Apple představil nový MacBook Pro

Apple na dnešní keynote, která se konala v Town Hall v Cupertinu, představil novou řadu MacBooku Pro. Bude se i nadále prodávat ve dvou velikostech a nabízí řadu novinek. Nejvýraznější z nich je dotykový OLED Touch Bar nad klávesnicí. 

 

Vzhled

Nový MacBook Pro je o 17 % tenčí než jeho předchůdce. Z 18 milimetrů Apple stlačil jeho tloušťku na pouhých 14,9 mm. Menší 13palcový model váží 1,36 kg. Jeho větší 15palcový bratříček má 1,81 kg. Změnu podstoupil také touchpad. Touchpady na MacBoocích mají skvělou pověst. Nyní bude u verze Pro 2x větší než u předchozí generace. Klávesnice je taky nová. Apple použil stejnou, která se nachází u současného 12palcového MacBooku. Tedy s klávesami s nízkým chodem.

Nový MacBook Pro

 

Změny pod kapotou

Display nového MacBooku pro je o 67 % světlejší, kontrastnější a má o 25 % větší barevný rozsah. 15palcové modely budou obsahovat dedikované grafické karty (samostatné), 13palcové modely pak integrované grafiky Intel Iris. Součástí budou taky superrychlé SSD disky s kapacitou až 2 TB. Rychlost čtení bude dostahovat až 3,1 GB/s.

 

3,5mm jack tam stále je

MacBook Pro obsahuje čtveřici Thunderbolt portů 3. generace s koncovkou USB-C. Ty by měly obsáhnout funkce všech ostatních portů (USB, DisplayPort, HDMI i VGA). Co narozdíl od iPhonu 7 nechybí, je 3,5mm sluchátkový jack.

Nový MacBook Pro

 

OLED Touch Bar

Nejvýraznější novinkou nových MacBooků Pro je jistě OLED pás v prostoru nad klávesnicí, tzv. OLED touchstrip. Oficiálně se jmenuje Touch Bar a Apple říká, že má Retina display s multitouch a také reaguje na gesta. Panel bude zobrazovat třeba aktuálně používané nástroje v editačních aplikacích.

A obsahuje navíc Touch ID. To je umístěno v pravém horním rohu Touch Baru. Během keynote Apple řekl, že dotykové displeje nejsou u dnešních notebooků třeba. Názorně přímo v sále ukazuje, že Touch Bar je opravdu dobře využitelná funkce. Například v programu Final Cut Pro X zobrazí časovou osu při úpravě videa. Množství nastavení nabídne panel i u oblíbeného nástroje pro úpravu fotografií – Photoshopu. Novinku využijí také DJové.

Na jedno nabití vydrží MacBook Pro až 10 hodin. Mezi další novinky patří reproduktory s hlubšími basy nebo propracovaný (a podle Applu tichý) systém chlazení.

 

Ceny

Ceny za 13palcový model začínají na 45 990 Kč. Tento model však neobsahuje Touch Bar. S Touch Barem vyjde na 55 990 Kč. Větší model startuje na 73 990 Kč. S lepším procesorem a vyšší kapacitou paměti přijde na závratných 86 990 Kč.

Nový MacBook Pro je velmi zajímavé zařízení. Čím potěšil nebo zklamal vás? Budete uvažovat o jeho koupi?Kam dál?