Aplikace TV na iOS mění zážitek ze sledování filmů. Navíc zlepšuje jejich celkovou dostupnost na pár kliknutí. Co nabízí a v čem se liší od filmů v iTunes?
Servery Applu disponují rozsáhlou filmotékou už řadu let. Tato oblast ovšem nebyla donedávna zatím moc populární. A není divu. Abyste mohli vyhledat a následně shlédnout film podle vlastního uvážení, čekala vás úmorná práce. Buď zainvestovat a pořídit si krabičku zvanou jako Apple TV nebo se obrnit trpělivostí. Otevřít aplikaci iTunes a detailně ji prozkoumat. Teprve pak jste možná narazili na sekci filmy, kde lze jednotlivé tituly půjčovat, či si je rovnou kupovat.
Tak tomu bylo několik let až se nakonec ukázalo, že veškerý obsah rvát do iTunes, není šťastnou volbou. Kromě filmů totiž tato aplikace sloužila jako hlavní nástroj pro správu hudby, knih, podcastů. Velký moloch, ve kterém se málo kdo vyznal. A tak se v Kalifornii rozhodli, že iTunes odzvonilo. Rozumnější bude vytvořit samostatné aplikace na hudbu, filmy a podcasty, které se stanou mnohem přívětivější. Celá myšlenka se začala postupně realizovat a první dostala zelenou právě aplikace TV.
Čeští uživatelé operačního systému iOS, si ji mohou poprvé plně vychutnat od verze iOS 12.3. Jejím prostřednictvím lze lehce vyhledávat, půjčovat, kupovat a přidávat si do knihovny pouze filmy. Hudba, podcasty, knihy a další obsah, TV zcela postrádá. Od těch dob filmotéku Applu začalo využívat mnohem více lidí než dříve a ukázalo se, že myšlenka Applu na postupné rozpuštění iTunes, padla na úrodnou půdu.
V jednoduchosti aplikace TV je síla
Zatímco v iTunes trvalo, než jste vůbec našli nějaký film, při spuštění aplikace TV na iOS zjistíte, že jednodušší uživatelské rozhraní snad ani neexistuje. Celá aplikace je rozdělena do tří panelů a to následovně.
Přehrát – Obsahuje veškeré informace o aktuálně dostupných filmech. Můžete zde mezi zobrazenými filmy listovat, zjišťovat detailní informace včetně jejich anotací, hereckého obsazení, krátkých ukázek, ale i samotného zpracování. V jaké jsou kvalitě, zda obsahují skryté titulky pro neslyšící či zvukové popisy pro zrakově znevýhodněné. Nechybí ani uživatelská hodnocení a možnost pro zakoupení nebo zapůjčení filmů. K dispozici je také informace, v jakém jazyce je film dostupný a zda obsahuje i CZ dabing.
Knihovna – Zobrazuje přehled všech zapůjčených nebo zakoupených filmů. Snadno si film stáhnete do iPhonu nebo iPadu, vyvoláte jeho detail nebo jej rovnou přehrajete.
Hledat – Už název této sekce napovídá její výhradní účel. Slouží pro vyhledávání filmového obsahu napříč celou rozsáhlou filmotékou Applu. Nechybí ani roztřídění filmů do jednotlivých kategorií či podle žánrů.
Půjčování filmů za hubičku
Ne každý film dovede zaujmout natolik, že by měl zabírat místo ve vaší knihovně oblíbených titulů. Proto lze velké množství filmů jen vypůjčit bez oficiálního zakoupení. Zatímco při zakoupení filmu můžete investovat i několik stovek korun, zápůjčka vás přijde jen na 79 Kč. Má to ale ovšem i své nevýhody.
Zakoupený film vlastníte na pořád. Je pevně přidružen k vašemu Apple ID. Když si ovšem film půjčíte, ve vašem vlastnictví zůstane pouze měsíc a pak zmizí. V okamžiku, kdy spustíte jeho přehrávání, musíte ho zhlédnout maximálně do dvou dnů, tedy 48 hodin. Pak se též vytratí. Podmínky nejsou nijak katastrofální a většinou plně dostačující. Pokud se už rozhodnete pro nějaký film, existuje velká pravděpodobnost, že ho chcete vidět co nejdříve. Takže maximální měsíční lhůta při zapůjčení a dva dny po zahájení jeho přehrávání, nepředstavuje potíže.
Titulky a zvukové popisy pro nevidomé
Každý zapůjčený či zakoupený film si můžete přímo v rámci jeho přehrávání, různě donastavovat. Zvolit si jazyk, ve kterém chcete film sledovat, aktivovat české titulky v případě zahraničních titulů nebo zapnout specifické zvukové popisy pro zrakově znevýhodněné osoby. Vše měníte dle svého uvážení v sekci výběr médií při přehrávání filmu.

Z výše uvedeného je zřejmé, že filmy mohou bez výhrad sledovat i lidé se zrakovým znevýhodněním. Slouží jim k tomu nezaměnitelné zvukové popisy, bohužel jen v angličtině. To znamená, že pokud chce některý zrakově handicapovaný uživatel této možnosti využít, musí se spokojit s anglickým zněním filmu a českými titulky. Nicméně ani v tomto případě nemusí zoufat. Odečítací funkce VoiceOver, kterou tito lidé používají pro ovládání iPhonů a iPadů, samovolně vyčítá obsah zobrazovaných filmových titulků. Není tedy nutné oplývat dokonalou anglickou znalostí.
Vyčítáním titulků se ovšem rozumí pouze řečové projevy jednotlivých postav. Netýká se to zvukových popisů, které jsou jen v angličtině. V takovém případě už je nezbytně nutné znát alespoň základy angličtiny, abyste byli schopni sledovat děj filmu, když nevidíte na displej.
Zvukový popis představuje lidský hlas, který stručně popisuje, co se momentálně odehrává na obrazovce. Pokud tedy nemůžete sledovat aktuální dění, díky těmto popisům máte jasnou představu, co se ve filmu odehrává. Popisy se zaměřují na stručné a krátké věty, ze kterých to základní rozhodně pochopíte. Příklad takového popisu může vypadat následovně:
Linda vytáhne z aktovky fotoaparát. Zaostří, namíří na usmívajícího se Petera a vyfotí ho.
Zvukové popisy nijak nezasahují do dalších zvukových či řečových projevů filmu, ale efektně ho doplňují.
O filmotéce Applu jsem věděl už dřív. Ale nikdy mě nelákalo do ní zabrousit přes iTunes. Teprve s příchodem aplikace TV na iOS, se pro mě tento nástroj stal zajímavým a užitečným. Několik filmů jsem už jejím prostřednictvím zhlédl a rozhodně v tom míním pokračovat. Jednoduché, přehledné a intuitivní.