů, brouzdání po internetu, čtení knih atd.). Od této doby ale uplynulo 7 let a dnešní iPady mají s tím původním jen málo společných znaků. Už to totiž není jen zvětšený iPhone.

Aktuální iPady Pro nejsou jen zařízeními, na kterých konzumujeme obsah. Jedná se o obrovsky výkonné stroje, které díky nejnovějšímu iOS 11 dokážou už pro mnoho lidí nahradit počítače a doufejme, že iOS 12 posune efektivitu iPadů ještě o kus dál. Připomeňme, že nejnovější iOS 11 přináší novinky, jako je například lepší multitasking, vylepšené pracování s dvěma okny, funkci Drag and Drop, praktičtější dolní lištu s aplikacemi a mnoho dalšího.

 

iPad Pro s klávesnicí a Apple Pencilem je velmi produktivní stroj

Díky těmto funkcím a společně také třeba s originální klávesnící Smart Keyboard a Apple Pencil tedy může iPad nahradit pro mnoho uživatelů počítač.

Jaká ale bude budoucnost těchto strojů? Dle mého názoru se již nyní díváme na budoucnost – placaté počítače, které budou výkonné a klasické počítače či notebooky budou jen okrajovou záležitostí pro specifické práce. Budoucnost patří rozhodně „patlání“ po displeji, tj. dotykovým displejům. Je pravda, že na trhu lze nalézt počítače s konkurenčním Windows, které dotyky prstů zvládají, ale ergonomie a pohodlnost ovládání je na tom poněkud hůře. Zkrátka podstatně lépe se prsty ovládá zařízení, které je mobilní a můžete si s ním dělat co chcete, na rozdíl od zařízení, které má displej pevně připevněn ke zbytku těla a ruce si například nelze pohodlně položit.

Budoucnost iPadů

 

Je téměř jasné, že v budoucnu budou iPady čím dál více „kanibalizovat“ Macbooky a velké stolní iMacy, které mimochodem Apple už opravdu dlouho neaktualizoval a tato řada stolních počítačů by si zasloužila nějaký ten nový model. Toto kanibalizování může být dáno například tím, že mnoho uživatelů zkrátka Macbook nepotřebuje a nyní si už na běžnou „domácí“ práci vystačí s iPadem. Důležitým faktorem je také cena, která je v případě iPadů mnohonásobně nižší (iPad Pro 10,5 se prodává od 19 990 Kč, Macbook Air od 30 990 Kč, Macbook Pro od 39 990 Kč) než Macbooky. Je sice pravda, že po investování peněz do iPadu, Apple Pencil a Smart Keyboard bude částka velice podobná například základní variantě Macbooku Air, ale to už je na zvážení každého zvlášť.

Každý rok se tak dočkáme výkonnějšího iPadu, který bude mít čím dál tím méně tlusté rámečky kolem displeje, lepší a věrnější podání barev, vyšší rozlišení a například lepší světelnost fotoaparátu. iPad by měl být také s budoucími verzemi iOS více práceschopnější. Uvidíme tedy, co přinese za pár měsíců nová generace iOS a kam až iPad posune.

 

Rozdílné funkce v iOS

Vše také samozřejmě záleží na tom, jaký bude v budoucnu systém iOS 12. Už nyní vidíme, že existuje lehce odlišná verze iOS 11 pro iPhony a iPady. Opět, podle mého názoru, to bude v budoucnu tak, že tyto nůžky rozdílnosti iOS se budou zvětšovat a postupně budeme dostávat na iPad funkce, které na iPhonech nebudou dostupné. Pokud nyní spekulujeme o tom, jak bude vypadat a fungovat iPad v blízké budoucnosti, tak jak na tom bude iPhone? Je celkem teoreticky možné, že funkci iPhonu zastanou Apple Watch a pokud se tomu opravdu tak stane, bude iPad jediným dalším zařízením, které by dávalo smysl používat. Je to zkrátka evoluce, psací stroje se v dnešní době přece také nepoužívají.

Na druhou stranu je také možné, že za 10 let tady žádný Apple nebude a tato spekulace tak postrádá smysl. Říkáte si, že Apple je moc velký na to, aby během následujících pár let skončil? Vzpomeňme si na Nokii, která byla ještě před pár lety špička na trhu a nikdo ani nepomyslel na její konec. Poté ale udělala jednoho dne v roce 2007 osudovou chybu a stálo jí to její existenci…Kam dál?