Aplikace a Hry

Co právě hraji – adrenalinem nabušené závody AG Drive


Formule 1 jsou nuda. Závody antigravitačních vznášedel AG Drive odehrávající se daleko v budoucnosti uhánějící rychlostí přes 3 500 km/h jsou už jiná káva.

Tento seriál je zaměřen na jeden i více herních titulů, které zrovna hraji, nebo jsem hrál, v uplynulém týdnu. Nejedná se o recenzi, návod, a ani žádné škatulkování, spíše jde jen o takovou polemiku nad tím, jak jsem na těch hrách vlastně závislý.

Nejdříve byla antigravitační technologie vyvinuta pro mezihvězdné cestování na daleké vzdálenosti. Byl by v tom ale zakopaný pes, kdyby se nedala využít i trochu akčněji, a hlavně komerčněji, než třeba jen k cestování na dovolenou kupříkladu za rasou Sho’Do (podobnost s pudinkovým přelivem na buchtičkách je zřejmě čistě náhodná), která jako by z oka vypadla starým známým vetřelcům z ruky H. R. Gigera.

závody

 

Vstříc světlým zítřkům

Vznikly tak antigravitační závody, ve kterých se ve speciálních vznášedlech utkávají všechny inteligentní bytosti známého světa. Tedy světa známého v roce 2260, rozhodně ne apokalyptického, ale technologicky vzkvétajícího. Vy usedáte do jednoho z těchto strojů a jdete se bít o vítězství. Což je také jediné, o co tady běží. Ač je ve hře vše promyšleno do posledního detailu – jak popisy ras, tratí, tak lodí, příběh je ten tam. Hra alespoň obsahuje Game Center, a tak se můžete hnát za získáním všech úspěchů. Bodů za jejich získání ale moc neočekávejte.

Závodní pole je rozděleno do tří sekcí, přičemž svým počínáním v prvním si teprve odemknete to druhé. Abyste danou trať „splnili“, musíte se umístit do třetího místa, jinak se vám nezpřístupní ty další. Závody probíhají v několika různých světech s tím, že někdy se jedná o regulérní trať, jindy zase o ovál, který se však kroutí a překlápí. Kdyby vám to přišlo málo, tak pro jistotu se zde ještě mění jejich směry.

Nezapomeňte si s sebou na trať vzít blicí pytlíky. Rozhodně se budou hodit.

Skladba jednotlivých tratí je bezesporu zajímavá. Chvíli si to upalujete rovně, pak prosvištíte klopenou zatáčkou, abyste se následně propadali v piruetě střemhlav dolů. Nejednomu závodníkovi by se zamotala hlava, obzvláště pokud hru ovládáte gyroskopem a svým zařízením točíte ze strany na stranu. Jde to však i virtuálními tlačítky, přičemž v obou případech musíte akcelerovat přiložením prstu na displej. Vyskytují se zde i zrychlovací panely, které jsou asi obdobou technologie DRS obsažené u nynějších formulí pro snadnější předjíždění v budoucnosti, které vás pěkně nakopnou kupředu. Jejich ignorování vás může stát umístění.

 

3, 2, 1, Go

Někdy dokonce trať chybí úplně a vy se snažíte ukočírovat svůj stroj za letu tak, aby na ni opět dosedl. Pokud se netrefíte, ztratíte život. Ty máte jen tři, což je mnohdy málo. Tratím totiž někdy chybí i svodidla, takže vylétnout z ní rozhodně nečiní problémy. Hraní je sice arkádové, model poškození tak není žádný, ale vybírat zatáčky o hrazení se nevyplácí. Nese to s sebou velkou ztrátu rychlosti, a tím i (opět) ztrátu pozice. Za každou chybu zde pykáte.

Za umístění také získáváte peníze, nebo spíše jakési kredity. Ty pak utrácíte za nové lodě, za jejich vylepšení či stylové přelakování. Lodí moc není a každá má jinou speciální vlastnost (turbo, EMP). S postupem do další sekce hry se jim jen přidá dovětek MK s označením úrovně, a značně jim poskočí statistiky výkonnosti. Vylepšovat se ale začíná zase od nuly.

závody

Samotných závodů je několik typů, žádnou velkou kreativitu vývojáři ale nepředvedli. Čeká na vás obligátní Single Race, Duel, Speed Record, Elimination, Time Challenge i Cup, který je obdobou Single Race jen s tím rozdílem, že v něm jedete tři různé tratě za sebou. Distance Record je zase opakem časové výzvy, kdy za určitý čas musíte zdolat co nejdelší část tratě. Ve Score Chase pak sbíráte tokeny rozeseté po trati a čím více jích získáte, tím lépe se umístíte.

 

Když oči přecházejí, mozek nestíhá

Grafika je ale skvostná. Vznášedla se lesknou, trať se zrcadlí a vy se kocháte. Mnohdy tak, že dojedete na posledním místě. Pokud se totiž ženete za vítězstvím, sledovat, co kolem běží, rozhodně nemáte čas. Do uší vám při tom hraje energický hudební soundtrack, který obstojí i při samostatném poslechu. Hra vás v menu také odkazuje i na jeho koupi.

Jsou to fajn závody, a hlavně jsou jiné než ty s dvoustopými vozidly, kterých je v App Storu přehršel. Pokud vám tento titul náhodou připomíná slavnou herní sérii Wipeout, tak se nenechte mýlit. Té se totiž podobá leda tak námětem. AG Drive není nejlevnější hrou, také se ale nejedná o žádnou hříčku ušitou horkou jehlou. Nyní je ale v rámci akce Free App of the Week zdarma, čímž se z titulu stala „must have“ záležitost. Jestli jste si hru ještě nenainstalovali, směle do toho.

icon
AG DriveZORG Entertainment OyGames79,00 KčStáhnout