Jak se pracuje ve studiu STRV? Udělali jsme rozhovor s Alešem Nešetřilem, který má na starosti design aplikací, pracuje v San Franciscu a jako malý chtěl být architektem.
1) Jak ses do STRV dostal?
Mám za sebou pár let zkušeností. Jak z práce na volné noze, tak z reklamních agentur. Po nějakém čase mi ale přišlo, že je čas vyzkoušet něco nového. Trošku jsem se v tu dobu zasekl na stále se opakující náplni práce a celkově mi reklamní odvětví ani moc nesedělo. Naopak jsem objevil svět mobilních aplikací, které mi přišly dost zajímavé. Neměl jsem v tu dobu žádné vlastní reference nebo znalosti, ale dost mě lákalo jít právě touto cestou.
2) Co Tě na mobilních aplikacích imponovalo? Proč právě ty?
Chtěl jsem hrozně moc budovat produkty od začátku až do konce. V reklamní agentuře jsem neměl tolik příležitostí a spíš sem jen plnil vizi někoho jiného, který tomu kolikrát ani sám nerozuměl. Nebo šlo čistě jen o to, vytvořit kampaň pro něco existujícího. Viděl sem se víc jako někdo, kdo dokáže vymyslet a navrhnout vše od samotného digitálního produktu a jeho vizi až po propagaci a další vývoj. Ještě než jsem se do STRV nastoupil jsem pár takových vlastních projektů rychle vyzkoušel. Jednalo se čiště jen o různé koncepty a menší nápady, ale otestoval jsem si to, že mě samotný proces návrhu opravdu baví. Zároveň jsem v mobilních telefonech viděl další technologickou revoluci, což se o chvíli později ukázalo jako pravdivé.
3) Řekni nám něco o svém zaměstnavateli, STRV.
STRV (v době mého nástupu ještě uLikeIT), byla jedna z mála firem, která se na návrh a vývoj aplikací tady u nás zaměřovala. Od toho, že pracují pouze pro zahraniční klienty jsem si tak trochu sliboval to, že se vyvaruji práci pro typického „českého“ klienta, který se bojí inovací. Zároveň jsem si uvědomil, že jestli chci být někdy opravdu úspěšný a dobrý v oboru, musím myslet globálně. Ať už to byla lepší znalost angličtiny, projekty s velkými ambicemi a nebo prostor se sám realizovat. Všechny tyto představy STRV splňovalo s přehledem.
4) Čím se STRV lišilo od jiných firem, které Ti nabídli práci?
Oproti jiným nabídkám, ze kterých jsem vybíral, mě STRV hodně oslovilo právě kvůli firemní kultuře, volnosti a prostoru pro rozvoj. Ukázalo se, že to bylo dobré rozhodnutí a díku tomu jsem mohl vyzkoušet celou řadu nových věcí. Tím, jak se náš tým postupně rozrůstal jsem se stále víc motal u toho, jak vše řídit a organizovat. Zkrátka jsem tak nějak do všeho kecal. Jak nastavit náš design proces, jak se propagovat a shánět další klienty apod. Díky tomu jsem se dostal až do pozice, kterou dělám dnes. Skoro vše, do čeho jsem právě kdysi kecal mám nyní v design týmu na starost.
5) Kolik lidí máš dnes pod sebou a jak sis tým sestavoval?
Na úvod můžu hned zmínit, že nikoho „pod sebou“ vlastně ani nemám. Náš tým totiž nemá žádnou zbytečnou hierarchii. Kromě tří vedoucích pozic, kde jsem já spolu se dvěma dalsími kolegy, se všichni bereme jako sobě rovní. Celkem je nás aktuálně jedenáct a každý z nás má příležitost ovlivnit chod celého týmu. Může se zapojit všude, kde vidí prostor na zlepšení. Příjde mi, jakoby design tým táhnul celou naší firmu. Je to asi tím, že právě naším volným přístupem vymýšlíme jednu inovaci za druhou. Nevzniká tu žádný tlak ani stress, který by nás omezoval. Taky je nás na sociálních sítích asi nejvíce vidět. Máme i rovnocenný a férový přístup v nabírání dalších členů. Je jedno jestli je dotyčný designer známý po celé světě nebo je v oboru jen krátce. Oba dva mají stejnout šanci ukázat co umí.
6) Vždycky jsi chtěl dělat design nebo Tě bavili i jiné obory?
Na základní škole jsem se viděl spíš jako architekt. Od malička mě hrozně bavilo kreslit různé půdorysy budov nebo i celých měst. Bohužel mi ale vůbec nejde matematika, takže studium na stavební škole jsem musel přehodnotit. V tu dobu už jsem se ale čím dál víc motal kolem počítačů a zkoušel vše od tvorby webových stránek až po rozebírání hardware. Proto nakonec zvítězila střední škola zaměřená na IT. Viděl jsem se do budoucna víc jako nějaký IT specialista. O designu jsem toho v tu dobu věděl opravdu jen málo.
7) Kdy se to tedy zvrtlo?
Ke konci prvního ročníku střední školy jsem nastoupil na svou první placenou brigádu, která se naopak týkala více designu než například programování. Být designerem nebyl nikdy úplně můj plán, ale jak jsem více poznával celý obor, přišlo mi hodně zajímavé věci spíš tvořit vizuálně, než je psát v kódu.
Když se na to dívám teď, tak mi úplně nezáleží na tom v jakém oboru nebo odvětví aktuálně tvořím. Upřímně sám sebe do budoucna čistě jako designera aplikací moc nevidím. Baví mě propojovat a přidávat další obory a realizovat vlastní nápady, ať je to kdekoli. Hlavně, aby mě to vždy bavilo a stále jsem se posouval někam dál.
8) Na jakých zajímavých projektech teď v STRV pracuješ?
Zrovna pár dní zpět jsme spustili úplně nový web a branding pro STRV, na kterém se podílel celý náš design tým. Je to pro nás takový přelom, protože spolu s úspěchy za letošní rok mi tohle přijde jako taková sladká tečka. Zveřejnili jsme spoustu nových projektů a klientů, se kterými spolupracujeme. O některých z nich většina lidí ani nevěděla. Rovněž bylo hodně důležité ujasnit si, jakým směrem bude firma vlastně směřovat a co jsou aktuálně naše priority. Tohle všechno bylo, ať už s webem, brandingem, nebo růstem týmu spojeno a pracovali jsme na tom více jak půl roku.
9) Kromě externích klientů řešíš nějaké interní záležitosti?
Moje zaměření je nyní právě více na interní projekty, než na práci pro klienty. Snažíme se sdílet know-how a tipy o tom, jak naše firma funguje, ať už formou článků, videí nebo meetupů. Přijde nám to jako dost zajímavý krok, kterým podporujeme komunitu ať už vývojářů tak designerů. Rovněž sdílíme skoro každý týden alespoň pár náhledů z projektů, na kterých aktuálně pracujeme. Většinou na komunitních webech pro designery jako Dribbble nebo Behance. Chceme ukázat, že se u náš pořád něco děje.
10) Pochlub se nám ještě nějakými zajímavými projekty.
Můžu zmínit několik, na kterých jsem se před nedávnem podílel. Například Start Daily je aplikace zaměřená na fantasy sports. Vyberete si svůj tým a soupeříte s ostatními podle skóre jednotlivých hráčů. Ripple News zase pomáhá novinářům šířit důležité zprávy. Ať už v malé oblasti, tak ve světových metropolích. Kromě mobilních aplikací tu mám i jednu webovou: Roam nabízí hned několik míst po celém světem k tzn. „co-living“. Měsíčně platíte něco jako nájem a můžete si zarezervovat pokoj v jakékoli Roam lokalitě. Ideální pro cestovatele a nomády.
11) Chtěl bys něco vzkázat našim čtenářům?
Rád využiju prostoru a zkusím trošku namotivovat: Stále častěji za mnou chodí mladší a začínající designeři s otázkou „Jak se stát úspěšným?“ Přijde mi to trošku nelogické, protože se stále více lidí zaměřuje na to, jak být úspěšný, ale nevěnuji skoro žádný prostor samotné práci. Prosadit se je náročné a zabere čas. Čím více ho člověk marní na hledání nějaké zkratky, tím déle mu dosažení úspěchu bude trvat. Místo škemrání o pozornost a počítání každého lajku je podle mě daleko lepší zaměřit se na zlepšení samotných dovedností. Pokud by měl někdo z vás zájem o radu nebo se chtěl o designu pobavit více, nebojte se mi kdykoli napsat.
Odkazy:
STRV – http://www.strv.com
Dribbble – https://dribbble.com/strvcom
Behance – https://www.behance.net/strv
Start Daily – http://www.startdailyapp.com/
Ripple News – https://ripplenews.com/
Roam – https://www.roam.co/
SerfCompany believe in weblogging