Apple Ring má být přelomovým doplňkem. Hovoří se o něm bezmála již dvě desetiletí. Co Apple chystá a proč bychom si ho měli pořídit?
O prstenu Apple Ring se příležitostně hovoří již téměř dvě desetiletí. Zde jsou zásadní fámy a zveřejněná témata výzkumu společnosti Apple o tomto chytrém šperku.
Nositelnou elektronikou v katalogu produktů společnosti Apple jsou hodinky Apple Watch, které jí pomohly kapitalizovat na trhu s chytrými hodinkami. Vždy se však najde skupina zákazníků, kteří by místo hodinek raději nosili něco jiného.
Zdánlivou odpovědí na to je chytrý prsten a Apple není zdaleka jediný, kdo se v této oblasti zdánlivě pohybuje. Již několik let existuje prsten Oura Ring, který nabízí biologické monitorování při nošení na prstu.
Svou vlastní nabídku v této oblasti chystá i hlavní elektronický rival Samsung. Předpokládá se, že Galaxy Ring bude uveden na trh později v roce 2024. Tváří v tvář potenciální konkurenci na trhu by se mohl zvýšit tlak na společnost Apple, aby přišla s vlastní nabídkou.
S touto vyhlídkou na obzoru se o prstenu Apple Ring v průběhu času objevily tyto zvěsti.
První návrhy chytrého prstenu
Jeden z prvních příkladů fám v akci se datuje do roku 2007, kdy společnost Yanko Design zveřejnila koncepční obrázek navržený Victorem Sotem. Nápad označovaný jako iRing se skládal z bílého nebo černého prstenu s modře svítícím logem Apple.
Koncepce spočívala v tom, že iRing bude spolupracovat s iPhonem nebo iPodem a bude umožňovat ovládání přehrávání a hlasitosti pomocí dotykového funkčního pásu.
Prsten by se používal s kolébkou ve tvaru smyčky pro dobíjení a teoreticky by měl výdrž baterie až dva dny.
Je zřejmé, že vzhledem k tehdejší technologii bylo obtížné považovat tento koncept za skutečný, hmatatelný produkt. S miniaturizací technologií však vzrostla šance, že se nakonec stane skutečností.
Prohlídka dodavatelů vyvolává očekávání ohledně prstenu Apple
K interpretaci konceptu analytiky došlo v roce 2013 díky výzkumné zprávě společnosti Topeka Capital Markets. Poznámka se týkala spíše televizoru vyráběného společností Apple, ale prsten se stal její nedílnou součástí.
Tehdy bylo vysvětleno, že „iRing“ bude fungovat jako navigační ukazatel pro televizor. Detekce pohybu prý nahradí některé typické funkce dálkového ovládání.
Zatímco televizor se neuskutečnil, Apple TV máme, i když bez kruhového ovladače. A obrazovku.
Záplava Apple Ring patentů
Jednou ze zvláštností zvěstí o Apple Ringu je, že existuje důkaz, že Apple o tomto konceptu přinejmenším uvažoval. Ačkoli hardware možná skutečně nevyrobil, inženýři v Applu o této možnosti uvažovali.
Důkazy o tom vyplývají z patentů a patentových přihlášek, díky nimž Apple přišel s mnoha různými koncepty zařízení.
Od kompaktního displeje na samotném prstenu přes ovládání gesty až po haptiku. Patenty také nabízely možnost, že by mohl být použit s Apple Vision Pro, doplněný o detekci ohybů prstů.
Objevil se dokonce návrh, že „rozšiřitelné zařízení s prstenem“ by se dalo nosit mnoha různými způsoby, včetně jako součást náhrdelníku nebo náramku.
Apple Ring pro partnery
Jedno z nejobvyklejších tvrzení, které se objevilo v roce 2022, tvrdilo, že Apple vyvinul sadu párových snubních prstenů. Myšlenka spočívala v tom, že každý uživatel by neustále věděl, kde se nachází ten druhý.
Kromě toho by také věděli, pokud by jejich partner prsten sundal, což by mohlo být považováno za krok k nevěře.
Problémem této fámy je, že někteří lidé jsou snadno schopni uvěřit, že je pravdivá. Stejný druh zneužití, o kterém se spekuluje ve virálním příspěvku na sociálních sítích, byl možný už dříve a nepotřeboval prsten.
Objevilo se již mnoho příběhů, které se týkaly použití AirTagů ke sledování pronásledovateli. Nemluvě o mnoha dalších sledovacích zařízeních a metodách sledování, které jsou k tomuto účelu na trhu k dispozici.
Chytrý prsten od společnosti Apple by samozřejmě mohl být potenciálně použit ke špatným účelům. S ohledem na motivaci nebo důvody by mohlo být použito prakticky cokoli.
Stejně jako u opatření proti pronásledování by se však dalo očekávat, že se Apple bude snažit zachovat soukromí uživatelů a bude pracovat na implementaci podobných nástrojů do chytrého prstenu. Tedy pokud by nějakým způsobem umožňoval stalkingové chování.
Samsung Galaxy Ring
Po akci Samsung Unpacked na začátku roku 2024, která zahrnovala upoutávku na jeho Galaxy Ring, se rychle objevila zpráva, která tvrdila, že je to stále možnost pro Apple.
„Apple již několik let soustavně vydává patenty související s chytrými prsteny, takže pokročilý vývoj pro komercializaci se zdá být na spadnutí,“ uvedli údajní zasvěcenci ve zprávě ETNews.
Společnost Apple údajně zvažovala datum uvedení zařízení na trh, ačkoli zpráva se zastavila u toho, že by uvedla, kdy a jakým způsobem bude zařízení uvedeno na trh.
To poněkud sleduje, vzhledem k tomu, že ETNews nemá nutně nejlepší výsledky, pokud jde o předpovídání budoucích produktů společnosti Apple.
Apple Ring je neobvyklá fáma, kterou Apple zřejmě vyrábí. Určitě existují důkazy prostřednictvím patentových přihlášek, že o něm společnost uvažuje, a to již delší dobu.
Je to však také položka, která navzdory důkazům nemá žádné skutečné konkrétní zvěsti, které by říkaly, že se objeví brzy nebo během několika let.
Rovněž ji důsledně nevyzdvihují ani fámy. Většina příběhů, které AppleInsider o prstenu Applu popsal, se týkala spíše udělování patentů a žádostí než spekulací nebo tvrzení analytiků.
Vzhledem k obrovskému počtu patentů týkajících se prstenů a potenciálu vznikajícího trhu je to možné. Za těch 17 let se však vždy jednalo o koncept, o kterém se hovořilo zhruba tři nebo čtyři roky.
Kruh kolem prstenu Apple dnes nemůžeme uzavřít. Ale nemůžeme ho ani odmítnout jako něco, co se nikdy nestane.