iPhone

5G modem nebude v iPhonech do roku 2020


5G modem nenajdeme v iPhonech ještě nejméně rok. Intel totiž dosud nemá zcela připravenou technologii a Apple tak bude muset čekat.Na internet se dostala velmi zajímavá informace týkající se budoucnosti iPhone. Dle zpráv agentury Reuters totiž chytré telefony od Applu nenaskočí do první vlny zařízení, které budou podporovat nové sítě páté generace. Těm je aktuálně věnována velká pozornost na probíhající konferenci MWC v Barceloně.

Mobilní 5G sítě spouští lavinu přehnaných slibů

Apple totiž nyní spoléhá na Intel, jakožto hlavního dodavatele modemů. Jenže Intel zatím nemá řádně otestovanou technologii pro 5G modem. Což může způsobit zásadní zpoždění a 5G se tak do iPhonů nedostane dříve, než v roce 2020. Teprve poté se očekává masová výroba nových modemů pro sítě páté generace ze strany Intelu.

V iPhonech však donedávna nebyly pouze modemy od Intelu. Původním hlavním dodavatelem totiž byl Qualcomm, přední výrobce v této oblasti. Apple však nechtěl spoléhat pouze na jediného výrobce a postupně do svých chytrých telefonů vpustil i konkurenta v podobě Intelu.

5G modem od Intelu

5G modem už v letošních Androidech

Zanedlouho poté Qualcomm osočil Apple z prozrazení výrobního tajemství. Cupertino mělo údajně předávat technologické procesy Intelu, aby tak posílilo konkurenci. Apple se samozřejmě brání. Mezitím Qualcomm docílil například stažení některých modelů iPhone z Německého trhu. Tyto modely musely být upraveny a teprve poté se mohly vrátit na tamní trh.

Apple si tak zcela nešťastně zařízl přístup k technologiím předního výrobce modemů. Qualcomm prozatím úspěšně uzavírá smlouvy s výrobci chytrých telefonů na platformě Android, které už letos nabídnou podporu 5G.

Spoléhání na Intel je ovšem také balancováním na ostří nože. Více méně se totiž proslýchá, že Apple hodlá celé své portfolio počítačů Mac postupně převést na platformu ARM a vlastní procesory Apple Ax. Tím by se Cupertino zbavilo závislosti na Intel x86 procesorech a ještě více zjednodušilo vývoj aplikací pro iOS i macOS.

Na druhou stranu v situaci, kdy se Intel stal hlavním dodavatelem modemů pro iPhony, se tento krok zdá riskantním. Uvidíme, jak celá situace dopadne.

Zdroj: MacRumors