OS X 10.11 El Capitan je venku, co přináší nového?

Apple vydal ostrou verzi nového operačního systému OS X El Capitan 10.11. Je o co stát?

Nejnovějším systémem od společnosti Apple se datem vydání OS X El Capitan stává právě tento systém. El Capitan měl před finální podobou poměrně dlouhou a náročnou cestu, které předcházelo až osm betaverzí.

 

Instalace jako každá jiná

K instalaci nejnovější verze systému potřebujete jen navštívit Mac App Store, kde je El Capitan dostupný ke stažení. Instalační proces je již tradičně velice jednoduchý a instalátor vás provede pouze několika instalačními kroky. Před instalací však doporučuji i přes preciznost Applu zálohovat svá data přes Time Machine. Na instalaci si vyčleňte přibližně 20 až 30 minut času. Instalační soubor má velikost přibližně 6 GB.

 

El Capitan je hlavně o optimalizaci

Jak již samotný název El Capitan napovídá, nový systém jde evolučními kroky po vzoru OS X Yosemite. El Capitan staví na základech a funkcích Yosemite a zaměřuje se hlavně na zlepšení uživatelského komfortu, práci se systémem a optimalizaci. El Capitan vypadá jako Yosemite, tváří se jako Yosemite, a nebýt nového názvu, tak si rozdílů na první pohled ani nevšimnete a máte dojem, že před sebou máte Yosemite. Nejviditelnější změnou tak je hlavně nové systémové písmo San Francisco, kterého jste si mohli povšimnout už v iOS 9.

Nic víc na rozdílech designu nehledejte. Nic v podstatě nestojí za řeč. Nejvíce změn se událo hlavně pod kapotou systému a v samotných integrovaných aplikacích, které mají několik nových funkcí a možností. Změnou prošla funkce Mission Control, která vám po novém dovolí mít na jedné obrazovce až dvě běžící aplikace – Split View. To sice uživatelé Windowsu znají už od vydání Windows 7, ale Apple pojal práci s okny trochu jinak a svým způsobem nutí uživatele používat aplikace hlavně v režimu celé obrazovky. Co jedna nově vytvořená obrazovka, to jedna aplikace, respektive nyní 1 – 2 aplikace.

el_capitan_split_view

Změny se dotkly i Spotlightu, který obsahuje vylepšené vyhledávání a dokáže vyhledávat nejen v celém systému, ale i na webu, a to poměrně kvalitně. Další změny se udály v aplikaci Poznámky, které jsou nyní konečně použitelné, v aplikaci Mail, Safari, Fotky a Mapy.

Z hlediska optimalizace a výkonu je třeba zmínit implementaci technologie Metal do OS X, která má na svědomí mnohem efektivnější práci s grafickým čipem. Grafický čip je dle slov Applu méně zatížen a vykreslování grafiky je až o 40 % efektivnější než kdy dříve, a to vše na úrovni systému.

Podrobnostem a detailům se budeme věnovat v samostatných článcích. Pokud vám není angličtina cizí, podívejte se na novinky, které El Capitan přináší na následujících videích.Kam dál?