4 skryté hry v Terminálu

Mnoho z vás to určitě neví, ale součástí OS X je kolekce několika dnes už retro her. Při pořízení nového Macu, ale v nabídce aplikací naleznete pouze šachy, které nebyly už více jak deset let aktualizovány.

V OS X existuje několik tajných her a nevíte o nich jen proto, že jsou součástí jádra operačního systému. Neočekávejte však nic ve stylu Infinity Blade nebo Wolfenstein, musíte přemýšlet mnohem jednodušeji. Přímo v terminálu lze hrát textovou adventuru.

Hra se jmenuje Dunnet, jenž napsal Ron Schnell, a není součásti pouze OS X, ale každé moderní verze UNIXu. Hra je poměrně abstraktní a hlavní zápletka se točí okolo toho, že hráč prochází UNIXovým systémem a nikoliv abstrakcí skutečného světa.

Pokud si chcete hru zahrát, vepište do terminálu následující:

emacs -batch -l dunnet

Jakmile se hra spustí, ocitne se na konci slepé uličky polní cesty. Cesta vede na východ. V dálce vidíte, že cesta končí. Stromy zde tvoří velmi vysoké královské palmy, které jsou od sebe stejně vzdálené. K dispozici máte lopatu.

emacs_1_0

Dunnet (DUNgeon a ArpaNET) je jednoduchá textová hra, ve které procházíte světem UNIXu.

Pokud jste nikdy nehráli textovou adventuru jako Zork nebo Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, je to velmi jednoduché. Veškerá komunikace je textová. Můžete například napsat příkaz „get shovel“ abyste zvedli lopatu nebo napište „east“ a vydáte se na východ. Příkaz „Help“ vám zobrazí další možné příkazy.

To však není jediná hra. K dispozici jsou v Terminálu celkem 3 hry. K dispozici je hra Tetris nebo Free Psychoanalysis. Hry spustíte tak, že napíšete „emacs“ (pište vše bez uvozovek), potvrdíte ENTERem a zmáčknete ESCape. Následně zmáčknete klávesu „x“ a napíšete „doctor“ nebo „tetris“.

emacs_3_0

Jednoduchý Tetris.

emacs_4

Free Psychoanalysis – pokud umíte anglicky, můžete se svým problémy svěřit vašemu terapeutovi Macovi.

Následně si můžete zahrát jednoduchý Tetris nebo se svěřit vašemu doktorovi (Macu), který vám zadarmo udělá vaši psychoanalýzu. A na závěr je k dispozici ještě náhodný generátor forem život, který spustíte tak, že v třetím kroku, kdy vepisujete „doctor“ nebo „tetris“, napíšete „life“.

emacs_2_0

Life – Terminál bude generovat náhodné druhy živočisných forem.

Zdroj: MacLifeKam dál?