iOSiPadiPhonePříručkaTip

iOS 10 a automatické vyplňování formulářů v Safari


Ruční vyplňování formulářů v Safari na iOS je minulostí. Stačí pár kliknutí, a postará se o to automat. Jak to zařídit?

Internetový prohlížeč na iPhonu používám celkem často. Poslední dobou mi začalo vadit ruční vypisování údajů do různých formulářů např. při registraci, přihlašování nebo řešení platebních transakcí. Než vše naťukám, uteče dost času. Netrvalo dlouho a rozhodl jsem se, že takto to dál nejde.

Potřebuji najít nějaký snadnější způsob práce s jednotlivými formuláři na internetových stránkách. Po krátkém prozkoumávání nastavení internetového prohlížeče Safari se mi podařilo objevit přijatelné řešení. Existuje totiž funkce, která za vás automaticky vyplní do online formulářů potřebné údaje. Stačí pár kliknutí a máte vystaráno.

Aby výše popisovaná funkce fungovala správně, vyplatí se nejdříve zavítat na iOS zařízení do nastavení a sekce Safari. Zde potvrdit kategorii vyplňování. Vše, co zde nastavíte, se následně projeví v praxi v online formulářích. Nastavení je velice přehledné a neměl by v něm být žádný problém s orientací a pochopením jednotlivých možností.

 

Jak to funguje?

Když máte provedena všechna podstatná nastavení, stačí aktivovat kurzor v jakémkoli formuláři na internetové stránce v Safari. Následně se objeví příslušné možnosti v podobě krásně popsaných tlačítek. Stačí klepnout, překontrolovat nebo zvolit správné údaje, a dalším klepnutím je vložit do aktivního formulářového pole. Pokud máte např. více emailových nebo doručovacích adres, nabídnou se vám všechny dostupné možnosti. Vy si vyberete to, co zrovna potřebujete.

automatické vyplňování formulářů v Safari

Zobrazené varianty použití se liší typem formuláře. Je pochopitelné, že ve formuláři s platební kartou se neobjeví kontaktní údaje, a u hesel zase číslo a expirace platební karty. Systém si to sám kontroluje. Tlačítka určená pro automatické vyplňování údajů se většinou objevují nad dotykovou klávesnicí někde těsně nad úrovní písmen r a z. Nemusí tomu být ale tak vždy. Když je neobjevíte v těchto místech, prozkoumejte klouzáním prstu po displeji i pravou, levou nebo spodní část po stranách dotykové klávesnice. Určitě na popisované prvky někde narazíte.

 

Správné nastavení kontaktních údajů

Celkem často se setkáte s tím, že budete muset vyplňovat kontaktní údaje, tedy jméno, příjmení, email, adresu, telefon a jiné. Je zbytečné to psát ručně, když k tomuto účelu můžete směle použít právě funkci automatického vyplňování.

Ze všeho nejdříve nahlédněte do svého seznamu kontaktů a vyberte kontakt, na který se bude automatické vyplňování vztahovat. Úplně nejlepší je vytvořit si vlastní kontakt, kde vypíšete všechny dostupné údaje včetně doručovacích adres a emailů.

automatické vyplňování formulářů v Safari

Následně si v nastavení, sekci Safari a kategorii vyplňování aktivujete použití kontaktních údajů. Ze seznamu kontaktů si vyberete sami sebe a potvrdíte – a to je celé. Od tohoto okamžiku se objeví automatické vyplnění kontaktních údajů v nabídce online formulářů v Safari, když u nich bude aktivní kurzor. Klepnete na stejnojmenné tlačítko, překontrolujete údaj a dalším klepnutím ho vložíte do políčka. Efektivní a pohodlné.

 

Stejné je to i s hesly a platebními kartami

Já osobně nejsem zastáncem ukládání hesel nebo používání klíčenky. Po objevení funkce automatického vyplňování možná změním názor. Když totiž máte v Safari nebo klíčence uložená přihlašovací hesla nebo platební karty, nemusíte se trápit s ručním vypisováním. I k tomuto účelu lze využít automatické vyplnění v online formulářích.

automatické vyplňování formulářů v Safari

Platební kartu nemusíte předem nikam ukládat, pokud ji máte přiřazenou u svého Apple ID. Jestli ale chcete používat více platebních karet a volit si je podle libosti, můžete si je popřidávat v nastavení, sekce Safari, kategorie Vyplňování a podkategorie Uložené platební karty. Zde můžete všechny přidané karty také samozřejmě upravovat, a klidně i odstraňovat.

To samé platí u hesel. Když nemáte nikde uložená žádná hesla, můžete si je zase snadno přidat ručně v nastavení, sekci Safari a kategorii s názvem Hesla.

Celý způsob automatického vyplňování údajů je velice návykový. Jednou vyzkoušíte, a na ruční vypisování formulářů hodně rychle zapomenete.

Používáte způsob automatického vyplňování a jak se vám zamlouvá? Nebo je tato funkce pro vás úplně nová? Pište do komentářů.