Mnozí provozovatelé alternativních webových prohlížečů nejsou spokojeni s tím, jak Apple zobrazuje výběr výchozího prohlížeče.
Od doby, kdy Apple provedl zásadní změny v systému iOS, aby vyhověl zákonu o digitálních trzích v Evropské unii, zaznamenalo několik společností nabízejících prohlížeče třetích stran prudký nárůst počtu instalací. Mnohé z nich ale nejsou spokojeny s tím, jak Apple implementoval obrazovku pro výběr výchozího prohlížeče.
iOS 17.4 znamená zlom pro uživatele z EU
V systému iOS 17.4, který byl vydán minulý měsíc, již Apple neomezuje uživatele v EU na několik možností prohlížečů, které v současné době systém iOS nabízí jako alternativy v jiných částech světa. Místo toho se uživatelům v EU, kteří poprvé otevřou prohlížeč Safari, zobrazí obrazovka výběru, která jim umožní zvolit si nový výchozí prohlížeč ze seznamu populárních alternativ v jejich zemi.
Tato změna vedla na základě několika zpráv k prudkému nárůstu používání prohlížečů třetích stran. Ve středu agentura Reuters uvedla, že počet uživatelů prohlížeče Aloha, který je zaměřen na ochranu soukromí, se v březnu zvýšil o 250 %. Skokový nárůst uživatelů se z velké části projevil ve Francii, Belgii (3x nárůst), Německu, Nizozemsku, Španělsku a Švédsku (2,5x nárůst) a Dánsku, Itálii a Polsku (2x nárůst).
Prohlížeč Aloha se prodává jako alternativa k prohlížečům zaměřená na ochranu soukromí, která vydělává peníze prostřednictvím placeného předplatného, nikoli prodejem reklamy sledováním uživatelů. Společnost se sídlem na Kypru uvádí, že má v průměru 10 milionů uživatelů měsíčně.
„Dříve byla EU naším trhem číslo čtyři, nyní je to číslo dvě,“ řekl generální ředitel Aloha Andrew Frost Moroz v rozhovoru pro agenturu Reuters.
O některých prohlížečích jste ani neslyšeli
Norský prohlížeč Vivaldi, německá Ecosia a americký Brave zaznamenaly po zavedení nového nařízení nárůst počtu uživatelů. Výrazný nárůst zaznamenal také americký DuckDuckGo, který má přibližně 100 milionů uživatelů, a jeho populárnější konkurent, norská Opera.
Aby mohly být společnosti zařazeny do seznamu alternativních prohlížečů, musí mít oprávnění pro výchozí prohlížeč, které je k dispozici vývojářům. Společnost Apple také vyžaduje, aby si aplikaci v předchozím kalendářním roce stáhlo alespoň 5 000 uživatelů iPhonu ve všech 27 zemích EU. Apple na obrazovku pro výběr prohlížeče vybere kromě Safari až 11 z nich a seznam aktualizuje jednou za kalendářní rok.
Společnost Google také aktualizovala svůj software pro Pixel, aby zobrazoval alternativní volby prohlížeče, a uvádí, že nová zařízení se systémem Android vyrobená jinými společnostmi budou v nadcházejících měsících také zobrazovat obrazovku pro výběr.
Ostatní si začínají vyskakovat
Přestože si uživatelé stále častěji vybírají alternativní možnosti, společnosti vyrábějící prohlížeče kritizují Apple a Google za pomalé zavádění této změny a domnívají se, že to brání přechodu od prohlížečů Safari a Chrome. Společnost Mozilla, která vlastní Firefox, odhaduje, že aktualizaci iOS obdržela pouze asi pětina uživatelů iPhonů v EU, a tvrdí, že zavádění je mnohem pomalejší než předchozí aktualizace softwaru společnosti Apple.
Někteří výrobci alternativních prohlížečů se také obávají, že design obrazovek pro výběr je přinejlepším neoptimální. Například generální ředitel společnosti Vivaldi Jon Stephenson von Tetzchner poznamenává, že obrazovka výběru od Applu se zobrazí pouze tehdy, když uživatelé iPhonu otevřou prohlížeč Safari, zatímco seznam prohlížečů neposkytuje žádné další informace.
Agentuře Reuters řekl:
Proces je prostě tak spletitý, že je pro uživatele nejjednodušší vybrat Safari nebo případně nějaký jiný známý název.
S designem není spokojena ani společnost Vivaldi. „Seznam prohlížečů nezobrazuje žádné další informace a to uživatelům nepomáhá při smysluplném výběru,“ řekl mluvčí pro server TechCrunch. „Pokud si uživatel již vybral prohlížeč podle vlastního uvážení, může se ho obrazovka výběru snažit aktivně od něj odradit a nemusí ho ani zahrnout do seznamu, který uživateli předkládá.“
Kriticky se vyjádřila také společnost Ecosia, která tvrdí, že implementace společnosti Apple zahrnuje „příliš složitý instalační proces“ a ponechává prohlížeč Safari v popředí na domovské obrazovce iPhonu uživatele.
Evropská komise v současné době vyšetřuje návrh obrazovky pro výběr pro podezření z nesouladu s předpisy. Problém je veden po konzultaci se společnostmi vyrábějícími prohlížeče, které pravděpodobně povzbudí regulační orgány, aby prosadily silnější implementaci a vyrovnaly tak konkurenční podmínky.