AirPods Pro recenze úplně jinak. Z pohledu nevidomého. Jsou tato špuntová sluchátka vhodná i pro zrakově znevýhodněné uživatele? Má smysl do nich investovat?
Novou generaci sluchátek s označením AirPods Pro uvedl Apple do prodeje koncem října roku 2019. V době vzniku tohoto článku jsou AirPody v oběhu teprve pár týdnů, ale i za tak krátkou
dobu došlo k napsání nespočtu recenzí včetně mnoha spekulací. Tato recenze se od ostatních razantně odlišuje. Nehodnotí sluchátka jako taková včetně úchvatného designu, výkonu a dalších vychytávek, ale vyloženě poukazuje na to, jestli vůbec a případně jak mohou tento model AirPodů používat lidé se zrakovým znevýhodněním.
Každý zrakově handicapovaný člověk se při pořizování jakéhokoli produktu, v našem případě sluchátek, zamýšlí nad několika klíčovými vlastnostmi. Postupně si je představíme a na konci si budete moci sestavit vlastní obrázek této problematiky.
Vzhled a manipulace
I lidé se zrakovým handicapem vnímají jako klíčovou vlastnost vzhled. Nejde jim ale o design nebo barvu, ale především o to, aby byl produkt příjemný na omak, lehký, přenosný, skladný a dobře se s ním manipulovalo.
Pokud uchopíte AirPods Pro do jedné a AirPods první nebo druhé generace do druhé ruky, poznáte hned pohmatem dvojí rozdíl. Samotné pouzdro je o něco větší než u AirPodů první a druhé generace. V něm se pak ukrývá zcela jiný typ sluchátek. Zatímco AirPods starší generace mají peckový tvar, AirPods Pro nabízí ten špuntový. A s tím souvisí ještě jeden zásadní rozdíl. U sluchátek peckového tvaru nemáte nikdy kompletně ucpaný zvukovod, takže bez obav slyšíte i okolní zvuky. Když si ovšem nasadíte do uší špunty, neslyšíte z okolí vůbec nic. A to je hlavní důvod, proč jsem se dlouho rozhodoval, zda AirPods Pro pořizovat nebo ne. Vzhledem ke zrakovému handicapu se totiž spoléhám především na svůj sluch. A když si ucpu zvukovody, nastává problém. Je tomu tak i v případě těchto sluchátek? Nebo Apple zase vymyslel nějakou vychytávku? Odpovědi zjistíte dále v článku.
Další neméně podstatnou věcí je též samotná manipulace se sluchátky. Ta u AirPods Pro nepředstavuje pro zrakově znevýhodněného člověka vůbec žádný problém. Vše je intuitivní a velice jednoduché. Až na výměnu silikonových špuntů. Tento krok vyžaduje slušnou dávku odvahy a trpělivosti. Alespoň ze začátku, než si zvyknete.
Na špuntech záleží. Jejich výměna chce ovšem pevné nervy
Hned po vybalení AirPodů se potvrdilo již dříve publikované tvrzení, že budou v balení kromě sluchátek a dobíjecího kabelu k dispozici i tři velikosti špuntů. Malé, střední a velké. Střední velikost byla nasazena na AirPodech, zbývající špunty byly elegantně seřazené v papírovém stojánku. Jde o nesmírně důležitou součást celých AirPodů. Na špuntech záleží, protože pro kvalitní poslech je podstatné, aby vám sluchátka dobře pasovala do uší.
Po nasazení libovolných silikonových špuntů a spárování AirPodů s iPhonem či iPadem otevřete nastavení. Najděte sekci Bluetooth a u položky AirPods potvrďte volbu. Ze zobrazených možností nastavení AirPodů vyberte možnost “test ušních nástavců”. Následně postupujte podle pokynů.
Mohl jsem jednoduše vložit sluchátka do uší a vyzkoušet, jestli mi aktuální špunty sedí, ale to by nebylo to pravé Applové. Než začnu zkoumat výhody AirPodů Pro jako takových, chtěl jsem vyzrát na výměnu špuntů. Ta byla ale tak ošemetná, že jsem měl hned po chvíli chuť sluchátka zabalit a poslat zpět do Smarty, kteří mi AirPody půjčili. Špunty totiž držely tak pevně, že ani za nic nešly sundat a vyměnit za jiné. Bál jsem se, že pokud vyvinu zbytečně velkou sílu, sluchátka poškodím. Po více než hodině marného tahání za silikon jsem pořádně zabral a špunt se s cvaknutím oddělil od sluchátka. Konečně! Nasazení správné velikosti už bylo snadné. Po rychlém prozkoumání jsem zjistil, že špunt se skládá z kousku tvrdého plastu obaleného silikonem, a proto se není třeba bát trochu zabrat.
První spárování a ovládání AirPodů
Párování se nijak zásadně neliší od AirPodů první a druhé generace. Skvělou vychytávkou ovšem je, že se v rámci úvodního párovacího dialogu zobrazí stručný průvodce, který popisuje, jak sluchátka ovládat. Podle mě nesmírně užitečné zlepšení.
Daleko zajímavější mi připadá ovládání samotných AirPods. Zatímco u peckových AirPodů první a druhé generace jste klepali do sluchátek a doufali jste, že se něco stane, AirPods Pro mají ovládání vyřešeno mnohem efektivněji, a to prostřednictvím haptického tlakového senzoru umístěného přímo v části nožiček jednotlivých sluchátek. Oblast, kde se tlakový senzor nalézá, je krásně rozeznatelná i hmatem, takže ho rozhodně neminete.
Podle způsobu a intenzity stisknutí tlakového senzoru sluchátka provedou příslušnou akci. Každé stlačení senzoru znamená vždy něco jiného a doprovází jej zřetelné cvaknutí slyšitelné v AirPodech. Což já osobně vítám, protože vím, že úkon proběhl.
V nastavení Bluetooth a v sekci dalších informací u spárovaných AirPods Pro můžete definovat, jak má tlakový senzor reagovat. V základu je senzor nastaven takto:
- Jeden stisk : Pozastavení nebo přehrání skladby, zvednutí nebo zavěšení hovoru.
- Dvojí stisk : Přeskok na další skladbu.
- Trojí stisk : Přeskok na předchozí skladbu.
- Stisknutí a podržení : Přepínání mezi režimy potlačování hluku nebo propustnost okolních zvuků.
Dostanou vás na kolena
Špuntová sluchátka představují pro lidi se zrakovým handicapem vyložené zlo. Pokud se totiž nemůžete spoléhat na zrak, vše podstatné vnímáte na základě sluchu. Jakmile si do uší nasadíte špunty, ucpete si zvukovod a jste nahraní. Špuntovým sluchátkům se tedy tito lidé vyhýbali širokým obloukem. Alespoň do okamžiku představení AirPods Pro. Ty vás totiž, jak bývá u Applu zvykem, každopádně dostanou do kolen.
Celé tajemství tkví v důmyslně řešených mikrofonech AirPodů Pro. Stejně jako zvládají okolní zvuky potlačovat, umí je i propouštět. V případě, že máte aktivní potlačení hluku, ze svého okolí neslyšíte vůbec nic. AirPody se chovají jako klasická špuntová sluchátka jiných značek. Avšak v momentě, kdy aktivujete propustnost okolních zvuků, venkovní mikrofony začnou pracovat a snímat zvuk z okolí tak dokonale, že si připadáte, jako byste žádné AirPody v uších vůbec neměli. Krásně slyšíte vše, co se kolem vás děje.
A právě díky této vychytávce mohou AirPods Pro s klidným svědomím využívat i zrakově znevýhodnění lidé. V poklidném prostředí, kde nebudou rušeni nebo se nemusí tolik soustředit, mohou klidně zapnout potlačení hluku. V terénu si pak jednoduše aktivují propustnost zvuků a s AirPody na uších zvládnou bez obav i samostatně cestovat. Uslyší dění v okolí, ale též vše, co se odehrává přímo v jejich telefonu. Propustnost funguje tak dokonale, že jsem s AirPody na uších dovedl přes vnější mikrofony zachytit kokrhání kohouta v dáli na zahradě za zavřeným plastovým oknem.
Vyplatí se investice do AirPods Pro?
Pokud bych měl odpovědět z pohledu uživatele, který má zkušenosti s první či druhou generací AirPodů, tak za mě rozhodně ano. Rozdíl je patrný hned na první dobrou. Ať už v oblasti designu samotných sluchátek, který na mě působí přívětivěji a elegantněji než AirPody první a druhé generace, tak ve sféře ovládání stiskem haptického tlakového senzoru, které zkrátka nemá chybu. Dalším pozitivem je samozřejmě potlačování okolních zvuků či jejich propustnost.
Rozhodně nesmím zapomenout ani na úžasný zvukový zážitek, který tato sluchátka svým uživatelům poskytují. Tak detailní a čistý zvuk při přehrávání hudby jen tak někde neuslyšíte.
Důmyslně propracovaná konstrukce AirPodů a různé velikosti špuntů zajišťují, že AirPody pevně drží v uších opravdu každému. Existuje tedy jen velmi malá pravděpodobnost, že je ztratíte, což každopádně oceňuji. Ergonomický tvar sluchátek navíc obsahuje úžasnou vychytávku v podobě provzdušňování zvukovodu. Můžete mít AirPody v uších celý den a skoro to nepoznáte. Navíc vás z nich nebolí uši a to není vůbec na škodu.
Velkým plusem je bezpochyby potlačování hluku a případně propustnost zvuků z okolí. Postupným experimentováním právě s touhle funkcí jsem zjistil, že vnější mikrofony jsou nesmírně citlivé a velmi intuitivně se přizpůsobují aktuálnímu prostředí. Vzhledem ke kompletnímu zrakovému znevýhodnění pro mě propustnost zvuků a potlačování hluku znamená opravdu hodně.
Od pořízení AirPodů Pro dovede odradit snad jen jejich cena, která přesahuje hranici 7 000 Kč. Nicméně musím říct, že alespoň z mého hlediska cena odpovídá kvalitě. Sice si připlatíte, ale získáte kvalitní produkt, který splní vaše očekávání. S ostatními modely špuntových sluchátek se nedají AirPods Pro vůbec srovnávat. Pokud hledáte kvalitní sluchátka, s AirPods Pro dle mě nesáhnete vedle.
Tento článek vznikl za podpory internetového obchodu s elektronikou Smarty.cz, který zapůjčil AirPods Pro na testování z pohledu nevidomého. Mnohokrát děkuji za tento vstřícný krok.